Vít Bárta | foto: iDNES.cz

První den ve funkci: Bárta zarazil půjčky Českým drahám

  • 271
O svých plánech mluví zatím hlavně obecně, přesto už stihl nový ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) během prvního dne v nové funkci přijít s prvním konkrétním krokem: Českým drahám začíná mluvit do vydání jejich dluhopisů za miliardy korun.

"Do doby, než se detailněji seznámím s možnostmi financování drah, jsem požádal o jejich pozastavení. Lze se totiž domnívat, že státní obligace by byly levnější než samotné dluhopisy drah," vysvětlil Vít Bárta v rozhovoru pro MF DNES.

Státem vlastněné České dráhy chtěly vydat dluhopisy v hodnotě 300 milionů eur (přes 7,5 miliardy korun) a výnos z nich využít na nákup nových vlaků. Podle Bárty může dopravce pokračovat zatím v přípravě dluhopisů, nesmí ovšem dělat "nezvratné kroky". "Potřebujeme čas pro toto zásadní koncepční rozhodnutí," dodal Bárta.

Vydání dluhopisů už schválila letos v květnu dozorčí rada drah a také jejich řídicí výbor. Proti vydání dluhopisů se už dříve postavilo ministerstvo financí. To však nemůže tento proces nijak ovlivnit.

Dráhy: Komplikace to není

Dráhy zatím Bártův krok příliš netrápí. Nepočítaly s tím, že by měly dluhopisy vydávat během příštích týdnů. "Pozastavení dluhopisů nám nečiní v současnosti žádné problémy, protože jsme plánovali jejich vydání až koncem roku," říká šéf drah Petr Žaluda.

Podle některých zdrojů z drah může být zkomplikování vydání obligací mstou za odvolání šéfa ČD Cargo Josefa Bazaly, který se netají dobrými vztahy s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Bárta za první den v novém křesle také vyměnil dva své náměstky. Roman Boček sám odešel na ministerstvo zemědělství, náměstka Eduarda Havla Bárta odvolal. Místo nich do vedení úřadu přicházejí dva muži, kteří se přitom dosud dopravě nevěnovali.

Prvním, a tedy nejdůležitějším Bártovým náměstkem bude devětadvacetiletý Martin Sýkora, který začínal svou kariéru jako vedoucí denní směny v pražském nákupním centru Nový Smíchov a v Bártově firmě ABL se vypracoval na post obchodního ředitele.

Druhým nováčkem bude bývalý náměstek ministryně obrany Radek Šmerda. Ten má mít na starost hlavně právní agendu.

Zkušenosti s dopravou nemá ani sám Bárta. Bere to ale jako výhodu: "Nejsem do ničeho zatažen," argumentuje.

Priority: levnější dálnice a konkurence na železnici

Nový ministr má podle premiéra Petra Nečase tři klíčové úkoly: zlevnit stavbu nových silnic a železnic, otevřít dráhy soukromníkům a zvýšit bezpečnost na silnicích.

To vše musí zvládnout v době, kdy bude muset resort dopravy výrazně šetřit. Sám Bárta chce jít příkladem: odmítl ministerské audi a bude jezdit vlastním vozem. Úspory přitom očekává i od šéfů organizací, které pod ministerstvo spadají.

Konkrétní plány na šetření při stavbě silnic a železnic zatím nový ministr nepředstavil. "Od začátku veřejnosti sdělujeme neveselou pravdu, že nás čekají úspory. A to i za cenu toho, že se některé stavby zpozdí," naznačil Bárta jedno z možných řešení.

Je totiž jisté, že peněz na stavby nových silnic výrazně ubude, už teď hrozí zpoždění řady zahájených projektů a není ani jasné, kde se vezmou peníze na další klíčové silnice a železnice.

Podle dopravního experta Petra Moose z ČVUT se dá výstavba zlevnit, pokud se budou zakázky lépe soutěžit a více se otevřou konkurenci. Jednou z cest může být například tendrování kratších úseků, které by umožnilo i vstup menších stavebních firem a tím pádem snížení cen. "Ministr Slamečka dobře začal s normativy (určení ceny za části stavby, pozn. red.) na cenu dálnic, na tom se dá také stavět," dodal Moos.

Bártův předchůdce Gustav Slamečka odešel zpět na post šéfa Státního fondu dopravní infrastruktury. Obavu o budoucnost fondu, jehož smysl zpochybňuje třeba ministr financí Miroslav Kalousek, nemá. "Mám i nabídky ze soukromé sféry," uvedl Slamečka.

Bárta je prvním ministrem, který má jako jednu z priorit otevřít železnici konkurenci. Předchozí ministři a zejména sociálnědemokratičtí hejtmani vstup konkurence spíše zablokovali dlouholetými smlouvami, které uzavřeli s Českými drahami.

"Pochopitelně to vítám, chceme panu ministrovi s dalšími dopravci vysvětlit, co všechno tu v poslední době způsobily dlouhodobé smlouvy krajů s drahami," netají radost dopravce RegioJetu Radim Jančura. Bárta si od otevření železnic slibuje zlepšení komfortu pro cestující.