I čeští zákazníci mohou na vlastní kůži pocítit dopad Putinova rozhodnutí - dá se čekat zvýšení cen pečiva. Ilustrační foto. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Ruské požáry zdražují obilí, i Česku hrozí růst cen jídla

  • 288
Na ruských obilných polích spálených požáry a na amerických burzách se momentálně hraje o předvánoční ceny potravin v Česku. Kvůli rozsáhlým požárům přistoupil premiér Vladimir Putin k nečekaně tvrdému kroku: dočasně zakázal vývoz obilí ze země. Bojí se totiž nedostatku obilí, což by mohlo vyšroubovat ceny prakticky všech potravin na tamním trhu.

"To nesmíme dovolit," řekl Putin ve státní televizi. Výsledkem jeho kroku byl rychlý růst cen obilí na světových burzách, protože Rusko patří k největším vývozcům obilí na světě.

Ceny pšenice byly navíc již před ruskými požáry taženy očekáváním horší úrody v Kanadě a na Ukrajině kvůli počasí. Například ve Spojených státech se proto ceny tento týden vyšplhaly nejvýše za posledních 23 měsíců.

Důsledek může dopadnout i na české zákazníky – dá se čekat zvyšování cen pečiva. Pokud by se trh choval jako v předchozích letech, kdy podobně rostla cena obilí, může například rohlík během podzimu podražit zhruba o padesát haléřů. Tedy přibližně na dvě koruny.

Kromě reálného základu pro zdražení se totiž u pečiva na vlně vyšších cen rády svezou všechny články z výrobního řetězce od pekařů až po obchody a zvýší své marže. (Na dražším pečivu mohou vydělat hlavně obchodníci, zvýší si marže)

A nemusí zůstat jen u jídla z mouky. Jestliže se burzy nezklidní a cena obilnin dál poroste, nevyhnou se zdražení ani krmné směsi pro zvířata. A výsledkem bude dražší maso v obchodech.

V Česku se od počátku roku pohybovala cena za tunu pšenice kolem tří tisíc korun, teď může přesáhnout hranici čtyř tisíc. Obilí je sice dost, ale jeho cena se řídí evropským trhem. "Nejsme ostrůvek v moři. Když ceny půjdou nahoru, projeví se to v živočišné i rostlinné výrobě," říká Jaroslav Faltýnek, šéf zemědělské divize Agrofert Holdingu, který je největším výkupcem na trhu.

Naposledy svět bojoval s vysokými cenami potravin na přelomu let 2007 a 2008. Výrobci tehdy "vyhrožovali" čtvrtkou másla za padesát korun, ceny rohlíků skutečně přesáhly 2,50 koruny.

Krize však poptávku razantně zchladila a od té doby si čeští zákazníci užívali u většiny potravin klesajících cen. Dražší pšenice by tento trend mohla obrátit. S oživením ekonomiky se totiž vrací lidem chuť nakupovat a výrobcům rostou také náklady. "Příští rok se například projeví nárůst cen energií kvůli polím zastavěným solárními panely," upozornil analytik Petr Havel.

Šéf supermarketů Globus Petr Vyhnálek zatím o zdražování nechce slyšet. "Konkurence to příliš nedovolí," řekl.