Nečas: Daně nezvýšíme, podpora stavebního spoření výrazně klesne

  • 963
Do roku 2016 by mělo Česko hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, shodli se lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Nejpozději v roce 2013 by schodek rozpočtu neměl přesáhnout tři procenta HDP," řekl po jednání premiér Petr Nečas. Strany se dohodly, že nebudou zvyšovat daně firmám. Osekají podporu stavebního spoření.

"Státní příspěvek ke stavebnímu spoření se sníží na 1 500 korun, stát si nemůže dovolit tak vysoké výdaje, které jsou s ním spojené," řekl po jednání špiček vznikající koalice Nečas.

Dotknout se to má i již uzavřených smluv o stavebním spoření, opatření tak bude platit zpětně. Podle vznikající koalice to ale nepředstavuje právní problém. Smluv o stavebním spoření je nyní uzavřeno kolem pěti milionů, takže rozhodnutí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pocítí velká část obyvatelstva, pro kterou bylo zatím stavební spoření poměrně výhodnou formou ukládání peněz.

Zatím stát vyplácí roční příspěvek tři tisíce korun, u některých starších smluv, které ještě nedoběhly, dostávají klienti dokonce 4 500 korun. "Právní analýzy, které máme k dispozici, nám říkají, že ačkoli je to krok pro někoho nepříjemný, je možný," řekl Nečas.

V praxi by měl zůstat příspěvek "na oko" zachován v původní výši, ale stát na něj uvalí speciální daň, kterou si peníze zase vezme zpět.

Vyšší daně nejbohatším budou řešit až s důchodovou reformou

Věci veřejné neprosadily, aby se zvýšily daně firmám, které jsou v letošním roce 19 procent, a nepřesvědčily také ODS a TOP 09, aby byla zavedena druhá sazba daně z příjmu fyzických osob pro lidi s příjmem nad 142 tisíc korun, tedy s příjmem, který je vyšší než šestinásobek průměrné mzdy.

"Budeme tento problém řešit až v souvislosti s důchodovou reformou," oznámil Nečas a předseda Věcí veřejných Radek John dohodu o tom, že vyšší zdanění nejbohatších strany zatím odložily, potvrdil. Pro ODS a také pro TOP 09 bylo totiž nepřijatelné, aby byla zavedena buď druhá sazba daně z příjmu fyzických osob, nebo se zrušil princip takzvané "superhrubé mzdy", ze které se nyní platí daň z příjmu.

V příštím roce by podle dohody nové koalice neměl stát hospodařit se schodkem vyšším než 135 miliard korun. Ve výdajích chce koalice ušetřit 54 miliard Kč, dalších dvacet miliard chce získat na vyšších příjmech.

Sníží se proto provozní výdaje ministerstev, stát dá s výjimkou učitelů méně peněz na platy státních zaměstnanců (o deset procent) a zhruba 10 miliard korun se má ušetřit na různých sociálních dávkách. Například porodné se má vyplácet jen za první dítě. Jen důchodci se nemusejí obávat, že jim stát v příštím roce nebude valorizovat jejich penze. (Nečasova vláda má nastoupit do dvou týdnů. A chce seškrtat 54 miliard)

ODS, TOP 09 a Věci veřejné tak dohodou o programu veřejných rozpočtů uzavřely další z kapitol programu nové vlády. Ještě jim zbývá potvrdit program v oblasti školství a zdravotnictví. Křesla si už strany rozdělily tento týden a podle Nečase by nová vláda mohla být jmenována v týdnu od 12. července.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue