Tomáš Pitr na snímku z prosince 2006 | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Nejde vám o trest, ale o můj majetek a důvěrné informace, vzkázal Čechům Pitr

  • 501
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr považuje své zatčení ve Švýcarsku za protiprávní. České úřady zajímá můj majetek a chtějí získat důvěrné informace, tvrdí. V prohlášení, které poskytl prostřednictvím svého obhájce Jana Křivánka, obviňuje Česko, že neustále porušuje jeho základní lidská práva.

Švýcarská policie zadržela kontroverzního českého podnikatele v rekreačním středisku Svatý Mořic v pondělí.

Pitr tvrdí, že se ve Švýcarsku ukrýval z obavy o svůj život a aby se vyhnul nátlaku českých úřadů (o Pitrově strachu čtěte více zde).

Tento nátlak se má údajně týkat jeho majetku, obchodních aktivit a "poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván", vzkazuje podnikatelův právník.

Chce Česko Mrázkův archiv?

O jaké informace se má jednat, Pitr neuvádí. Podle všeho ale jde o takzvaný Mrázkův archiv. Pitr byl totiž nejbližší přítel Františka Mrázka, kterého zabil nájemný vrah v lednu 2006. Mrázek shromažďoval obrovské množství informací na významné osobnosti.

Podle jedné policejní verze získal Pitr materiály schované v několika taškách okamžitě po Mrázkově vraždě. Pitrovy obavy se prý naplnily, když představitelé Česka vyslovili veřejně uspokojení nad jeho zatčením a možností vydání do České republiky.

Pitr: Nejde vám o trest

"Nikoliv z jediného zákonného a obecně morálně ospravedlnitelného důvodu, tedy aby byl vykonán pravomocně uložený trest, ale proto, že po případném vydání do České republiky bude - protiprávně, ovšem - přinucen poskytnout státním orgánům takové informace, o nichž se tyto orgány domnívají, že jimi pan Pitr disponuje," píše Křivánek.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila má Česko asi padesátiprocentní šanci na podnikatelovo vydání.

"V tuto chvíli se naši experti spojili s experty ze švýcarského ministerstva spravedlnosti a začala oboustranná komunikace. Dnes jsme odeslali první neoficiální žádost, kde jasně říkáme, že budeme žádat o vydání pana Pitra," řekl dnes Pospíšil.

Podle něj byl Pitr zadržen kvůli daňovým deliktům. Na Pitra byl vydán evropský a mezinárodní zatykač kvůli pravomocnému odsouzení za daňové delikty z roku 2006. Podnikatel totiž do věznice k výkonu pětiletého trestu nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v zahraničí.

Letos v dubnu byl pak uprchlý podnikatel pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Soud zrušil jeho předchozí pětiletý trest a udělil mu souhrnný trest šest let vězení.

Pitr se spolupachatelem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Kvůli tomuto činu byl v době jeho zadržení vydán na podnikatele pouze evropský zatykač, který však podle premiéra Petra Nečase ve Švýcarsku neplatí. Kvůli tomu, že pražský městský soud obdržel všechny potřebné spisy až v červenci, byl podle jeho mluvčí Martiny Lhotákové mezinárodní zatykač vydán až v minulých dnech.


Nejlepší videa na Revue