VIDEO: Tatarák z tuňáka za pár minut a lososový pstruh na grilu se špenátem

  • 3
Italské rybí chuťovky patří mezi skutečné lahůdky, kterými oslníte. Není nic jednoduššího než připravit tatarák z tuňáka, jen na něj použijte skutečně čerstvé maso. A z grilovaného pstruha se také může stát vaše oblíbená grilovaná pochoutka.

Obě rybí jídla jsou velmi lehoučká, proto jsou na léto jako dělaná. Lososového pstruha si můžete připravit i na venkovním grilu, za deštivého počasí zvolte grilovací pánev jako Emanuele Ridi. Ten vás v nedělní podvečer na Primě naučí dělat i dlouhé makarony zvané bucatiny a citronový dort s mascarpone.

Tatarák z tuňáka neboli tartara di tonno

Na originální a osvěžující překrm zakupte 400 g čerstvého tuňáka a připravte si lžíci opravdu kvalitních oliv, lžíci kapar, 2 rajčata, panenský olivový olej, citron, sůl a pepř.

Rajčata pokrájejte a nasekejte nadrobnoOlivy také pokrájejte a nasekejte nadrobnoKapary pokrájejte také nadrobno

Nejprve spařte a oloupejte rajčata (viz článek s fíglem na loupání rajčat), která pak nadrobno pokrájejte až nasekejte. Stejným způsobem na velkém prkénku zpracujte i kvalitní černé olivy, kapary a zelenou petržel.

Maso z tuňáka nejprve pokrájejte na tenké plátkyPlátky tuňáka pak pokrájejte napříč A nakonec maso tuňáka nadrobno nasekejte

Rybí maso pak musí být nasekáno opravdu na kousíčky: nejprve si ho pokrájejte na tenké plátky, pak napříč a nakonec ho najemno nasekejte. K nasekanému masu postupně přidejte pokrájená a nasekaná rajčata, olivy i kapary, pak olivový olej, sůl i pepř a všechno promíchejte.

Promíchanou směs posekaného rybího masa, zeleniny a bylinek zakápněte citronovou šťávouHotový tatarák servírujte na talíř pomocí dvou lžící

Nakonec zakápněte citrónovou šťávou, jejíž kyselost působí na maso jako marináda i konzervant současně. Pomocí dvou lžící (viz video) vytvarujte na každý talíř tři malé bochánky tataráku.

Na talíři tatarák ještě zakápněte kvalitním olivovým olejemTatarák z tuňáka

Ještě je zakápněte kvalitním olivovým olejem a servírujte s opečenou bílou bagetkou. Podobně můžete připravit i tatarák z lososa, viz článek s videem o jeho rychlé přípravě.

Lososový pstruh s bylinkami

Na "trota salmonata alle erbe" si připravte 4 filety lososového pstruha s kůží, snítku rozmarýnu, snítku tymiánu, pár lístků šalvěje, pár lístků petržele, 200 ml panenského olivového oleje, citron, sůl a pepř.

Lístečky bylinek natrhejte do hmoždířeLístečky bylinek podrťte

Bylinky natrhané na lístečky rozdrťte v hmoždíři spolu s hrubou solí.

K podrceným lístkům přilijte olivový olejPřidejte citrónovou šťávu a směs vymíchejte do krémovité konzistence

Pak je vydatně zalijte k olivovým olejem, přidejte i čerstvou citrónovou šťávu a pečlivě vymíchejte, aby marináda a omáčka v jednom získala tu správnou krémovitou konzistenci.

Filety z pstruha osolte a opepřete, potřete bylinkovou směsí a opečte na speciální grilovací pánvi po obou stranách. Filety začněte grilovat z té strany, kde je kůže, tak až jsou téměř hotové. Ze strany bez kůže je grilujte jen krátce.

Lososový pstruh s bylinkami

Mezitím si na vedlejší pánvi na kapce olivového oleje připravte restovaný špenát jako přílohu: pečlivě omyté a osolené špenátové listy jen chvíli orestujte a na talíře z nich připravte chutnou zelenou postýlku pro hotový rybí filet. Vše nakonec zalijte připravenou bylinkovou omáčkou.

Makarony amatriciana

Na 400 g těstovin bucatini si připravte 2 lžíce panenského olivového oleje, 300 g slaniny guanciale (případně anglické), 400 g loupaných rajčat v plechovce, 200 ml bílého vína, 150 g ovčího sýra pecorino romano a pepř.

Základ omáčky na "bucatini all’ amatriciana" tvoří sušená slanina z vepřového podbradku a líček, kterou ale opravdu můžete nahradit běžnou anglickou slaninou. Na kapce olivového oleje nechte ze slaniny vyškvařit tuk, pak přilijte bílé víno a nechte odpařit alkohol.

Pak přidejte oloupaná rajčata z plechovky s trochou protlaku a až se obsah pánve zredukuje, přilijte trochu vývaru z těstovin a zase omáčku povařte. Přidejte pepř a rovnou do pánve nastrouhejte část pecorina.

Makarony amatriciana

Tyto těstoviny byste měli servírovat hodně al dente, na talíři k nim kromě omáčky ještě opět přidejte pecorino: hustě je tímto tvrdým nastrouhaným ovčím sýrem posypte. Emanuele doporučuje použít na ně i lžíci, abyste si rajskou omáčkou nepotřísnili oblečení.

Citronový dort s mascarpone

Na těsto dortu "mascarpone al limone" vám stačí 100 g sušenek bez náplně, například Bebe, a 125 g másla. Na krém si připravte 4 žloutky, 4 lžíce cukru,1 citrónovou esenci, 2 citrony a 500 g mascarpone. Sušenky rozdrťte a smíchejte s povoleným máslem, získané těsto rozprostřete do nevymazané formy, uhlaďte do výšky asi 2,5 cm a pečte v předehřáté troubě 10 až 12 minut na 
200 stupňů.

Žloutky s cukrem, citrónovou šťávou a citrónovou esencí vyšlehejte do pěny, přimíchejte mascarpone, zalijte touto směsí upečené těsto a nechte ztuhnout v lednici.

Citronový dort s mascarpone

Jako ozdobu si můžete připravit citrónovou polevu: v malém kastrůlku rozehřejte 2 lžíce cukru, přidejte nastrouhanou citrónovou kůru z chemicky neošetřeného citronu a asi 100 ml vody. Pak povařte, aby se cukr rozpustil. Získanou karamelovou a citronem vonící polevou dort ozdobte při servírování.