Místo Stalina a Chobotnice může přijít na Letnou Slovanská epopej

  • 46
Stalin z Letné zmizel, Slovanská epopej by mohla přijít. Alespoň takovou představu mají mladí architekti Zdeněk Chmel, Jan Kokeš a Miroslav Malý. Situovali Galerii Alfonse Muchy a jeho slavné epopeje na místo bývalého Stalinova pomníku.

Svou práci přihlásili do soutěže mladých architektů – Young Architect Award 2010. Galerie by tak podle nich mohla být na významném místě, kde se již objevilo kyvadlo, symbol Sametové revoluce.

Stavba v této lokalitě by mohlo souznít s přírodou i městem. Umístění na výrazně vyvýšené ploše odpovídá významu díla. Z jižní strany směrem k Vltavě se rozpíná a vytváří nový symbol Prahy, ze severu je stavba otočena do přírody, do parku, kde je hlavní vstup do objektu.

Koncept galerie

Objekt komplexu Muchovy galerie tvoří dvě hlavní hmoty. První (spodní stavba zapuštěná do terénu) obsahuje vstupní halu s centrálním schodištěm, kavárnu s terasou s výhledem na Prahu a přidružené výstavní prostory (pavilon Bosna, Muchovo museum a aktuální výstavy). V provozní zóně spodní stavby najdete studovny, archivy, denní místnost personálu a kanceláře.

Axonometrie stavby

Axonometrie stavby

Hmota horní stavby, expozice Slovanské epopeje, má klidný organický, až vzletný charakter. Je určena pro plátna Slovanské epopeje a dva multimediální sály.

Stavba působí klidným a vyváženým dojmem. V dané situaci je podstatný symetrický charakter obou hmot, který vytváří harmonický celek a působí příznivě ve významných pohledech (např. ze Staroměstského náměstí průhledem Pařížskou třídou.) Součástí je zachované rekonstruované kyvadlo – symbol času.

Perspektiva z Dvořákova nábřeží

Perspektiva z Dvořákova nábřeží

Samotná expozice Slovanské epopeje má svůj samostatný jedinečný prostor vyvýšený nad ostatními přidruženými galerijními prostory. Právě tento koncept, kdy se ze spodní stavby dostaneme točitým schodištěm z foyer do výstavní síně, podtrhuje monumentalitu celé Muchovy epopeje. U návrhu uspořádání expozice Slovanské epopeje se autoři inspirovali Muchovým návrhem.

Konstrukce a energetická koncepce

Spodní stavba je monolitický železobetonový skelet na pravidelném rastru. Horní organická stavba je uvažována jako ocelová kostra vynesená čtyřmi sloupy, plášť horní stavby jako sklolaminátový.

Galerie chce nejen souznít s okolní přírodou, ale také k ní být šetrná jak svým harmonickým charakterem, tak nízkou energetickou náročností objektu. Orientaci a velkou plochu střechy proto architekti využili ze severní strany jako přirozené osvětlení galerie.

Interiér galerie

Interiér galerie

Na jižní straně jsou umístěny fotovoltaické panely a solární kolektory, které představují ekologický způsob získání elektrické energie a zajištění ohřevu vody a media zajišťujícího vnitřní pohodu prostředí.

Systém ohřevu a chlazení využívá ekologický systém rekuperace vzduchu. Energeticky výhodné je také částečné zapuštění spodních provozů v zemi. Celý objekt je potom dostatečně tepelně izolován tepelnou izolací.

Perspektiva - umístění na Letné

Perspektiva - umístění na Letné

O soutěži

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři iDNES.cz vyberou 10 finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze.

Bližší informace k soutěžní přehlídce lze najít na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a na www.yaa.cz – přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů – www.cka.cz..

Projekt

Název: Pavilon Slovanské epopeje Alfonse Muchy

Přihlašovatel: Zdeněk Chmel

Autoři: Zdeněk Chmel, Jan Kokeš a Miroslav Malý

Kategorie: Studie

Lokalizace: Praha 7 - Letná