Snímek z amatérského videa zachycuje účastníky Loveparade, kteří uvázli v tlačenici před tunelem u východu (24. července 2010) | foto: AP

Za tragédii na Loveparade mohou organizátoři. Podcenili bezpečnost

  • 55
Nedostatečná bezpečnost. To je podle vyšetřovatelů důvod sobotní tragédie na Loveparade. Odpovědnost za smrt 21 návštěvníků akce tak nesou její pořadatelé, řekl s odvoláním na předběžné závěry vyšetřování zemský ministr vnitra Ralf Jäger. V noci na středu podlehla v nemocnici zraněním z tlačenice další žena.

Organizátoři Loveparade podle vyšetřovatelů vycházeli při sestavování bezpečnostní koncepce z chybných předpokladů, jak budou lidé proudit na prostranství, kde se technoparty konala.

Pořadatelé prý očekávali, že se návštěvníci rychleji vzdálí od přístupové rampy, na níž tragická tlačenice vypukla. Přístup na technoparty také zablokovaly fronty, které se tvořily u nevhodně umístěných stánků s občerstvením.

Podle zemské policejní inspekce se do tunelu, v jehož ústí se tragédie odehrála, dostalo výrazně víc lidí, než byla jeho kapacita. Pořadatelé totiž začali vpouštět lidi dovnitř až v poledne, přestože původně se plánovalo dřívější otevření.

Když se kolem 15:30 tunel začal ucpávat, vyzvala policie pořadatele, aby zabránili dalším návštěvníkům ve vstupu do něj. Ti to ale neudělali a naopak odstranili některé části plotu, aby se dovnitř dostaly sanitky. Vzniklými mezerami ale proudily na místo další davy.

Loveparade už se konat nebude

Politici volají po vyšetření tragédie

Policie podle zmíněného listu organizátory Loveparade upozorňovala na nebezpečí, že se přístupová cesta kvůli špatnému rozmístění stánků ucpe. Pořadatelé ale prý varování odbývali tvrzením, že mají s podobnými akcemi zkušenosti a vždy vše probíhá bez problémů.

Kritika se však snesla i na samotnou policii. Podle německých médií totiž pořadatelé akce požadovali, aby bezpečnost na místě pomáhalo zajistit 150 policistů, ve skutečnosti jich však na technoparty dorazilo mnohem méně.

Na technoparty lidé přicházeli po rampě, která stoupala od dvou tunelů. Když se začala přístupová cesta ucpávat, někteří z návštěvníků se pokusili přelézt plot a spadli do davu. To vyvolalo masovou paniku, při níž byly dvě desítky lidí ušlapány a přes 300 dalších zraněno. (o neštěstí čtěte více zde)

Kvůli sobotní tragédii v Duisburgu zakázalo konání technoparty severoněmecké město Rostock. Zdejší taneční festival se měl konat 11. září v 800 metrů dlouhém silničním tunelu pod řekou Warnow. Zástupci města chtějí v souvislosti s neštěstím na Loveparade, aby pořadatelé technoparty sestavili novou bezpečnostní koncepci.

Tragédie v tlačenicích

30. května 1999 - Nejméně 54 lidí bylo umačkáno v běloruském Minsku v metru, kam se asi tisícovka účastníků pivních slavností běžela ukrýt před deštěm.

30. června 2000 - Devět obětí si vyžádala tlačenice na hudebním festivalu v dánském Roskilde při vystoupení americké skupiny Pearl Jam.

25. ledna 2005 - Na 300 poutníků přišlo o život v tlačenici u hinduistického chrámu u obce Vaj v západoindickém státě Maháráštra.

31. srpna 2005 - 950 lidí bylo ušlapáno v davu nebo se utopilo v řece Tigris poté, co na mostě v Bagdádu vypukla panika.

12. ledna 2006 - Při obřadu kamenování satana v údolí Míná u saúdské Mekky zahynulo důsledkem tlačenice 363 lidí.

4. února 2006 - Nejméně 73 lidí zahynulo v tlačenici na stadionu ve filipínské Manile poté, co paniku vyvolal kdosi v davu zprávou, že je na místě bomba.

3. srpna 2008 - Při oslavách hinduistického svátku ve městě Simla v indickém státě Himáčalpradéš bylo ušlapáno 145 lidí. Paniku na cestě ke chrámu způsobila zvěst, že se nad lidmi sesunula půda.

4. března 2010 - Při tlačenici v chrámu v indické provincii Uttarpradéš bylo ušlapáno nejméně 63 žen a dětí. Vše vypuklo při rozdávání šatů a jídla.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video