VIDEO: Nejlepší snajpři světa jsou z Ústí nad Labem. Takhle trénují

  • 43
Museli se trefit na dvě stě metrů do čepele nože tak, aby ostří rozdělilo kulku přesně v půlce, nebo na 450 metrů zasáhnout pěticentimetrový kroužek přes vodní clonu. I v tom se soutěžilo v červnu na mistrovství světa policejních a vojenských ostřelovačů v Budapešti. Vyhráli snajpři z Ústí nad Labem.

O medaile bojovala družstva ze šestnácti zemí a soutěžilo se na třiačtyřiceti střeleckých postech. Střílelo se vleže, vestoje, s podpěrou i bez podpěry, v písku, v blátě i přes vodní zeď, o níž se postarala hasičská vodní děla.

Mezi nejtěžší disciplíny patřil kromě střelby do čepele nože a palby se zbraní otočenou o 90 stupňů také úkol prostřelit nábojnici přesně v prostředku.

Čepel bojového nože po zásazích sniperskými kulkami

Snajpr musel vykázat smysl pro taktiku. Musel se správně rozhodnout, zda na terč má, či zda pokus vynechá. Zatímco trefa se hodnotila 50 body a vynechání nula body, za neúspěšný pokus se 50 bodů strhávalo.

Nakonec prošel všemi nástrahami mistrovství nejlépe ústecký policejní snajpr Václav (plná jména se z bezpečnostních důvodů udávat nesmějí). V konkurenci desítek ostřelovačů z celého světa s přehledem zvítězil, stejně jako ústecký policejní tým ve společné soutěži armádních i policejních družstev.

Základem je dvoučlenný tým

Nováčky vybírá do jednotky policejních ostřelovačů instruktor ze zásahové jednotky. Hodnotí nejen střelecké výsledky adeptů a jejich vztah ke zbrani, ale především jejich osobnost. Rok až dva poté trvá, než je nováček připraven na ostrý zásah.

Mezitím se musí naučit nejen střílet z různých pozic, úhlů a mnoha prostředích. Musí například též vědět, jak se střela chová při průniku různými materiály. Musí totiž umět třeba i zlikvidovat tlakovou nádobu s nebezpečným plynem tak, aby po zásahu unikal její obsah přesně určeným směrem.

V neposlední řadě musí umět spolupracovat ve dvoučlenném týmu. Ten je totiž základem práce ostřelovačů, ať při eliminaci nebezpečného útočníka či při hlídání VIP.