Plavcům v bermudách vstup zakázán! Vynáší drahou vodu a přináší špínu

  • 1481
Tropická vedra vládnou, plavecké stadiony a vodní světy se plní lidmi, jenomže pod povrchem letní pohody se vyhrocuje ostrý spor. Stále více majitelů bazénů zakazuje plavcům s módními a ocvočkovanými bermudami přístup do vody. Je to omezování občanských práv, nebo hájení zájmů ostatních lidí?

Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že pánské dlouhé plavky se stanou symbolem boje za občanská práva a svobodu podnikání.

Plavci, kteří chtějí být in a kupují si drahé značkové bermudy, se cítí omezováni ve svých právech, když je majitelé plaveckých stadionů či vodních světů vykazují z bazénů, protože v těchto kapsáčích vynášejí nezanedbatelné množství stále dražší vody.

Na stranu podnikatelů se navíc přidávají i hygienici, když připomínají, že v dlouhých kalhotových plavkách zanášejí lidé do vody více nečistot, jimiž se pak ucpávají filtry. A leckdy i patogenní, a dokonce i fekální mikroorganismy. To když lidé nosí plavky jako letní turistické kalhoty, s nimiž se pak bez osprchování hrnou hned do bazénu.

Do bazénu i ve spodkách?

"Úbytek vody nás kvůli bermudám tolik netrápí, ale větší znečišťování vody určitě," říká nový ředitel plaveckého stadionu v pražském Podolí Vladimír Srb.

Dlouhé, nebo krátké?

Plavky s nohavicemi až ke kolenům jsou "trendy", ale provozovatelům bazénů často vadí. Proč? Mohou být nehygienické a vynese se v nich hodně vody z bazénu.
MF DNES změřila, kolik vody plavec v bermudách doopravdy odnese. Nechala plavky nasáknout vodou a zvážila je na přesných elektronických vahách.
Váhový rozdíl byl bezmála jeden kilogram. To znamená, že při jediném opuštění bazénu z něj plavec v bermudách vynese téměř litr vody.
To je dvakrát více, než kolik redaktoři MF DNES změřili u dámských jednodílných plavek. Je vynášení vody problém? Ekonomická ztráta to sice být může, ale v bazénu se to příliš nepozná – je v něm několik tisíc metrů kubických vody.
Potíž však může vynesená voda způsobit na břehu: na nebývale mokré podlaze může podle majitelů bazénů někdo uklouznout a nepříjemně si natlouct nebo se dokonce vážně zranit. Větší vlhko je teď také v šatnách, takže práce přibyla uklízečkám, které tam musí téměř nepřetržitě vytírat. I tak tam hrozí pád.

V šatnách ani ve sprchách sice nelze přehlédnout upozornění, že v dlouhých kalhotových plavkách je koupání zakázáno, avšak zejména teenageři to ignorují.

"Vím o tom. Plavčíci proto budou mnohem důslednější a muže v bermudách do bazénu nepustíme," ujišťuje Srb. Nepovažuje to za omezování osobní svobody, protože plavky, v nichž si lidé zapomínají mince, kapesníky či jiné drobné předměty, kontaminují vodu a navíc ucpávají i čistící filtry. "Tohle přece omezuje či ohrožuje jiné plavce," dodává ředitel podolské plovárny.

Plavací bermudy a šortky nevidí rád ani šéf hranické společnosti Ekoltes Milan Vinkler, která provozuje místní bazén. Někteří lidé nosí totiž pod dlouhými plavkami i spodní prádlo. Kovové doplňky na bermudách zanechávají kromě toho na laminátových tubusech toboganu viditelné šrámy.

Pokud tedy rakouským majitelům bazénů vadí citelný úbytek vody, kterou z nich plavci v bermudách odnášejí, českým podnikatelům to sice vadí také, preferují nicméně čistotu vody.

"I důkladně vymydlený plavec v krátkých a přiléhavých plavkách přinese do bazénu nejrůznější kožní mikroorganismy. U plavek, které sahají mužům až ke kolenům, to pak může být problém. Uvolňuje se z nich více vlasů i tkaniny," vysvětluje Matěj Čermák z pražské hygienické stanice. Hygienici se nicméně "problémem bermud" nezabývají a nechávají rozhodnutí, zda je povolit, či ne, na provozovatelích koupališť.

Neplatí ani obligátní výmluva teenagerů, kteří k bazénu přijedou v bermudách na skateboardu, že "chlor přece všechny bacily zabije".

"Mnohé určitě ano, ale ničením nečistot se zbytečně vyčerpává," dodává Čermák. A pokud do bazénu přinese plavec v koupacích trenýrkách hrubší špínu, chlor ji dezinfikuje jen na povrchu. Lidem, kteří ji nechtěně spolknou, může hrozit závažné onemocnění.

Ráj plavců v bermudách?

To v šumperském akvacentru jsou vůči módním kalhotám do vody tolerantnější. O jejich zákazu rozhodnou podle ředitele centra Milana Jurčíka laboratorní testy vody.

"Zatím do bazénu pouštíme všechny návštěvníky – i ty v dlouhých plavkách. Jakmile se nám ale zhorší kvalita vody, okamžitě zakážeme vstup do vody v takovém úboru," varuje Jurčík. Zatím tomu však prý – ani v tropických vedrech – nic nenapovídá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue