V Myslbekově ulici v Praze se propadl rozestavěný tunel Blanka (6. července 2010) | foto: Radek Cihla, iDNES.cz

Báňští záchranáři: Vyprošťování bagristy zdržovaly další sesuvy půdy

  • 15
Sesuv půdy při práci na tunelu Blanka v Praze 6 zavalil v levé části tunelu jednapadesátiletého bagristu. Jeho vyprošťování v úterý zdržovaly další sesuvy hornin a sypkého materiálu. Muž tak musel pod zemí zůstat asi šest hodin. Ražba pražského tunelu Blanka bude podle mluvčího Metrostavu Poláka zastavena na několik týdnů.

Havárie se stala v severním tunelu Blanka asi půlhodinu před půlnocí, kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů pak vznikl za budovou ministerstva kultury, mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení. Báňští záchranáři na místo vyrazili ve 23:53.

V závalu, ke kterému došlo přibližně 40 metrů od ražené čelby, zůstal v levé části tunelu zasypán stavební stroj a v jeho kabině bagrista. "Záchranáři vstoupili do tunelu z portálu v Myslbekově ulici. Bylo nutné zahájit vyprošťovací práce odvozem horniny ze závalu v celém profilu tunelu. Práce komplikovaly další neustálé sesuvy hornin, některé úseky se musely odtěžovat opakovaně," shrnula situaci mluvčí Báňské záchranné služby Jana Neckařová.

Po hodině a půl odklízecích prací se podařilo určit polohu stroje, pak už se záchranáři soustředili na zajištění přístupu ke kabině, kde byl bagrista uvězněný a částečně zasypaný sypkým materiálem. "Závalový materiál byl převážně sypký – tvořili jej písek, jíl, hlína. Naštěstí ale obsahoval i větší pevné kusy hornin, které se zachytily o ochrannou mříž v čele kabiny stroje, a vytvořily tak ochranný štít pro bagristu," dodala Neckařová.

Bagrista byl sice v dolní polovině těla zasypaný, ale horní polovinu měl volnou a měl dostatek vzduchu.

Přesně v 6:00 se záchranáři dostali ke kabině stroje a půl hodiny poté dělníka vyprostili. Přestože muž zůstal v sutinách několik hodin, záchranářům se jej povedlo vyprostit bez zranění. Po ošetření v motolské nemocnici tak mohl být propuštěn do domácího léčení.

MINISTERSTVO BEZ OMEZENÍ

Úředníci v budově ministerstva kultury pracují bez omezení. "Zaměstnanci byli ubezpečeni, že statika budovy na ulici Milady Horákové nebyla nijak porušena. Provoz na ministerstvu tedy není omezen," uvedla Viktorie Plívová z ministerstva.

"Náš zásah urychlila účinná pomoc pracovníků Metrostavu, především obsluhy jejich stavebních strojů, kteří se podíleli na vyklízení sesuvu, čas hrál velkou roli," řekl po ukončení záchranné akce velitel zásahu Milan Krček.

Stopka na několik týdnů

Podle mluvčího Františka Poláka společnosti Metrostav bude ražba tunelu Blanka po úterním sesuvu půdy v Praze 6 na několik týdnů zastavena. Propad půdy se v současnosti zajišťuje betonovou plombou. Poté je třeba počkat na výsledky vyšetřování báňského úřadu, které bude trvat asi několik týdnů.

"Dokud nebudou známy příčiny sesuvu, nedá se očekávat obnovení ražby," uvedl Polák.

TUNEL BLANKA

Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, bude největší podzemní stavbou nejen v Praze, ale i v Česku a také nejdelším městským tunelem v Evropě. Má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

Na místo stavaři navezli asi 400 metrů krychlových betonu, práce na zajištění budou trvat ještě asi jeden nebo dva dny. V místě je stále snížena rychlost projíždějících tramvají. "Místo geodeticky i geotechnicky monitorujeme," uvedl Polák.

Báňský úřad nyní musí shromáždit všechny dokumenty potřebné k prošetření příčin sesuvu. Teprve poté navrhne podle Poláka projektant nové řešení ražby, které bude muset znovu schválit báňský úřad.

Úsek v okolí Brusnice je prý posledním místem, kde se ještě razí. Zbývající část bude podle Poláka vedena pod pozemky, které nejsou veřejně přístupné a kde není zástavba, takže by neměli být ohroženi lidé ani budovy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video