Srdce IKEA se skrývá v ospalém švédském maloměstě Älmhult

  • 24
Kdo chce uspět v IKEA, musí pracovat v Älmhultu. Tohle trochu nudné městečko na jihu Švédska je již přes šedesát let srdcem i duší známé nábytkářské firmy. Po generace zde pracují celé rodiny místních obyvatel. A k nim se přidávají návrháři, tvůrci katalogů a vývojáři z celého světa.

"Každý ví, že prodáváme gauče a hrnky, ale nemyslím si, že by každý věděl, že nám jde především o lidi," prohlašuje v propagačním filmu o IKEA Ingvar Kamprad, její zakladatel.

S ním jsme se při naší novinářské návštěvě Älmhultu sice nesetkali, ale jeho slova nám na každém kroku potvrzovali místní zaměstnanci. "Atmosféra je zde opravdu jiná, než na jakou jsem byla zvyklá. Mnohem vlídnější a pohodovější, než v jiných firmách. Práce je náročná, ale vše je zde pro lidi. Ti jsou také mnohem usměvavější a příjemnější," říká projektová vedoucí Kateřina Pouzarová.

Do Älmhultu doputovala z Česka se svým švédským přítelem, místním rodákem. Líbí se jí i velmi oblíbené tradiční "Fiky". Jsou to dvě přestávky mezi snídaní a obědem a obědem a večeří.

Pracovníci IKEA a jejich oblíbená "Fika". Přestávka na malé občerstvení a kávu

Pracovníci IKEA a jejich oblíbená "Fika". Přestávka na malé občerstvení a kávu

V Älmhultu pracují i Češi

V Älmhultu pracují i Češi. Na fotografii je Kateřina Pouzarová

Zdá se, že když Älmhult chytí, tak už nepustí. V městečku se usadil i Australan David. "Žiji v Älmhultu, v práci jsem pěšky za deset minut. Když vyrazím v pět z práce, tak jsem ve čtvrt na šest nejpozději doma," pochvaluje si zaměstnanec oddělení textilu.

A bát se nikdo nemusí ani o bezpečí své rodiny. I když úplný klid není ani zde v patnáctitisícovém Älmhultu. "Bohužel, letos to nevypadá dobře. Jde to z kopce. Bylo tady 33 krádeží kol za půl roku. A některá kola jsme dosud nenašli," stěžuje si místní policista Erling Svensson. "Měli jsme také 70 dopravních nehod způsobených srážkou s divokou zvěří. Útoky na lidi zde ale nejsou žádné."

Mapa IKEA Älmhult

Mapa znázorňuje jednotlivé budovy celého komplexu IKEA v Älmhultu

Design pro všechny: základní motto IKEA

Kromě toho, že Älmhult představuje IKEA, je také zajímavé tím, že zde můžete sledovat celý řetězec výroby, od počátečního nápadu až po uložení výrobku do obchodu. Vzdálenost mezi těmito kroky je extrémně krátká.

Nejdůležitější středisko? Budova s názvem IKEA Švédsko. V ní se veškeré produkty vyvíjejí. Doslova od truhlářského stolu až po hotové ploché balíčky.

Klíčovým heslem nábytkářské firmy je Design pro všechny. V praxi to znamená dobře navržený funkční nábytek za nízkou cenu, kterou si může dovolit zaplatit takřka každý. Tento cíl si stanovil Ingvar Kamprad již na samém počátku a stále se jej drží.

KDO STOJÍ ZA PLOCHÝMI BALÍky

Ploché balení se stalo symbolem samotné podstaty obchodní myšlenky IKEA

Ploché balení se stalo symbolem samotné podstaty obchodní myšlenky IKEA

Prvním kouskem nábytku IKEA, který se prodával v plochém balení, byl stolek Lövet. To bylo v roce 1956. Nápad, že by si zákazníci mohli zakoupený nábytek sami smontovat, pochází od člověka, který stolek navrhl. Designér tenkrát odšrouboval nohy stolku a všechno umístil do ploché krabice, aby si zákazník mohl koupený stolek odvézt domů autem.

Jiný příběh říká, že jistý pracovník IKEA se rozhodl přestěhovat stůl tak, aby se mu vešel do auta a přitom se neponičil. Odstranil tedy nohy - a nápad byl na světě.

Prvním kouskem nábytku IKEA, který se prodával v plochém balení, byl stolek Lövet

Prvním kouskem nábytku IKEA, který se prodával v plochém balení, byl stolek Lövet

Podle dalších informací však patří autorství tohoto nápadu Michaelu Thonetovi, který jako první začal v 19. století masově vyrábět nábytek. Židle vyvážel do celého světa demontované, do kontejneru o objemu 1 m3 se tak vešlo 36 slavných židlí č. 14. Ingvar Kamprad se poučil.

(viz článek IKEA vděčí za svůj úspěch i českým thonetkám. Naučily ji šetřit za montáž)

Budova, která nikdy nespí, to je distribuční centrum. Sto čtyřicet tři kamionů přepraví za rok dva miliony metrů čtverečních nábytku. S přepravou výrobků byl ale menší problém.

Nákladní vozy a dodávky zakrývaly venkovní reklamní poutače na výrobky IKEA. A to se všímavému Ingvaru Kampradovi nelíbilo. Nařídil proto stojany vyměnit za mnohem vyšší a na výrobky je od té doby řádně vidět.

Katalog IKEA z roku 1973

Katalog IKEA z roku 1973

Katalog IKEA z roku 1966

Katalog IKEA z roku 1966

Ovšem nejproslulejším, nejdiskutovanějším a možná i nejoblíbenějším výrobkem IKEA je pravděpodobně katalog. Vydává se každoročně od roku 1951, kdy se vytisklo 100 tisíc kusů.

Ten pro rok 2011 bude již šedesátým v řadě, připravuje se 14 měsíců a bude distribuován do 200 milionů domácností na celém světě. Zajímavostí je, že na fotografiích v katalogu pózují sami zaměstnanci firmy.

co znamená ikea

Dobová fotografie prvního obchůdku IKEA

Dobová fotografie prvního obchůdku IKEA

Zkratka IKEA znamená Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Právě Ingvar Kamprad ve svých 17 letech zaregistroval obchodní jméno IKEA. To bylo v roce 1943. Nábytek začala IKEA prodávat až o pět let později. Elmtaryd je jméno farmy, kde Ingvar vyrostl, a Agunnaryd je farnost, ve které stál jeho rodný dům.