PROSTĚ ZPÍVEJTE, NETRUBTE. Fanouškovi Německa lezou vuvuzely na nervy. | foto: AP

Konec bzučení. Vuvuzely nechce fotbal, ragby, tenis ani hudební festival

  • 69
Vuvuzely zakázány! Plastové trubky se proslavily díky fotbalovému šampionátu, ale s jeho závěrem zřejmě končí i bzučení na stadionech. Vuvuzely nechtějí fotbalové kluby v Česku ani v zahraničí, zakázal je tenisový Wimbledon a není na ně zvědavé dokonce ani ragby v jejich domovině v Jižní Africe.

Vuvuzely se staly jedním z hlavních symbolů nedávno skončeného mistrovství světa ve fotbale. Nekonečné "bzzzzzzzzzzzzzzzzz" linoucí se z trubek Jihoafričanů i turistů, kteří se k nim přidali, lezlo mnohým hráčům i televizním divákům na nervy.

Není divu, vždyť vuvuzely umí udělat pořádný rámus. Podle měření dokáží vyvinout zvuk silný až 127 decibelů. To je více než na rockovém koncertu nebo při řezání motorovou pilou, ale především více než u hvizdu rozhodčího.

Ozývaly se proto hlasy, které žádaly při utkáních šampionátu vuvuzely zakázat. Radost z nich neměly televizní společnosti, kterým si stěžovali diváci. Ale Jižní Afrika svůj oblíbený nástroj přece jen uhájila.

A radost měl i Neil van Schalkwyk, který je začal vyrábět, prý aby nahradil tradiční zvířecí rohy. Vuvuzely se staly skvělým obchodním artiklem a začaly se prodávat takřka po celém světě.

Sportovní fanoušci, kteří si je pořídili, ale nejspíš narazí, pokud dostanou chuť si zatroubit.

Okolní svět není k vuvuzelám vstřícný. Ale co okolní svět. V Jižní Africe velmi oblíbené ragby dalo jasně najevo, co si o bzučení na stadionech myslí: Zákaz vuvuzel!

VUVUZELA. Fanoušek Ghany před zápasem se Spojenými státy.Fanoušci Jižní Afriky ukazují, jak se fandí s plastovou trubkou zvanou vuvuzela.FANOUŠCI A VUVUZELA. Obrázek, který bude k vidění a slyšení během následujícího měsíce.

Stejný příkaz bude platit i na ragbyovém mistrovství světa, které se uskuteční příští rok na Novém Zélandu. Na seznam "antivuvuzelistů" se přidal i tenisový Wimbledon.

Ovšem celé to začalo u fotbalu.

Invaze vuvuzel se obává také ten český. Stejně jako v dalších evropských soutěžích je ale nezakazuje svaz, ten raději nechává rozhodnutí přímo na jednotlivých klubech.

Jestli plánujete vyrazit s vuvuzelou na stadion některého prvoligového klubu, zde je seznam těch, kde vám to pravděpodobně neprojde: Bohemians 1905, Hradec Králové, Slavia, Sparta. V hokeji přistoupila k zákazu jako první a zatím jediná Kometa Brno.

"Zvuky, které se linou z vuvuzely, se neslučují s prostředím, na které jsou fanoušci v Česku a na Spartě zvyklí," vysvětlil dřív sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Ostatní české kluby proti vuvuzelám zatím nic nemají. Ale benevolentní zůstanou jen do chvíle, než bude trubek v ochozech moc, nebo se stanou zbraní.

Podobný přístup zvolily anglické fotbalové kluby Newcastle United a Stoke City. Newcastle doufá, že jejich fanoušci mají dost rozumu a troubit nebudou. A když se několik takových najde, snad je prý zpacifikují fandové kolem.

VUVUZELA. Jihoafrickému fenoménu už propadli i fanoušci Anglie

Tottenham raději na nic nečekal a v Anglii je zakázal jako první. Hned po něm se přidaly i Arsenal, Liverpool, West Ham, Sunderland a Birmingham. Měly by je následovat Fulham, Everton, Wolverhampton a West Bromwich. Blackpool, nováček Premier League, proti nim nic nemá.

"Toto rozhodnutí bylo přijato s cílem zajistit fanouškům požitek a bezpečnost během zápasů, což je pro klub nanejvýš důležité," stojí v prohlášení na stránkách Arsenalu.

Lavina zákazů se asi spustí rovněž v německé lize. "I v bundeslize bychom měli zůstat u písní a pokřiků," myslí si Stefan Kuntz, šéf Kaiserslauternu. Zatím je jisté, že vuvuzely budou zakázány na stadionech Dortmundu, Mönchengladbachu, Brém a Kolína nad Rýnem.

Že vuvuzely skutečně nejsou oblíbené, dokázala i anketa na webu britského listu The Guardian. Na otázku "Měly být vuvuzely zakázány ve vašem klubu?" odpovědělo 77 % čtenářů kladně.

Souboj se sportovními stánky tedy africká trubka prohrává. A co víc, poráží ji i country hudba. Vuvuzely už zakázal i festival tohoto hudebního stylu v anglickém Tamworthu.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko