Liberecký Jan Nezmar (v bíllém) a jablonecký Pavel Drsek

Liberecký Jan Nezmar (v bíllém) a jablonecký Pavel Drsek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Byli tady mrtví, a přece se hrálo, to jsem nečekal, divil se Piták

• 15
Výhra? Co to je? Tak se i po 4. kole ligy ptají fotbalisté Liberce. Společně se soupeři z Jablonce se však včera po povodních ptali: Proč se vlastně vůbec hrálo?!

Lidé na Liberecku měli včera úplně jiné starosti než fotbal. Řada z nich zachraňovala při povodních své majetky i holé životy. Rivalské derby s Jabloncem se přesto hrálo. Výsledek 1:1 rozesmutnil domácí Liberec, který dostal vyrovnávací gól 5 minut před koncem a jeho čekání na první ligovou výhru se povážlivě protahuje.

"Bylo to typické derby. Chtěli jsme ho ubojovat, ale není možné, aby nakopnutý balon prošel přes celou obranu na hráče, který je absolutně neatakovaný," zlobil se liberecký kouč Josef Petřík.

Nechybělo mnoho a pod vodou by v uplakaném Liberci skončilo i hřiště U Nisy. Voda se v sobotu zastavila necelého půl metru pod zídkou chránící tribunu u řeky. Voda zaplavila jen přízemí správní budovy.

Pořadatelé zahájili zápas minutou ticha a věnovali výtěžek na oběti, peníze se sbíraly i na tribunách a v liberecké kabině, hráči se složili na 150 tisíc korun.

utkání Liberec versus Jablonec ve videoreportáži

Liberečtí vlajkonoši by však nejraději zápas odložili. Zrušili připravená "protijablonecká" chorea a před zápasem potáhli svůj sektor smuteční černou plachtou. Řada lidí, kteří v Liberci chodí na fotbal, totiž pochází z postižených obcí v okolí.

Fakt, že se včera vůbec hrálo, překvapil i samotné fotbalisty. "Nečekal jsem, že derby bude. Vždyť tu byli mrtví a hodně lidí přišlo o bydlení," divil se třeba jablonecký záložník Karel Piták. Právě střídající Piták se v závěru přízemní střelou k tyči postaral o vyrovnání.

"Byli jsme jasně lepší, jsem rád, že jsme získali aspoň bod." Jablonec si chtěl spravit náladu po ostudě v Evropské lize a také zlomit prokletí derby. V Liberci totiž ještě nikdy v historii v lize nevyhrál.

A nestalo se ani včera, i když byl jasně lepším týmem a na střely na branku zvítězil 8:2! "Po poločase jsme byli rozčarovaní, ale cítil jsem, že hráči mají na to, aby v Liberci neprohráli," prohlásil jablonecký trenér František Komňacký.

"Za vyrovnáním jsme šli odhodlaně, a i když jsme se dočkali až pět minut před koncem, bylo to zasloužené." Fotbalisté Liberce se možná v týdnu změní v dobrovolníky a půjdou pomáhat do zničených obcí.

I takové návrhy včera v kabině padaly. Fotbal byl v tu chvíli až na druhém místě.