Mariusz Chodor vysvětlil, že mu šlo o vzpouru proti „nejasným pravidlům a byrokracii ve státní společnosti“. Chtěl předvést, jakou převahu má státní obr nad řadovým cestujícím a jak malou má jedinec šanci ve střetu s monopolem. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Přejezdy jako smrtící past: mrtvých je dvakrát víc než loni

  • 68
Podle statistiky Drážní inspekce letos na železničních přejezdech umírá mnohem více lidí než loni. Přibývá i těch, kteří se při nehodách na přejezdech zraní. Zatímco za první pololetí roku 2009 zemřelo na přejezdech 16 lidí, letos už jich je dvojnásobek.

Porovnání s rokem 2007 je ještě hrozivější - za první polovinu roku 2007 totiž na přejezdech zahynulo sedm lidí, letošní výsledek je tak horší o závratných 357 procent.

Kromě úmrtí přibývá i zraněných. Před rokem bylo za prvních šest měsíců zraněných 38, letos jich je už 56. Nehod na přejezdech zaregistrovala Drážní inspekce letos už 144, loni jich za stejné období bylo 102. I to znamená nárůst skoro o polovinu. Ani předcházející roky nebyly na nehody zdaleka tak "bohaté".

Drážní inspekce v prvním pololetí roku 2010 zaznamenala tři nehody, při nichž na železničním přejezdu zahynuli hned dva lidé naráz. "Nehoda s dvěma usmrcenými mladíky a jedním vážně zraněným se udála například 9. června mezi Policí a Brankami na Moravě. Tři mladíci jedoucí v autě nezastavili vůz u červených výstražných světel a vjeli přímo pod osobní vlak," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Dva lidé zemřeli v únoru také mezi Rádlem a Jeřmanicemi u Jablonce nad Nisou, v lednu si srážka s vlakem vyžádala dva životy na Troubsku.

"Všechny tři nehody se staly na přejezdech s výstražnými světly, která normálně fungovala. Drážní inspekce proto prosazuje, aby světelná signalizace byla doplňována o závory," zdůraznil Drápal.

Podle statistik přibývá i počet chodců, kteří zemřou poté, co je srazí vlak. Letos už takhle vyhaslo 94 životů, což je o sedm mrtvých víc než v roce 2009 a 2008.

Drážní inspekce také varuje rodiče, aby si v době letních prázdnin lépe hlídali své ratolesti. Nebude tak docházet k podobným tragédiím, jako je jen pár dní stará nehoda, kdy ani ne dvouletá holčička vběhla pod mezinárodní rychlík. Ten se stanicí řítil rychlostí 160 kilometrů v hodině, dítě tak nemělo šanci přežít (více o případu si přečtěte tady).


Nejlepší videa na Revue