Jedna z viol, o kterou přišel spící američan při cestě rychlíkem mezi Ostravou a Prahou. | foto: Policie ČR - Ostrava

Zloději sáhnou po houslích, violách a kytarách, ukradli ale i varhany

  • 32
Sušící se housle za půl milionu na okně domu v centru Prahy přilákaly minulý týden zloděje. Policie ho rychle dopadla a zjistila, že je prodal číšníkovi za čtyři stovky. Krádeže vzácných hudebních nástrojů nejsou nikterak výjimečné. Přišli o ně v minulosti známí hudebníci, turisté i továrna Petrof.

"Po hudebních nástrojích se samozřejmě pátrá, četnost těchto krádeží ale není nijak vysoká," uvedl kriminalista Jaroslav Zahálka, který se zabývá krádežemi uměleckých děl, kam cenné hudební nástroje patří.

V současné době je v policejní evidenci 93 hledaných hudebních nástrojů. Přibližně čtvrtinu z nich ale tvoří nejrůznější zvony a zvonky, které pod tuto skupinu také spadají.

Mimo zvonů jsou mezi odcizenými nástroji nečastěji zastoupeny housle, kterých majitelé postrádají šestnáct. Policisté také pátrají po sedmi harmonikách - heligonkách, nebo čtyřech harmoniích. V seznamu jsou ale zastoupeny také kytary, banjo, mandolina, harfa nebo ovládání či píšťaly varhan a skládací klavír z první poloviny devatenáctého století.

O pátrání po hudebních nástrojích se v poslední době mluvilo především v souvislosti se zpěvákem Peterem Nagym. Tomu policie po roce vrátila kytaru v ceně 120 tisíc korun, kterou mu zloději ukradli z auta na pražském Smíchově.

Kytary postrádal i zpěvák folkové skupiny Kamelot. V roce 2002 mu je zloději ukradli po koncertě z auta. Nakonec se mu pomocí dalšího hudebníka, zpěváka skupiny Kern, podařilo navázat se zloději kontakt. Kytary od nich ale musel vykoupit za 100 tisíc korun.

O šikovnosti zlodějů svědčí případ 49letého Američana, který jel loni v prosinci rychlíkem z Ostravy do Prahy. Že má jen prázdné futrály, zjistil až po příletu zpět do USA, dvě vzácné violy za více než půl milionu mu někdo ukradl, když při cestě vlakem usnul.

Jednu z největších škod při krádeži hudebních nástrojů způsobila dvojice, která se v roce 2006 vykradla obchod s hudebninami na Novostrašnické ulici v Praze 10. Zloději si odnesli 11 kytar v hodnotě přes pět milionů korun. Police pachatele ve věku 27 a 37 let odhalila přibližně měsíc po krádeži.

Milionovou škodu způsobili i tři zaměstnanci největšího evropského výrobce pian Petrof Hradec Králové. Z podniku v roce 2007 ukradli tři klavíry a čtyři piana. Firma vyčíslila škodu na 1,6 milionu korun.

Zřejmě nejkurióznějším ukradeným hudebním nástrojem pak byla mandolina vyrobená ze 7426 zápalek. V roce 2006 ji na pražském výstavišti ukradl zloděj, ale nakonec ji odhodil. Nástroj se tak vrátil zpět Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

,

Nejlepší videa na Revue