Letecký snímek vlakového neštěstí u Studénky (8. 8. 2008) | foto: Petr Žižka, MF DNES

Za vlakové neštěstí ve Studénce navrhuje policie obžalovat deset lidí

  • 28
Kriminalisté navrhli obžalovat deset lidí, kteří jsou podle nich zodpovědní za vlakové neštěstí ve Studénce. To si vyžádalo před dvěma lety osm životů. Vyšetřovací spis železniční tragédie má i s přílohami 15 tisíc stran.

Šéf vyšetřovacího týmu Jiří Jícha předal návrh na obžalobu deseti lidí dozorujícímu státnímu zástupci Aleši Kopalovi. Ten odhaduje, že obžalobu podá do měsíce. Pokud je novojičínský soud uzná vinnými, hrozí všem obviněným až deset let za mřížemi.

Jícha vyjmenoval celou řadu chyb, které se při stavbě mostu staly. "V projektové dokumentaci byla celá řada chyb, podpůrné systémy mostu byly udělány bez rezerv, podložení na stavbě bylo zbytečně vysoké a nestabilní," označil šéf vyšetřovatelů jen některé z nedostatků, které v součtu vedly k železniční tragédii.

Dodal, že kvůli chybějícímu ukotvení se most poté, co se dal do pohybu, choval jako nezabržděné auto postavené na zvedáku.

Milion pro znalce, přes 200 vyslechnutých

"Nedá se říct, že příčinou pádu mostu by byl jen jediný faktor. Šlo naopak o soubor mnoha nepochopitelných zanedbání a nedostatků, která jsou v součtu při stavbě mostu nevídaná," konstatoval šéf vyšetřovatelů Jícha.

A přidal pár zajímavých čísel z téměř dvouletého vyšetřování - znalci za posudky inkasovali v součtu 919 tisíc korun, služby tlumočníků stály sedm tisíc. Policisté vyslechli přes 200 lidí.

U Studénky skoro přišla o nohu

Policisté se také vyjádřili k tomu, jestli by neštěstí nezabránilo to, kdyby vlaky pod mostem jezdily pomaleji. "Most mohl vzhledem k množství nedostatků spadnout v podstatě kdykoliv a je štěstí, že se nezřítil zrovna ve chvíli, kdy byl vlak přímo pod ním. To by byly následky nejspíš ještě mnohem horší," uvažoval šéf vyšetřovatelů.

Policisté vyšetřovací spis na konci června poslali obžalovaným k prostudování. "Dokument má momentálně 9 145 stran a je k němu připojeno 5 771 listů příloh," uvedla tehdy mluvčí policejního vyšetřovacího týmu Miroslava Michálková Šálková s tím, že během července pak vyšetřovatel rozhodne o dalším postupu.

"Existují dvě možnosti. Doplnění vyšetřování dle návrhů obviněných a obhájců, nebo předání spisu s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci," dodala na konci června Michálková.

Vlak Eurocity Comenius havaroval v srpnu 2008. Rychle jedoucí mezinárodní rychlík narazil u Studénky do opravovaného silničního mostu, který se krátce předtím zřítil na trať.

Bezprostředně po srážce zahynulo šest lidí - dva muži a čtyři ženy. Další zraněný muž zemřel později v novojičínské nemocnici, osmou a poslední obětí se stala žena, která zemřela v nemocnici v Krakově. Ta dodýchala skoro dva měsíce po tragické srážce. Téměř stovka cestujících se při havárii zranila.

Policie obvinila celkem deset lidí, další už s největší pravděpodobností nepřibudou. Tři pracovníky generálního dodavatele stavby společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava, pět zaměstnanců subdodavatele firmy Bögl & Krýsl.

Obvinění si vyslechl i pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu mostu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.

Policisté nechtějí přesně říct, na jakých pozicích obvinění pracovali. Šéf vyšetřovatelů Jiří Jícha byl ochoten prozradit jen to, že jde o řadové i vedoucí pracovníky.


Video