Záběry BP z nasazování nového zvonu. Ten by mohl zachytit všechnu unikající ropu (13. července 2010) | foto: AP

Těžaři nasadili na vrt 68tunový zvon, mohl by zachytit všechnu ropu

  • 15
Společnosti BP se podařilo na podmořský vrt v Mexickém zálivu nasadit 68tunový kryt, který by mohl z vrtu odsávat všechnu ropu. Pokud dopadnou dobře testy zařízení, mohlo by to podle BP přinést zlom ve zvládání ekologické katastrofy.

Videozáběry ukázaly, jak se 30 metrů vysoký válec vedený dálkově řízenými roboty nasouvá na původní nefunkční ventil. Starý zvon zadržoval jen asi polovinu unikající ropy.

Vedení BP upozorňuje, že nový systém nikdy nebyl používán v takových hloubkách, a tak ho těžaři podrobí zatěžkávacímu testu.

"Těsnost prověří následný test. Měření uskutečněné během něj nám poskytne spolehlivé informace o situaci a pomůže stanovit, zda je nebo není možné tímto způsobem vrt na potřebnou dobu uzavřít," prohlásil bývalý admirál Pobřežní stráže Thad Allen.

Záběry BP z nasazování nového zvonu. Ten by mohl zachytit všechnu unikající ropu (13. července 2010)

Záběry BP z nasazování nového zvonu. Ten by mohl zachytit všechnu unikající ropu (13. července 2010)

Při testování zavřou inženýři jeden nebo více ventilů na zvonu a zastaví sběr unikající ropy na šest až 48 hodin. Tlak prověří, že ze systému neuniká ropa.

Zvon není trvalým řešením

Za ideálních podmínek by mohl nový odčerpávací systém zachytit všechnu ropu, která z vrtu uniká. Podle BP je kapacita nového zařízení 80 tisíc barelů denně, do moře přitom podle horní hranice vládních odhadů denně vytéká 60 tisíc barelů suroviny.

MORATORIUM VLÁDY USA

Americká vláda zformulovala nové podmínky šestiměsíčního moratoria na hlubokomořskou těžbu ropy, které by měly zajistit větší bezpečnost pro odvětví a zároveň zachovat tisíce pracovních míst. Podle nových podmínek moratoria by se zastavila práce na hloubení vrtů, ale těžba by pokračovala v hlubokých i mělkých vodách, pokud budou dodržena pravidla bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

autor: ČTK

Odsávací systém však není trvalým řešením problému s poškozeným vrtem, protože v případě hurikánu by ho bylo nutné dočasně vypnout. Těžaři proto hloubí z boku dva odlehčovací vrty, které se pod mořským dnem napojí na poškozený vrt a umožní jeho zabetonování.

Podle odhadů těžařů by první vrt mohl být hotový na konci července a celá náročná operace by mohla skončit v polovině srpna.

Obamová podpořila turistický ruch

Na Floridu mezitím dorazila první dáma USA Michelle Obamová a vyzvala turisty, aby se nevyhýbali dovolené v Mexickém zálivu.

Ropa začala na dně Mexického zálivu unikat 20. dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon. Ropa od té doby zasáhla pobřeží všech amerických států, které leží na pobřeží Mexického zálivu, a způsobila nejhorší ekologickou havárii v dějinách USA.

Situací ohledně ropné katastrofy se zabývá i zvláštní komise, kterou sestavil americký prezident Barack Obama. Komise se sešla poprvé v pondělí, závěrečnou zprávu o havárii by měla předložit do půl roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue