Konec snu o finále Wimbledonu. Jízdu Kvitové zastavila Serena Williamsová

• 109
Petra Kvitová si finále slavného Wimbledonu nezahraje. Česká tenistka prohrála po boji s nejvýše nasazenou a obhájkyní trofeje Serenou Williamsovou 6:7(5) a 2:6. Vítězku v sobotním finále čeká Ruska Vera Zvonarevová. Ta porazila překvapení turnaje - 82. tenistku žebříčku Cvetanu Pironkovovou z Bulharska ve třech setech.

LOS dvouher: Muži X ŽENY

Česká tenistka se za svůj výkon proti největší favoritce ale vůbec nemusí stydět. Při své premiéře na centrálním dvorci All England Clubu byla Williamsové více než dvě třetiny duelu vyrovnanou soupeřkou, polovinu úvodní sady byla dokonce lepší.

O vítězství Američanky nakonec rozhodla zkušenost a více jistoty v důležitých míčích. Naopak dvacetiletá rodačka z Bílovce zejména v koncovce úvodního a ve druhém setu často zbytečně chybovala.

semifinále jsme sledovali on-line zde

Páteční souboj Tomáše Berdycha o finále Wimbledonu proti Novaku Djokovičovi sledujte v ON-LINE reportáži od 14 hodin ZDE.

"Byl to těžký zápas, nebylo to vůbec jednoduché," řekla bezprostředně po utkání Williamsová. "Musela jsem se opravdu nadřít, abych vyhrála."

Hru soupeřky ocenila a připomněla dlouhou výměnu ze závěru zápasu, kterou pro sebe získala mladá Češka a kterou diváci odměnili dlouhotrvajícím potleskem. "Bylo to opravdu vzrušující," dodala žena, která v sobotu bude usilovat o třináctý grandslamový a čtvrtý titul z wimbledonské trávy.

Ale Kvitová se za předvedený výkon v turnaji vůbec nemusí stydět. Vždyť na cestě mezi poslední čtyři vyřadila čtrnáctou nasazenou Azarenkovou a ve 4. kole vyprovodila světovou čtyřku Wozniackou 6:2, 6:0.

Ve čtvrtfinále pak Estonce Kanepiové odvrátila pět mečbolů. Za postup mezi poslední čtyři si připíše 900 bodů a posune se ze 62. místa žebříčku do třicítky. Dosavadní maximum české tenistky je 40. pozice z ledna 2009.

"Chyběl jenom kousek. Myslím, že jsem sehrála dobrý zápas," řekla Kvitová."Serena byla prostě lepší. Ale určitě se s ní dá hrát," komentovala druhý vzájemný zápas na okruhu.

Kvitovou nastartoval skvělý úvod

První sadu semifinále Kvitová skvěle rozehrála. Už v úvodním gamu si vypracovala brejkbol, ale první brejk nakonec získala až za stavu 2:2.

Kvitová v té chvíli byla na dvorci lepší, a pokud netrefila úvodní servis, pak ji spolehlivě podržel ten druhý, jehož úspěšnost, co se týče vítězných míčů, byla v polovině sady přes 80 procent.

Serena Williamsová se rozjížděla pomalu a čekala na příležitost. Ta přišla v osmé hře, kdy si brejk vzala zpátky. Kvitová začala kazit, několikrát míček z její rakety zbytečně zamířil mimo dvorec.

Petra Kvitová v semifinále Wimbledonu proti Sereně Williamsové neuspěla

Serena Williamsová v semifinále Wimbledonu

Sadu musela rozlousknout až zkrácená hra. V ní si světová jednička rychle vypracovala náskok 4:0, ale Kvitová třemi body v řadě snížila. Pevnější nervy ale nakonec měla Williamsová a bodem z podání získala tie-break 7:5. Set trval 58 minut.

I druhý set nabídl vyrovnanou podívanou. V páté hře ale Kvitová znovu vinou zbytečných chyb neudržela podání a Williamsová šla do vedení 3:2. Naději na srovnání pak o hru později zhatilo Kvitové podklouznutí. V té chvíli vedla 30:15 a měla hru výborně rozjetou.

Williamsová se dostala do pohody, a když v sedmé hře při brejkbolu Kvitová dala dvojchybu, bylo rozhodnuto. Zápas zakončila favoritka po hodině a 33 minutách "prasátkem".

Bulharské překvapení dohrálo v semifinále

Semifinále zastavilo skvělou jízdu Cvetany Pironkovové. Dvaadvacetiletá bulharská tenistka (až 82. v žebříčku) sice vyhrála nad favorizovanou Ruskou Verou Zvonarevovou úvodní sadu 6:3, pak už ale otěže zápasu převzala jedenadvacátá nasazená.

Cvetana Pironkovová

Vera Zvonarevová

Soupeřku brejkla v šesté hře druhé sady, totéž se jí potom povedlo ještě dvakrát v rozhodujícím dějství a po setech 6:3 a 6:2 prošla do svého premiérového grandslamového finále. "Jsem nadšená. Dostat se do finále byl jeden z mých snů," líčila v euforii Zvonarevová.

"Ona byla těžkou soupeřkou a já jsem ráda, že se mi povedlo duel otočit," dodala.

Dosud největším úspěchem pětadvacetileté Rusky bylo loňské semifinále v Melbourne.

Čtyřhra - semifinále:

Melzer, Petzschner (Rak./Něm.) - Moodie, Norman (7-JAR/Belg.) 7:6 (7:3), 6:3, 3:6, 5:7, 6:3
Lindstedt, Tecau (6-Švéd./Rum.) - Chela, Schwank (Arg.) 6:4, 7:5, 6:2.

Smíšená čtyřhra - čtvrtfinále:

Dlouhý, Benešová (9-ČR) - Tursunov, Duševinová (Rus.) 3:6, 6:3, 6:4
Paes, Blacková (2-Ind./Zimb.) - Hanley, Jün Jan (12-Austr./Čína) 6:4, 6:7 (4:7), 6:3
Melo, Stubbsová (10-Braz./Austr.) - Malisse, Clijstersová (Belg.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:3)
Moodie, Raymondová (11-JAR/USA) - Knowle, Švedovová (Rak./Kaz.) 7:6 (10:8), 3:6, 6:2.