Bárta se ujal dopravy a hned se bránil. Zlomila se, řekl o jízdě bez „espézetky“

  • 850
"Hvězdou" druhého dne nástupu nových ministrů se stal véčkař Vít Bárta, který se ujal resortu dopravy. Přivezl ho služební vůz, a sotva vystoupil, čelil otázkám na jízdu bez registrační značky během své svatby.

"Značka se mi ulomila," vysvětloval novinářům, proč měl na kapotě svého luxusního maserati pouze samolepku s "espézetkou". To je nezákonné.

"Vůz je nyní v servisu, značka se mi nezlomila poprvé," dodal Bárta, který si řidičský průkaz udělal teprve před rokem. Dodal, že náhradní espézetku měl v autě právě proto, že se mu podobná nehoda stala už v minulosti.

"Maserati zkrátka není auto na české silnice. Zvlášť když s ním musíte vjet třeba na polní cestu," svěřil se novopečený ministr dopravy. A dodal, že když měl na kapotě nalepenou espézetku, která vyvolala takový rozruch, poškozený plechový originál ležel prý v autě.

Na ministerstvo Bárta přijel krátce po deváté ve služebním stříbrném audi. Agendu přebral z rukou odcházejícího ministra Gustava Slamečky za asistence premiéra Petra Nečase.

Bárta hned oznámil vznik meziresortní komise, na které se dohodl s novým ministrem vnitra a spolustraníkem Radkem Johnem. Vést by ji měl dopravní expert Věcí veřejných Stanislav Huml. Tým má řešit vysoký počet dopravních nehod z posledních týdnů a hledat způsoby, jak jejich počet snížit (více o tragickém začátku prázdnin v tomto článku).

Nový ministr se chystá také na personální změny, začne výměnou náměstků. Svůj tým chce představit na začátku září.

Premiér Nečas naznačil, že škrty, které nová vláda plánuje, se nevyhnou ani ministerstvu dopravy. Mezi základní úkoly Bártova úřadu bude podle něj patřit například privatizace železniční dopravy nebo snížení cen výstavby dálnic.

Za důležitý bod, na který by se měl Bárta zaměřit, označil Nečas právě i narůstající počet nehod na silnicích.

Vít Bárta byl donedávna podezříván ze střetu zájmů kvůli jeho působení ve firmě ABL. Poloviční podíl v největší bezpečnostní agentuře u nás prodal 22. června svému bratrovi Matějovi. Ten byl dlouhodobě výkonným ředitelem firmy. ABL se ucházela o zakázku ministerstva spravedlnosti za 2 miliardy korun, nakonec se z ní kvůli mediálnímu zájmu stáhla. (více o vztazích mezi Vítem Bártou a firmou ABL čtěte zde)

Vydrží ministr zdravotnictví déle než rok a tři měsíce?

Premiér Nečas dnes do úřadu uvedl i další ministry. Do křesla ministra zdravotnictví usedl zkušený manažer a rentgenolog Leoš Heger (TOP 09). Řadu let vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, kterou stát nikdy nemusel oddlužovat.

I v nové funkci bude čelit hrozbě zadlužení, tentokrát celého resortu. Zdravotní pojišťovny očekávají až desetimiliardový výpadek ve výběru pojistného. Při naplňování programu koalice čeká Hegera mimo jiné zvyšování některých poplatků pacientů.

Nečas při předávání úřadu vyslovil přání, aby byl Heger rekordmanem v působení na ministerstvu. Průměrné dožití ve funkci ministra zdravotnictví je totiž jeden rok a tři měsíce.

Kromě Bárty a Hegera dnes převzal "své" ministerstvo průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který se chce zaměřit například na liberalizaci trhu s elektřinou. Ivan Fuksa, který povede resort zemědělství, zase plánuje vyjednat lepší podmínky pro zemědělce v EU. A nový šéf ministerstva pro místní rozvoj Kamil Jankovský si chce posvítit na veřejné zakázky (viz Uvolním trh s elektřinou, řekl Kocourek a převzal průmysl).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue