Novozélandský aktivista Peter Bethune na soudní kresbě při přelíčení v Tokiu (27. května 2010)

Novozélandský aktivista Peter Bethune na soudní kresbě při přelíčení v Tokiu (27. května 2010) | foto: AP

Japonci odsoudili aktivistu za vniknutí na velrybářskou loď

  • 81
Japonsko odsoudilo novozélandského bojovníka proti lovu velryb. Peter Bethune dostal dva roky s podmíněným odkladem na pět let za vniknutí na japonskou velrybářskou loď a pokus o zatčení jejího kapitána. Bethunovi za to hrozilo až 15 let vězení.

Pětatřicetiletý člen americké organizace Sea Shepherd Conservation Society letos v únoru vnikl na japonskou velrybářskou loď Šonan Maru 2. Na palubě chtěl "provést občanské zatčení kapitána" a předat mu k proplacení šek na tři miliony dolarů. (Aktivista vnikl na japonskou velrybářskou loď, aby zatkl kapitána )

Právě na takovou částku totiž organizace Sea Shepherd vyčíslila škodu za zničené plavidlo Ady Gil, které se potopilo o měsíc dříve po srážce s japonskou lodí. Zpráva o incidentu s Ady Gil, futuristickým kevlarovým plavidlem jezdícím na bionaftu, obletěla v lednu celý svět. (o potopení Ady Gil čtěte více zde)

V závěrečné řeči před soudem Bethune začátkem června vyjádřil lítost za své činy a řekl, že protesty proti japonským velrybářům pravděpodobně zastaví. Sea Shepherd nedávno Bethuneho vyloučila ze svých řad, protože porušil její zásady a pořídil si zbraň. Při plavbě na Ady Gilu měl u sebe údajně luk s šípy, i když je nepoužil. Při proniknutí na Shonan Maru 2 měl mít nůž.

Aktivisté bombardují velrybáře zapáchající kyselinou

Aktivisté z Sea Shepherd pravidelně doprovázejí japonské velrybáře při jejich výpravách na moře. Na posádky lodí házejí lahve se zapáchající kyselinou máslovou. Japonci aktivisty zahánějí vodními děly.

Na komerční lov velryb bylo v roce 1986 vydáno mezinárodní moratorium. Japonci ale v lovu pokračují pod záminkou vědeckých účelů. V zemi vycházejícího slunce je velrybí maso považováno za vybranou pochoutku, přestože podle průzkumu 95 procent Japonců má s pojídáním velrybího masa buď malou, anebo dokonce nulovou zkušenost.

ZÁKAZ LOVU VELRYB

- Moratorium na lov velryb vyhlásila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v roce 1986 a kupříkladu Česká republika svůj podpis připojila v roce 2004.

- Kromě Japonska na moře za účelem lovu vzácných kytovců vyrážejí i Islanďané a Norové.

- IWC ale některým národům lov velryb pro obživu povolila, a to například domorodým etnikům Grónska, Sibiře a Aljašky.

Zdroj: BBC

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video