Ženy v pokušení - na dlouho možná poslední dobrá nová česká komedie. | foto: Falcon

České komedii zvoní hrana, autoři dávají přednost vážným tématům

  • 2
Ve scenáristické soutěži nadace RWE a Barrandova převažují vážná témata. Čtyři texty dostaly přidáno na další vývoj. "V nabídce byly i jiné žánry, pohádky či muzikály, ale bohužel byly slabší," říká porotce Ivo Mathé. Na podzim půjde do kin snímek Hlava – ruce – srdce, který nadace ocenila v minulosti.

Statistiky potvrdily, co kritikové prorokovali: příliš mnoho českých filmů, navíc na vážná témata, diváky odradí. Ač v čele návštěvnosti loni stála komedie Líbáš jako bůh, za niž devět set tisíc lidí nechalo v pokladnách kin devadesát milionů korun, a vzniklo víc titulů než jindy a ve větší žánrové škále, zájem o ně naopak poklesl.

Okupace, normalizace i dnešek

Český podíl na návštěvnosti spadl z 39 na 25 procent. "Ale to je jen návrat k normálu, který i tak znamená v rámci Evropy vysoký nadprůměr," říká producent Pavel Strnad. Sám však uznává, že třeba historická dramata Protektor nebo 3 sezony v pekle by si zasloužila vyšší návštěvnost než kolem sta tisíc diváků. A co bude dál? Potrvá převaha vážných látek?

Plakát k filmu Ženy v pokušení

Plakát k filmu Ženy v pokušení

MFFKV 2010 - miliontá divačka filmu Ženy v pokušení chytá kytici

MFF KV 2010 - miliontá divačka filmu Ženy v pokušení chytá kytici

U autorů zřejmě ano, jak ukazuje scenáristická soutěž Filmové nadace RWE a Barrandova, která právě vyhlásila vítěze prvního letošního kola. Současně oznámila, že napříště už se nesmějí autoři hlásit prostřednictvím produkčních společností, neboť se tak oklikou ucházeli o finanční podporu i cizinci. (více ZDE)

Jaké látky se na stole poroty sešly? "Z téměř sedmdesáti jsme ocenili čtyři, které shodou okolností zachycují všechny čtyři klíčové fáze století: německou okupaci, 50. léta, normalizaci a dnešek," říká jeden z porotců, Ivo Mathé.

O 3D muzikálu V peřinách a Karlu Rodenovi

Největší částku na další vývoj scénáře, 180 tisíc korun, dostal příběh Na drugu stronu, líčící osud poslední lodi se Židy prchajícími po Dunaji před nacisty. Menší sumy patří thrilleru z 50. let, sociálnímu dramatu z ostravských dolů a pohledu do světa celebrit.

"V nabídce se objevily také jiné žánry, pohádky či muzikály, ale bohužel byly slabší. A v dobré kvalitě vyloženě chybějí hlavně komedie a příběhy pro děti," shrnul Mathé.

"Těžším" filmům vesměs déle trvá, než vzniknou. Na podzim jde do kin první z děl, jež nadace ocenila v minulosti, c. a k. drama Davida Jařaba Hlava – ruce – srdce; během dvou let se natočí další čtyři.

Vše o filmu 3 SEZÓNY V PEKLE na iDNES.cz

Producenty už našla Nemesis od Lenky Kny i Poupata Zdeňka Jiráského a dva si bere na starost sám Barrandov: rodinné drama Petry Soukupové K moři a hlavně text Jiřího Hubače Salón Gruber, jehož rozpočet se odhaduje na 2,4 milionu eur.

Plakát k filmu Protektor

"Jsem romantik," přiznává obchodní ředitel Barrandov Studia Petr Tichý, proč podlehl milostnému příběhu situovanému do luxusního módního salonu roku 1939. "Příští rok bychom rádi točili, ještě letos chceme najít režiséra a koproducenty: v Německu, Rakousku, Francii či Rusku."

Znamená to, že režisér Vladimír Michálek, jenž se na Hubačův scénář chystal, už nemá šanci? "Nikdo není mimo hru, ale bude záležet na dohodě se zahraničními partnery. Nyní sedíme nad scénářem a bavíme se s autorem o úpravách," vysvětluje Tichý.

Komedie na příští rok? Asi nebude

Zřejmě nejdelším "ležákem" zůstane nejnákladnější z oceněných scénářů, příběh siamských dvojčat putujících světem, pro nějž by byla ideální česko-americká koprodukce; naposled jej však odmítl Miloš Forman.

Barrandov zato vstupuje i do děl vyvíjených mimo nadaci, od dobové detektivky Davida Ondříčka Ve stínu koně k pohádce Zdeňka Trošky Čertova nevěsta, která se v neděli začne natáčet.

Z natáčení filmu V peřináchZ natáčení 3D filmu V peřinách

Letos kina zachraňují Ženy v pokušení, jež uvítaly miliontého diváka, ale příští rok zatím na žádnou velkou komedii nevypadá; diváky může nalákat víc pohádek a první 3D muzikál V peřinách.

Do atraktivních velkofilmů se producentům příliš nechce jednak kvůli pirátům – Bathory před vydáním DVD zaznamenala přes půldruhého milionu nelegálních stažení, jednak v době krize zbytečně neriskují a projekty, na něž nemají, dál odkládají.

Pokles postihl i reklamy

Poslední dva roky se šetří a vzniká méně nových reklam. "Spíše se upravují staré, snižují se rozpočty, a to celosvětově," potvrzuje producent Petr Keller. U nás může být pokles zaviněn i silnější korunou. "Ale zas máme tu výhodu, že nemáme odbory, takže třeba nabízíme práci za stejné ceny o víkendu. Známe prostě cesty, jak se přizpůsobit," dodává Keller.