Více značek ještě neznamená více bezpečí na silnicích. Mnohé proto mizí. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Džungle dopravních značek mizí. Nehodám totiž příliš nebránily

  • 422
Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby náhle ze silnic zmizely dopravní značky? Chaos, rozbitá auta, přejetí chodci? Omyl. Zkušenosti ze západní Evropy i z několika českých měst ukazují opak. Doprava se zpomalí a nehod ubude. Trend, který dorazil do Česka, se líbí i novým poslancům.

Značky s omezením rychlosti řidiči často nerespektují a sražených chodců od zavedení "absolutní" přednosti na přechodech neubývá. Města proto už začala dopravní značky odstraňovat. Všechny. Přestávají existovat hlavní a vedlejší ulice - platí přednost zprava - a doprava se zpomaluje.

Noví poslanci chtějí v trendu odstraňování značek pokračovat. Líbí se jim i zavádění pravidla, kdy má na křižovatce přednost vždy ten, kdo přijíždí zprava.

Navíc hodlají změnit vztah chodců s řidiči. Chtějí třeba, aby chodci dávali před přechodem přijíždějícím šoférům znamení (čtěte Chodci, mávejte na přechodu na řidiče, žádají VV) nebo aby se v mnohem větší míře začala uplatňovat značka "obytná zóna".

Ta dělá z pěších pány silnic. Mohou chodit nejen po chodnících, ale i po vozovce, děti zde mohou klidně hrát fotbal. Řidiči jsou v podřízené pozici.

Zavádění "obytných zón"

"Klidových zón chceme maximum, aby se mezi domy jezdilo co nejpomaleji. Je to bezpečné a také příznivé z hlediska životního prostředí a hluku. Budeme podporovat zavádění těchto zón, kde nejsou hlavní ulice dlouhé půl kilometru, po kterých se dá jet sedmdesát, byť je tam padesátka. Ale aby tam byly třicítky a přednost zprava," říká Jaromír Drábek, poslanec z TOP 09.

Odstraňování dopravních značek, zavádění zón a návrat k pravidlu pravé ruky se zalíbily již mnoha českým a moravským městům, která nečekala na pokyn. Žatec, Slaný, Svitavy, Zábřeh, Ústí nad Orlicí a další.

Kaplice se přidala nyní. "V květnu jsme zakryli 36 značek. Protože jsme nezaznamenali žádné nehody ani negativní ohlasy lidí, tak jsme je v červnu úplně odstranili," říká Karel Čajan z tamní radnice. Rušit dopravní značení je trend ze západní Evropy - jen přednost zprava platí v mnoha městech v Německu, ve Velké Británii, v Nizozemsku, Švédsku a v Belgii.

Autoři nápadu tvrdí, že když mohou řidiči reagovat na dopravní situaci libovolně bez dopravního značení, jsou údajně opatrnější a jezdí civilizovaněji. "Řidič se nemůže se svým vozem řítit po hlavní silnici, ale musí respektovat přednost zprava a před každou křižovatkou snížit rychlost," popisuje Tomáš Černický z radnice ve Slaném, která značky nyní také odstraňuje. Tím se mohou cítit bezpečněji i chodci.

SRÁŽKA CHODCE OČIMA AUTORA

Srážka auta s chodcem je vždycky děsivá věc. Svědkem takové nehody byl i autor tohoto článku.

Dutou ránu a slabé zakvílení pneumatik skoro neslyšíte. Čekáte výkřik - ale neslyšíte ho. Žena na přechodu v Českých Budějovicích si toho červeného hyundaie vůbec nevšimla, stejně jako řidič přehlédl ji.

Čelo vozu jí podrazilo nohy, dopadla na kapotu, která se nárazem promáčkla, a skutálela se na silnici.

Kdo něco takového někdy viděl, už navždy pečlivě sleduje lidi na chodníku.

Nový vztah pěších s řidiči má nastat také na přechodech. Má tak ubýt lidí, které auta srazí.

Každý rok srazí řidiči na přechodech tisícovku lidí. Třeba loni jich bylo 949. Z toho jen 35 odešlo bez zranění, 16 jich zemřelo.

"Vyjíždět k pacientům na přechodech je vždycky velká neznámá. Sražený člověk třeba vypadá úplně v pohodě a druhý den zemře. Nelze podceňovat ani banální nehody," říká šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Loni bylo na přechodu sraženo víc lidí než v prvním roce platnosti "absolutní" přednosti chodců. Ta byla na přechodech zavedena v roce 2001. Za deset let se motoristé očividně nenaučili pěší pouštět a chodci dosud neumějí dát jasně najevo, že chtějí přejít.

Právě takovým situacím má zabránit nová vyhláška, kterou připravují Věci veřejné. "Inspirovali jsme se v Rakousku," říká dopravní expert a poslanec Stanislav Huml. Ten navrhuje, aby byla do pravidel silničního provozu vepsána poznámka, že chodci, kteří chtějí přejít ulici, musí nejprve dát řidiči znamení, počkat, až zastaví, a pak teprve vstoupit na zebru.

"Jednoduchým signálem dáte najevo, že budete přecházet. Ne že budete zkoušet pokus - omyl, jestli to vyjde a oni vám zastaví," vysvětluje Huml.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue