Pitr se odmítá vrátit ze Švýcarska, vydání může trvat až rok

  • 290
Cesta podnikatele Tomáše Pitra do českého vězení se komplikuje. Podle švýcarské strany se uprchlík vrátit nechce a pokud vytrvá, rozhodnutí nepadne ve Švýcarsku dříve než za několik měsíců. Může to trvat i rok. Podle ministra spravedlnosti má Česko padesátiprocentní šanci na vydání.

"Každý případ je jiný. Jsou takové, které zaberou několik dní (…) a na opačnou stranu to může trvat až jeden rok. Je nemožné říci, jak dlouho bude trvat tento případ," řekl iDNES.cz mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

Právě čas je první komplikací Pitrova vydání. Od jeho zatčení v rekreačním středisku Svatý Mořic už uběhly tři dny a české ministerstvo spravedlnosti dnes ráno obdrželo oficiální vyjádření švýcarské strany o jeho zadržení. Na odeslání žádosti o jeho vydání do Česka má nyní ministerstvo 15 dní.

Mají se politici a mafiáni bát?

Pitr je cenný zdroj informací o dění v podsvětí

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil proto už požádal o prodloužení lhůty na 40 dní. Nechce se ale spoléhat na benevolenci švýcarské strany a žádost odešle do čtrnácti dnů.

"Zadržený má poté právo na slyšení a aby se vyjádřil. Obvykle to trvá tak jeden měsíc. Poté budeme my potřebovat nejméně měsíc na rozhodnutí, zda jsou splněny požadavky pro vydání," popsal proceduru Galli.

Pitrův advokát Jan Křivánek zatím nechce celou situaci nijak komentovat. "Mám pokyn svého klienta se nyní nějakou dobu nevyjadřovat. To se může změnit v horizontů hodin i dnů," řekl právník iDNES.cz.

Odlišné zákony

Švýcarsko není členem EU, takže nejde využít evropský zatýkací rozkaz. Ministerstvo se proto bude odvolávat na úmluvu Rady Evropy.

Právě právnické kličky budou hrát při vyjednávání o Pitrově vydání klíčovou roli. Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák dnes serveru Týden.cz řekl, že kontroverzní podnikatel nikdy do Česka vydán nebude. Byl na něj totiž vydán zatykač kvůli deliktu, který ve Švýcarsku není trestným činem. Právě proto se prý Pitr schovával v alpské zemi.

Takovou možnost připustil i Folco Galli, který pro iDNES.cz zdůraznil, že jedním ze základních požadavků pro vydání je, aby trestný čin, který měl zadržený spáchat, byl trestný v obou státech.

Komplikace u soudu

Další komplikaci včera zmínil sám Pospíšil. Jde o stížnost pro porušení zákona, kterou v Pitrův prospěch podala bývalá ministryně Daniela Kovářová.

Podnikatel byl totiž sice v roce 2006 za daňové delikty odsouzen k pětiletému vězení. Právě po vynesení tohoto verdiktu Pitr sice převzal soudní výzvu, aby nastoupil do vězení, vzápětí ale uprchl.

Po stížnosti Kovářové Nejvyšší soud v této kauze konstatoval, že byl porušen zákon a případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

"My musíme stížnost i samotný rozsudek Nejvyššího soudu prostudovat. Samozřejmě, že takový krok může být druhou stranou využit, může být ve Švýcarsku argumentováno, že soudní řízení, které zde probíhalo, trpělo určitými vadami, a může toto tvrzení být opřeno právě o případnou stížnost pro porušení zákona," prohlásil Pospíšil.

"Nevím, jak by naše rozhodnutí mohlo ovlivnit šance na vydání či nevydání pana Pitra," komentoval pochybnosti mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Pitr figuruje ve více kauzách

Jak česká žádost dopadne, není zdaleka jisté. "Okolnosti znám pouze z novin, a proto nebudu hlupák, abych nyní tipoval, jak to dopadne. Natož, když pochybnosti má i ministr spravedlnosti, který toho asi ví nejvíce," řekl iDNES.cz advokát Tomáš Sokol, který dříve Pitra obhajoval.

O tom, že Pitr nakonec v Česku skončí, je ale přesvědčen šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. "Máme ze Švýcarska garance, že za své trestné činy by měl být vydán. My bychom se do této akce nepustili jenom tak," tvrdí muž, jehož lidé k zatčení přispěli.

Šance na Pitrovo vydání zvyšuje loni podepsaná smlouva mezi Českem a Švýcarskem. Upravuje předávání lidí, kteří v těchto státech pobývají nezákonně. Podle všeho by se mohla týkat i Pitra, který podle některých informací ve Švýcarsku používá falešné doklady.

Pospíšil ve středu večer zřídil speciální tým, který extradiční žádost zpracuje. "My v tuto chvíli zanalyzujeme všechny kroky, které česká justice proti panu Pitrovi udělala," řekl ministr. Dodal, že vše bude přeloženo a sestaveno do jednoho komplexního dokumentu, který ministerstvo odešle do Švýcarska.

Tým má před sebou obtížný úkol. Musí totiž popsat všechny trestné činy, za které byl Pitr obžalován a zjistit přesný stav probíhajících soudních řízení i již vynesené rozsudky.

Soudy v minulosti řešily i další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi společností Setuza a Milo Surovárny dostal letos v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Praze.

Pitr se společníkem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitra soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Věříte, že se české justici podaří dosáhnout vydání Tomáše Pitra?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 5807
ANO
ANO 1249

Nejlepší videa na Revue