Peníze na boj s mračny komárů došly, kalamita ale ještě zdaleka nekončí

  • 0
Všechny peníze, které si Olomoucký kraj připravil na boj se současnou komáří kalamitou, jsou pryč. Obyvatele desítek vesnic však přemnožený hmyz sužuje dál a jedinou ochranou jsou drahé likvidační postřiky. Kraj už ale možná obcím další peníze nedá.

Komáři se přemnožili po květnových podovodních, jejich počty často několikanásobně překračují kalamitní stav.

"Pokud vás zde během jedné minuty poštípe více než deset komárů, můžeme hovořit o překročení snesitelné normy a uvažovat o vyhlášení kalamity," řekl Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Jenže například ve Štepánově hygienici nedávno napočítali během minuty až šedesát komářích útoků, tedy každou vteřinu jedno štípnutí. Kalamita zde platí už dva týdny.

Komáři se přemnožili po květnových podovodních, nejvíc sužují oblast Litovelského Pomoraví

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

"Předminulý týden jsme je tady poprvé likvidovali postřikem. Vyšlo to na 47 tisíc korun. Na chvíli to zabralo, ale určitě to budeme muset zopakovat. Nejpozději na začátku srpna, kdy tady máme hody," podotkl starosta Mojmír Lýsek.

Mnoho dalších obcí s obřími hejny komárů válčí ještě déle. A peníze na drahé postřiky, které jako jediné na přemnožený hmyz zabírají, došly.

Kalamita může trvat až do září

Olomoucký kraj původně počítal, že na boj s komáry bude stačit půl milionu. Situace však překonala všechny odhady a rozpočet se nakonec zdvojnásobil. "I ty další peníze však byly za chvilku pryč." uvedla vedoucí oddělení ochrany přírody Renata Švecová Honzáková.

Obcí, které na postřiky nemají peníze a žádají kraj o pomoc, přitom neustále přibývá. Jakmile u nich hygienici vyhlásí kalamitu, mají na peníze nárok.

"Teď jenom záleží na dalších jednáních, zda se tyto finance najdou. Kdy a jestli vůbec to bude, teď bohužel není nikdo schopen odhadnout. Ve hře je i ta varianta, že si obce další postřiky uhradí ze svého," připouští Švecová Honzáková.

Do svého rozpočtu by tak museli sáhnout také ve Zvoli na Šumpersku, kde se na člověka během minuty slétne na 55 komárů.

"Na kraji nám nebyli schopni říct, kdy budou na postřiky zase peníze. Vedení obce tak musí rozhodnout o tom, jestli je nepořídit z vlastních zdrojů," řekla obecní ekonomka Jana Sedláčková.

Zhruba polovina ze současného počtu komárů by přitom podle odborníků mohla přežít až do září. "Pokud klesnou teploty a bude pršet, situace se zlepší. Bude-li však i nadále teplo, výrazná změna pravděpodobně nepřijde," řekl hygienik Mazánek.