Ilustrační foto: jak vypadá katapultáž pilota z letadla (více ilustračních záběrů ve fotogalerii)

Ilustrační foto: jak vypadá katapultáž pilota z letadla (více ilustračních záběrů ve fotogalerii) | foto: Archiv Aera Vodochody

Zřícení L-39: Jdeme ven! zavelel kapitán a raketové motory odpálily sedačky

  • 132
MF DNES sestavila pravděpodobný scénář pondělní havárie letounu L–39 Albatros. Piloti měli na rozhodnutí pouhé vteřiny. Přesto zvládli katapultáž nejlépe jak mohli a nehodu přežili.

Dva oranžové padáky pilotů proudového letounu L–39 Albatros, který se v pondělí zřítil u Borohrádku na Pardubicku, napověděly svědkům nehody, že letci nehodu přežili.

Co však šťastnému konci nehody předcházelo? MF DNES se s pomocí expertů podařilo složit pravděpodobný scénář toho, co se ve vzduchu několik minut před pádem letounu odehrávalo.

Na rozhodnutí zbývají vteřiny

Cvičný let zkušeného instruktora a začínajícího pilota probíhal podle plánu až do chvíle, kdy se pilotům rozsvítila na přístrojové desce červená signalizace vysoké teploty motoru. "Zelená vypovídá, že je vše v pořádku, oranžová je výstrahou a červená už problém," vysvětluje jeden z nejzkušenějších armádních pilotů.

Vteřiny před nehodou

Senzory na palubní desce letounu L-39 Albatros signalizují přehřátí a poté i požár motoru.

Kapitán letounu si v zatáčce ověřuje, zda jde z motoru dým.

Zároveň informuje mateřskou základnu o problému a vyhodnocuje, zda k ní stačí doletět.

Šířící se požár zužuje výběr na jediné řešení – opustit stroj.

Pilot nasměruje Albatros na neobydlené místo a velí: Jdeme ven!

Selhat však mohou i čidla signalizující požár. Pilot se proto i v tomto případě pro jistotu v mírné zatáčce přesvědčil, že se za letounem táhnou stopy dýmu. "Začínající požár v motoru vedl navíc k poklesu jeho výkonu, a to už musel kapitán stroje rychle a ve velkém stresu zvažovat, jestli doletí na letiště, jakou má výšku, kolik času mu zbývá do bezpečného opuštění letounu a zejména vyhledat neobydlený prostor, pokud se budou muset oba piloti katapultovat," vysvětluje jiný letecký instruktor. Na tohle vše je podle něj čas nanejvýše deset či patnáct sekund.

Ke stresu kapitána přispěl i fakt, že zodpovídal za život žáka, jenž seděl před ním. Experti připomínají, že pokud se navíc do kabiny dostal kouř, nebylo možné s opuštěním letounu dál otálet. "Vše zatím nasvědčuje tomu, že se katapultovali v nejvyšší čas a udělali to velmi profesionálně až po vyrovnání stroje, aby se – když ho opustí – nevychýlil z dráhy.

Těsně před katapultováním dal ještě kapitán svému žákovi poslední pokyny, aby zapřel hlavu dozadu na záhlavník sedačky, srovnal trup a dal ruce k tělu. "Jdeme ven," vyštěkl instruktor a pak už šlo vše ráz na ráz. V tisícině sekundy se odpálil překryt kabiny pilotů, zažehly se raketové motory instruktora a s malým zpožděním i jeho žáka. Tah motorů je přitom kvůli nebezpečí srážky nasměrován tak, aby šel každý na jinou stranu. Vystřelovací sedačka, která v pondělí zachránila život oběma pilotům, patří k nejspolehlivějším. Od pilotů se oddělily přesně ve chvíli, kdy se jim naplnily záchranné padáky vzduchem.

Přetížení při katapultování, kdy sedačku s pilotem vymrští z kabiny stroje raketové motory, je tak obrovské, že i po něm musí piloti na důkladnou zdravotní prohlídku. "Náraz na organismus je při zrychlení natolik velký, že může pilotovi poškodit páteř. Osmdesátikilový chlap váží v tu chvíli přes jeden a půl tuny," vysvětluje odborník, který se podílí na vyšetřování nehody, a nepřeje si proto zveřejnit jméno.

Požár kvůli technické závadě?

Pilot a letecký expert Richard Santus soudí, že za požár může technická závada. "Ta ale není u stroje L-39 běžná," řekl agentuře ČTK. Mohlo jít o únik paliva do motoru, anebo nasátí ptáka, který zahořel v kompresoru. Žádnou z těchto věcí nemohli piloti ovlivnit.

Šéf firmy Dozon Jiří Tomeš, která zastupuje ukrajinského výrobce motorů letounů L-39, je přesvědčen o tom, že za nehodu mohou pokoutní nákupy opotřebovaných náhradních dílů a nekvalifikovaný servis Leteckých opraven Malešice. Jan Pejšek z ministerstva obrany, které je zřizovatelem opraven, kategoricky protestuje: "Ta firma má potřebné mezinárodní certifikáty a součástky nakupuje jen u původních výrobců."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue