Před velkou vodou neutekli čtyři lidé, po dalších pátrají policisté

  • 378
Povodeň na severu Čech si vyžádala už čtyři lidské životy. Dva lidé zemřeli v Raspenavě, další mrtvé hlásí hasiči v Dětřichovicích a Lindavě. Po čtyřech osobách pátrají policisté a hasiči. Kritická je situace na Liberecku, ve Frýdlantu a Cvikově, kde hasiči museli přistoupit k nucené evakuaci. Někteří lidé totiž odmítli opustit své domovy.

"Okolo půl druhé jsme z rozvodněného potoka v Lindavě vytáhli muže. Zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit," popsala mluvčí hasičů Libereckého kraje Iva Michalíčková. Podle policie zemřel v Lindavě 34letý muž.

Další oběť záplav hlásí hasiči a policisté z Dětřichova, dva lidé zemřeli v Raspenavě na Liberecku. "V domě byl nalezen 83letý utonulý muž," řekla iDNES.cz mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Dalšího utonulého potvrdili hasiči okolo 21. hodiny opět v Raspenavě.

Zatopená obec Bílý Kostel

Zatopená obec Bílý Kostel

Na Frýdlantsku se pohřešují další tři lidé. "Hledáme dvě ženy a jednoho muže, všichni jsou ve věku okolo padesáti let," uvedl policejní ředitel Libereckého kraje Milan Franko.

Někteří lidé ale situaci podcenili a odmítli svoje domovy opustit. V Kunraticích u Cvikově na Českolipsku, kde hrozí protržení hráze rybníka, tak museli hasiči přistoupit k nucené evakuaci. Ohroženi jsou i obyvatelé nedaleké Lindavy. "Obec zvažuje evakuaci, voda totiž podemlela hráz," uvedl místostarosta Lindavy Jaroslav Švehla.

ČTĚTE TAKÉ O POVODNÍCH:

Centrum Frýdlantu je pod vodou

Kritická je situace ve Frýdlantu, centrum města je zatopené. Lidé zůstali i několik hodin uvězněni ve svých domovech a záchranáři se je postupně snažili evakuovat.

Na evakuaci čekal s krizovým štábem v místní hasičské zbrojnici i starosta města Dan Ramzer, kde je uvěznila asi metr a půl vysoká voda. Pomohla jim až těžká armádní technika.

Škody po přívalových deštích budou ve Frýdlantu ohromné. "Přišli jsme o naše soukromá auta, já i někteří hasiči. Auta jiných odnesla voda i s garáží. Dva mosty jsou pryč, dva domy v Žitavské ulici jsou podemleté. A další dva domy v Heřmanicích jsou v podobném stavu," líčil před pátou hodinou odpoledne škody starosta.

Dodal také, že voda rozbila výlohy místních supermarketů a jídlo tak volně proplouvalo městem. Čtveřici prodavaček z řeznictví u jednoho z obchodních domů museli vysekávat hasiči. Poté, co vypadl proud, se totiž zasekly v obchodě dveře a ženy zůstaly uvnitř.

V Chrastavě na Liberecku vodní příval strhl činžovní dům. "Dům byl naštěstí prázdný, nájemníci už byli evakuování," popsala policejní mluvčí Suchánková.

Do vodou poničené Chrastavy přijel i ministr obrany Alexander Vondra.

Do vodou poničené Chrastavy přijel i ministr obrany Alexander Vondra.

Situace na severu Čech se vyhrotila na říčce Mandavě ve Varnsdorfu. Vylila se z koryta, zaplavila 20 objektů - včetně škol a nemocnice.

V noci se na Liberecku čeká druhá povodňová vlna. (podrobnější předpověď počasí najdete zde)

Na velkou vodu se chystají i města kolem Jizery jako Jablonec nad Jizerou nebo Železný Brod. Tady by měla hladina kulminovat kolem půlnoci. Místní stavějí hráze z pytlů s pískem.

Voda zalila sever Čech v noci ze pátku na sobotu. Kritickou začala být situace kolem poledne v Libereckém kraji. Zasedl tam krajský krizový štáb a kraj vyhlásil stav ohrožení. Do zaplavených oblastí byla povolaná armáda a posily hasičů. Do oblasti přijel také ministr obrany Alexandr Vondra, náčelník Generálního štábu armády Vlastimil Picek a ministr vnitra Radek John.

Mluvčí generálního ředitelství hasičů Radek Kislinger iDNES.cz informoval, že do Libereckého kraje míří posily z Prahy, středních Čech i z Hradce Králové. "O pomoc jsme požádali i kolegy z Polska a Německa. Poláci posily nepošlou, mají sami dost práce," popsal Kislinger. Z Německa ale pomoc dorazí. "Vyšlou pět člunů i s doprovodem," hlásil Kislinger.

Stav nebezpečí vyhlásil od 20:00 i Ústecký kraj. (více čtěte zde)

NEJVĚTŠÍ ZÁPLAVY POSLEDNÍCH LET

* 5. až 16. července 1997: Nejtragičtější záplavy 20. století nečekaně postihly třetinu ČR, nejvíce Moravu a východní Čechy. V povodí Moravy a Odry spadlo za pár dní místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Postiženo bylo 536 měst a obcí. Zemřelo 50 lidí, evakuovaných lidí bylo 80 tisíc, z toho 10 tisíc zůstalo bez domova. Škody dosáhly 63 miliard korun.
* 23. července 1998: Mohutné přívalové deště v noci na 23. července 1998 způsobily povodně především v okrese Rychnov nad Kněžnou. Hladina nejvíce rozvodněných toků - Bělá, Dědina a Zlatý potok, stoupla místy až o tři metry nad normál. Zaplaveno bylo 30 obcí, nejvíce postiženou obcí byl Kounov. Zemřelo 6 lidí, evakuováno bylo na 800 obyvatel. Škody dosáhly 1, 927 miliardy korun.
* 7. až 17. srpna 2002: Záplavy se zařadily mezi dosud největší přírodní katastrofy v historii ČR. Zasaženo byla více než třetina ČR, nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy. Postiženo bylo na 800 obcí. Nejtragičtěji skončily jihočeské Metly a středočeské Zálezlice, které voda téměř celé zničila. Na následky zemřelo 17 lidí, evakuováno jich bylo 225 tisíc. Škody dosáhly 73,1 miliardy korun.
* 28. března až 10. dubna 2006: Tající sníh a intenzivní déšť způsobily povodně na řekách Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Zemřelo 9 lidí včetně 2 dětí, většina obětí utonula v rozvodněných tocích. Škody dosáhly 5,6 miliard korun.
* 24. června až začátek července 2009: Od 24. června zvedly intenzivní deště vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy do začátku července zasáhly dalších sedm krajů. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko. Zemřelo 15 lidí, evakuováno bylo několik tisíc lidí. Škody dosáhly přes 8,57 miliardy korun.

ČTK

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue