Odhalení sochy knížete Svatopluka na Bratislavském hradě (6. června 2010) | foto: SME.sk

Sochu knížete Svatopluka v Bratislavě „zdobí“ fašistický symbol

  • 82
Tuhle sochu nám byl čert dlužný, napadá asi bývalého premiéra Fica, který před volbami hrál na nacionalistickou strunu. Prosadil tak i umístění sochy knížete Svatopluka na Bratislavském hradě, na kterou se záhy spustila lavina kritiky. Lidem se nelíbí, vadí jim sporný autor a teď se navíc zjistilo, že ji "zdobí" fašistický znak.

Socha knížete Svatopluka, kterou někdejší slovenský premiér a předseda strany SMER Robert Fico v červnu slavnostně odhalil společně s předsedou parlamentu Pavlem Paškem a prezidentem Ivanem Gašparovičem pouhých pět dnů před parlamentními volbami, vzbuzuje kontroverze od samého počátku.

Zleva: Předseda parlamentu Pavol Paška, prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico na odhalení sochy knížete Svatopluka na Bratislavském hradě (6. června 2010)Lidem se obří, téměř osmimetrová, jezdecká socha nelíbí. Odborníci z řad historiků zase kroutí hlavou nad změtí nesmyslných prvků a symbolů, kterými oplývá. Umělcům vadí samotné provedení a osazení díla. Mnozí ho označují přímo za nevkusné, jiní eufemisticky za podivuhodné. A téměř všechny pohoršuje kontroverzní autor Ján Kulich, někdejší normalizační sochař.

Slovenský tisk teď ale upozornil na další poměrně závažný problém. Na štítu, který drží v ruce bojovný kníže, je totiž symbol, jenž používaly fašistické Hlinkovy gardy.

Štít knížete Svatopluka s rovnoramenným křížem v kruhu (20. 7. 2010)"Rovnoramenný kříž v kruhu na štítu sochy krále Svatopluka je tvarově shodný se znakem Hlinkovy gardy," uvedl podle slovenského serveru aktualne.sk autor slovenského státního znaku a tajemník heraldické komise ministerstva vnitra Ladislav Vrteľ.

Dále vysvětlil, že tento znak si gardy vybraly záměrně podle znaku Hitlerovy strany NSDAP. "Rovnoramenný dvojkříž v kruhu jednoznačně plnil funkci slovenského hákového kříže," potvrdil Vrteľ.

Ján Kulich, který nyní ve své tvorbě věnuje hlavně křesťanským motivům, ale toto tvrzení ostře odmítá. "Ale prosím vás, dejte mi s takovými věcmi pokoj. Vždyť ten dvojkříž tady byl dávno před Hlinkou," řekl v telefonickém rozhovoru pro SME.sk. "Myslíte, že jsem si tohle vycucal sám," ptal se zjevně nenaladěn. (více čtěte článku na stránkách slovenského serveru SME.sk)

Odhalení sochy knížete Svatopluka na Bratislavském hradě (6. června 2010)

Problém se Svatoplukovou sochou nyní padl do klína novopečenému předsedovi parlamentu Richardu Sulíkovi z liberální strany SaS. Nádvoří na Bratislavském hradě, kde socha stojí, totiž spadá pod Národní radu.

"Dostal jsem hodně podnětů, abych s tou sochou něco udělal," přiznal Sulík. "Zřídím proto expertní komisi, kam pozvu několik renomovaných historiků a nechám posouzení na nich. Nechám si poradit," dodal s tím, že bude hledat "politicky korektní řešení, s nímž bude většina lidí souhlasit a které by nemělo být příliš nákladné". Sochu Sulík dosud neviděl, podívat se prý půjde dnes.

ODHALENÍ SVATOPLUKOVY SOCHY

Svatoplukovova socha byla slavnostně odhalena 6. června, těsně před volbami do slovenské Národní rady. Ohromnou show přenášela Slovenská televize a do mikrofonů hlásal tehdejší premiér Fico, že "Velkomoravská říše byla prvním slovenským státem a Svatopluk byl králem Slováků".(více zde)

Na čestné tribuně seděli takřka pouze členové a politici strany SMER, kteří na sochu také přispěli ze svých peněz. Svatopluk nebyl postaven za státní peníze, ale ze sbírky. Dosud se ale nevybralo potřebných 270 tisíc eur (asi 7 milionů korun).



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video