Francouzští poslanci zakázali nošení muslimských šátků na veřejnosti

  • 754
Francouzští zákonodárci schválili zákaz nosit na veřejnosti šátky zahalující ženám celý obličej. Zákaz musí schválit ještě senát. Země galského kohouta tak následuje Belgii, kde poslanci odsouhlasili podobný zákon už v dubnu.

Pokud senátoři zákon schválí, bude hrozit zahaleným ženám pokuta 150 eur (v přepočtu kolem 3 800 korun) nebo povinné docházení na hodiny výchovy k občanství, popřípadě obojí. Se zahaleným obličejem nebudou moci vyjít ani na ulici.

Jedna pasáž zákona pamatuje i na muže - pokud by nutili manželky a dcery obličej zahalovat, hrozilo by jim roční vězení a pokuta 30 tisíc eur (760 tisíc korun). Ve Francii žije 5 milionů muslimů, což je nejvíce v celé Evropě. Burky a nikáby ale nosí jen asi 1 900 žen.

Francouzský parlament schválil v úterý zákaz drtivou většinou - pro bylo 336 poslanců, proti jeden. Většina opozičních socialistů, zelených a komunistů se hlasování odmítla zúčastnit. Nošení burky a nikábu sice odmítají, ale mají výhrady k některým ustanovením zákona.

Za burku pokuta a vězení

Belgii došla trpělivost se zahalenými muslimkami

Zákaz podpořil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, podle něhož šátek zahalující ženy od hlavy k patě "ubližuje důstojnosti žen a nelze ho akceptovat ve francouzské společnosti". (více čtěte zde)

Ministryně spravedlnosti Michele Alliot-Marieová před Národním shromážděním upozornila, že zákon nepoužívá termíny jako islám a jeho cílem není stigmatizovat nějaké náboženství.

Senát bude zákaz projednávat v září

Francie už před několika lety zakázala nošení takzvaných okázalých náboženských symbolů ve veřejných školách a institucích. I když se to teoreticky týkalo i symbolů jiných náboženství, v praxi opatření směřovalo hlavně proti muslimským šátkům. Zákaz vzbudil mezi tamními muslimy i v některých muslimských zemích negativní reakce.

A i nové rozhodnutí Národního shromáždění vyvolalo u muslimů nevoli a obavy. Výhrady k němu měla i Státní rada, jež je ve věcích zákonů nejvyšší autoritou. Socialistický poslanec Jean Glavany, který byl proti, zákaz označil jako "strach z těch, kteří jsou jiní, přišli za zahraničí, nejsou jako Francouzi a nesdílejí jejich hodnoty".

Senát zákon posoudí v září, i v něm ale mají převahu vládní strany. Hlavní problémy by však mohly vzniknout po jeho konečném schválení v parlamentu. Státní rada předem varovala, že naprostý zákaz by neměl nezpochybnitelný právní podklad, a doporučila, aby se zákaz omezil jen na některá veřejná místa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video