Kuky se vrací

Kuky se vrací | foto: Zdeněk Kapička

Podívejte se, jak jsme rozhýbali autíčka pro Kukyho, ukazuje český modelář

  • 4
Modelář Zdeněk Kapička se během natáčení filmu stal šéfem vozového parku využívaného loutkami. Představy výtvarníků filmu pomáhal přeměnit v reálně fungující autíčka.

"Když mě na sklonku léta roku 2008 oslovila produkce filmu s prosbou o pomoc při natáčení, myslel jsem si tehdy, že jde asi o nějaký omyl či žert. Až pak jsem zjistil, že se bude natáčet film, ve kterém ze 70 procent hrají RC auta, a to ne ledajaká, ale modely zpracované výtvarníky, které jsou osazeny na podvozcích nám všem dobře známých RC aut," vzpomíná modelář.

Zdeněk Kapička

Aktivně modelařil a závodil asi 15 let a má za sebou přes stovku závodů v rámci mistrovství České republiky. V současné době se aktivně věnuje práci v RC autoklubu ČR a dělá mechanika svým synům, se kterými ročně absolvuje kolem 30 závodů, z toho asi třetinu v zahraničí.

Z původně plánovaných několika týdnů strávil u filmu neskutečných pětapadesát natáčecích dnů v průběhu jednoho roku. A pro scény, kde jezdilo více modelů najednou, musel ke spolupráci přizvat i oba syny a kamarády autíčkáře.

Výtvarníci se na modelech vyřádili. Nejmenší model hlavní kladné postavy příběhu byl postaven na velmi oblíbeném a rozšířeném podvozku v měřítku 1:10 Tamiya CC-01 s celkovým designem starého tlumiče výfuku z vysloužilého žigulíku. Základem pro druhý ze zmiňovaných modelů byl podvozek truggy 1:8 Hot Bodies se spalovacím motorem a jeho vzhled připomínal zdvojenou rouru od kamen. Třetím a největším modelem byl náklaďák, ve kterém jezdily dvě záporné postavy. Rezavá karoserie zakrývala podvozek 1:6 HPI Baja.

Podívejte se na ukázku z filmu Kuky se vrací.

Hergotwagen vyrobili z tlumiče od žigulíka

Modely byly různě poupravované, zkrácené či prodloužené, snížené či zvýšené. "Model, v němž se před filmovou kamerou proháněl jeden z hlavních hrdinů, kapitán Von Hergot, dostal podle jména řidiče pracovní název Hergotwagen," prozrazuje Kapička.

Kuky se vrací

Výtvarníkovi Jakubu Dvorskému, který je autorem návrhu postaviček i modelů, posloužil jako předloha pro model tlumič výfuku ze staré Lady. Ve vyříznutém otvoru se našlo místo pro dvě postavičky. Místo čalouněného sedadla tu bylo sedátko z mechu, místo volantu starý vodovodní kohoutek a na místě tachometru starý ciferník budíku s rozbitým sklíčkem. Řadicí páku nahradil ventilek ze vzdušnice staré pneumatiky. Povrch modelu je uzpůsobený tak, aby do šera lesa, kde se převážně pohybuje, dobře zapadl.

Kuky se vracíKuky se vrací

Model je osazený podvozkem TA-01 od firmy Tamiya. "Bylo ale třeba zvětšit rozvor, a tak jsme ho rozřízli vejpůl. Jenže pak se zjistilo, že je model dost těžký, takže jsme museli měnit tlumiče," popisuje modelář.

Stejně tak se podle potřeb natáčení střídaly rychlejší motory s pomalejšími, blokovaly se diferenciály kvůli stálému záběru obou kol. Energii dodávalo šest článků NiMH o kapacitě 5 100 mAh. Těch bylo připraveno několik, aby byl model stále k dispozici.

Modely fungovaly v několika verzích

Pro potřeby natáčení měl Hergotwagen zhotovených několik dublérů. Pro případ poškození jednu zcela věrnou kopii, a to jak vzhledově, tak technicky. Nechyběla ani verze, která měla pouze otáčecí neřiditelná kola, ta se používala pro statické záběry.

Kuky se vrací

Největším oříškem však bylo připravit model, který v některých scénách jezdil po hladině rybníka nebo potoka. "Model jsme po několika nezdařených pokusech doplnili vzduchovými komorami. Nakonec po zkouškách splnil očekávání a na hladině se udržel i s osádkou. Oříškem však bylo docílit iluzi jízdy po hladině. Nakonec se podařilo všechna čtyři kola rozpohybovat, až od nich pěkně stříkala voda," vysvětluje Kapička.

Nakonec se modelářům podařilo usnadnit práci i loutkářům. Kukyho rozpohybovali uvnitř umístěným servem. Tak jak se otáčel volant RC soupravy, otáčela se za jízdy i jeho hlavička.

Kuky se vracíKuky se vracíKuky se vrací

Anuška se prohání v troubě od kamen

"Anuška je výrostek a frajírek, ale jeho auto mělo řadu technických vymožeností. Výtvarník mu totiž vymyslel model zhotovený ze dvou trubek od kamen," popisuje Kapička.

Kuky se vrací

Přední část trubek tvořily dva mohutné reflektory, zadní část přecházela do dvojice tryskových motorů. Střed trysek byl uzpůsobený tak, aby do jejich středu bylo možné kvůli zvýšení efektu umístit pyrotechniku simulující zážeh raketových motorů.

Střední část výtvarníci vyřízli a vytvořili tak kabinu pro řidiče a jeho spolujezdce. Volant vyrobili z víčka od kompotu ovládaného servem.

Kuky se vracíKuky se vrací

"Byl problém rozpohybovat páku, kterou Anuška zapíná tryskové motory. Nakonec jsme umístili do útrob motorek s přepákováním, který pomocí pružného táhla ovládal pohyb nahoru a dolů. Použili jsme ručně ovládanou regulaci, aby rychlost kmitání byla podle představ režiséra," objasňuje řešení modelář.

Elektřina místo benzinu

"Základem Anuškova auta byl podvozek truggy od firmy Hot Bodies. Spalovací motor jsme nahradili stejnosměrnou pětsetpadesátkou," říká Kapička. Během natáčení prodělal model několik úprav, a to zejména u převodů. Model byl velmi těžký a špatně jezdil. Po několika neúspěšných pokusech se nakonec ukázala jako nejvhodnější převodovka MP Jet. Ta model nakonec rozpohybovala.

Kuky se vrací

Podvozek byl přepůlený a nastavený hliníkovými profily. Muselo se také zesilovat odpružení, pak podvozek s kolečky od kočárku pracoval docela elegantně, i když neměl příliš off-road design.

Stejně jako ostatní modely i ten Anuškův měl dubléra pro statické záběry. Přežil dokonce i opakovaný let štěrbinou skály z výše 18 m.

V letním RC Cars najdete

Titulka RC Cars 7/2010V červencovém čísle modelářského měsíčníku najdete nejen pokračování seriálu o autíčkách z filmu o Kukym, ale i další modelářské vychytávky. Například článek o anténách přijímačů, reportáže ze závodů, rady, jak si poradit s diferenciálem, či recenze nových modelů. A k tomu třeba i tak praktický návod, jako je broušení obyčejného vrtáku. Pomůcky, které má každý doma, ale když se ztupí, dokážou modeláři ztrpčit život.