Koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a VV | foto: René Volfík, ČTK

Nečas může vládnout. Dohodu stvrdilo 3727 véčkařů v referendu, TOP 09 i ODS

  • 805
Poslední překážka, aby mohla být v úterý jmenována nová vláda Petra Nečase, padla. Koaliční smlouvu o vládě schválili příznivci Věcí veřejných v referendu na internetu a poté i vedení TOP 09 a výkonná rada ODS. "Výkonná rada ODS jednomyslně podpořila koaliční smlouvu," oznámil premiér Petr Nečas.

Koaliční smlouvu už také podepsali lídři stran nové trojkoalice. Zatímco její hladké přijetí v TOP 09 i ODS se čekalo, jistotu neměli politici v tom, jak se zachovají sympatizanti Věcí veřejných v referendu, které probíhalo od sobotního dopoledne.

Véčkaři ale vládu nepotopill. Pro to, aby vznikla, hlasovalo 78 procent účastníků hlasování véčkařů - zájem rozhodnout o vládě mělo 3727 lidí. Přijetí koaliční smlouvy dopoledne potvrdil i výkonný výbor TOP 09.

Referenda véčkařů se zúčastnilo zhruba 22 procent registrovaných příznivců strany. Právo hlasovat o tom, jestli má koaliční vláda Petra Nečase vzniknout, přitom mělo 16 873 lidí. Se vstupem Věcí veřejných do koalice souhlasilo 2 912 lidí (78,13% hlasujících), opačný názor mělo 815 lidí (21,87%). Hlasovat mohli jen véčkaři, kteří se zaregistrovali nejpozději v den voleb do Sněmovny. Na výsledek hlasování dohlížela notářka.

"Český národ ukázal, že do politiky mluvit chce," řekl k účasti véčkařů v referendu předseda strany Radek John. Za velký úspěch při jednání o nové vládě označil například to, že firmy s neprůhlednou majetkovou strukturou se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky. "My jsme v koalici nejvíc nalevo. Prosazovali jsme valorizaci důchodů a jsme rádi, že se to podařilo splnit," uvedl John.

Nedlouho po zveřejnění výsledků referenda Věcí veřejných schválilo koaliční smlouvu i vedení TOP 09. "Koaliční smlouvu podpořilo jednomyslně všech 35 přítomných členů výkonného výboru TOP 09," řekl po jednání první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Za klíčové považuje, že po podpisu se už koaliční smlouva nebude moci změnit bez souhlasu všech tří partnerů.

Referendum véčkařů "klaplo" až na druhý pokus

Referendum mezi véčkaři proběhlo nadvakrát. Strana ho musela v pátek zastavit kvůli technickým problémům serveru i proto, že některé sympatizanty Věcí veřejných šokovalo, když řekli v referendu "ne" a přesto se jim zobrazovalo, že hlasovali pro vznik vlády.

"Vzhledem k přechodu na servery s vyšším zabezpečením vyvstal problém, a to že se po odhlasování i přes správné započítání hlasu vždy objevil obrázek ANO," přiznal John. Napodruhé, při hlasování, které probíhalo od sobotního dopoledne, bylo už vše v pořádku a véčkaři si na žádné problémy nestěžovali.

Účastníci referenda odpovídali na otázku "Souhlasíte se vstupem VV do vlády na základě takto vyjednané koaliční smlouvy?" Zajímavé je, že na stránce, kde se o vstupu Věcí veřejných do vlády hlasovalo, nebyl kompletní text smlouvy, ale jen odkazy na její úryvky.

Ty strana už dříve předložila véčkařům při anketách o průběžných výsledcích jednání o vládě. Všechny ankety, které vzbudily malý zájem véčkařů, dopadly ve prospěch dohod s ODS a TOP 09.

Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Na stránce, kde véčkaři hlasovali o koaliční smlouvě jako celku, nechybělo doporučení předsedy Radka Johna, aby byli pro.

"Vyjednávací tým Věcí veřejných tvrdě zastával programové priority, z nichž jsme velkou část prosadili. Díky Věcem veřejným bude omezena imunita poslanců a zavedena přímá volba prezidenta. Prosadili jsme také velké množství našich protikorupčních opatření, podařilo se převést část peněz z resortu ministerstva obrany do školství či zrušit poplatek za položku na receptu, což je jedna z věcí, kterou jsme před volbami slibovali ve svém programu," přesvědčoval véčkaře John.

Ještě v pondělí ráno v ČT zopakoval, že v případě krachu by si strana musela hledat jiného předsedu. Nic takového tedy teď Johna nečeká, místo toho si v úterý na Pražský hrad půjde pro jmenování do funkce ministra vnitra. Křesel v nové vládě bude celkem 15. Šest míst včetně premiéra obsadí ODS, pět křesel připadne TOP 09 a čtyři Věcem veřejným.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video