Řidič je zbytečný. Americká armáda testuje auto, které jezdí samo

  • 32
Vláda Spojených států chce, aby do roku 2015 bylo třicet procent vojenských vozidel schopno jízdy bez posádky. S novým bezobslužným vozidlem je ke svému plánu o krok blíž.

Jde v podstatě o běžné terénní vozidlo pro podporu pozemních jednotek, ale obejde se bez řidiče. Na vozidle pracovaly laboratoře námořní pěchoty společně se studenty technické univerzity ve Virginii. Technologie ByWire, SafeStop a PowerHub použité v automobilu pocházejí od firmy TORC Technologies, která se na bezobslužná vozidla zaměřuje.

Vozidlo s označením GUSS (Ground Unmanned Support Surrogate) uveze více než 800 kg nákladu a s rychlostí kolem 8 km/h dokáže doprovázet pěší vojáky v terénu. Své okolí sleduje pomocí řady čidel, příkazy přijímá prostřednictvím speciální řídící jednotky.

GUSS, bezobslužné vozidlo americké námořní pěchotyGUSS, bezobslužné vozidlo americké námořní pěchoty

Operátor může vozidlo řídit na dálku podle toho, jak se mění podmínky na bojišti, nebo může zadat pouze cíl cesty a vůz si přesnou trasu najde sám.

Jeho elektronický systém je připravený na práci ve dne v noci a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Armáda plánuje jeho nasazení k doplňování zásob a převozu těžkého vybavení, počítá s ním i k evakuaci zraněných vojáků z bojiště.

GUSS, bezobslužné vozidlo americké námořní pěchoty

Vývoj vozidla trval rok, vyrobení prvního prototypu půl roku. Stroje s tímto systémem předvedly své možnosti na soutěži Darpa urban challenge, které se účastnilo více automaticky řízených aut.