Německý gólman Manuel Neuer se ohlíží za míčem, který po střele Franka Lamparda

Německý gólman Manuel Neuer se ohlíží za míčem, který po střele Franka Lamparda skončil za brankovou čárou. | foto: Alessandra Tarantino, AP

Německý gólman Neuer: Ano, podvedl jsem rozhodčího

• 451
Přiznal gól, který rozhodčí neviděl, ale cenu fair play za to nedostane. Přiznal se, ale pozdě. Gólman německých fotbalistů Manuel Neuer vlastně přiznal, že je podvodník.

Když se v 38. minutě osmifinálového utkání proti Anglii na mistrovství světa v Jižní Africe míč po střele Franka Lamparda od břevna odrazil za čáru, Neuer to hned věděl.

"Ale snažil jsem se vůbec nereagovat na rozhodčího, nevšímat si ho. Vzal jsem míč a soustředil jsem se jen na hru," citoval Neuera anglický deník Daily mail.

Lampard se radoval, na lavičce jásal anglický kouč Capello. Ale jen chvíli, než jim došlo, že hra pokračuje. Neuer bleskově rozehrál a založil německou akci. Za souhlasu uruguayského rozhodčího Jorge Larriondy.

"Uvědomil jsem si, že to bylo za čárou. Ale řekl jsem si, že nejlepší bude, když budu dělat jako že nic. To byl nejjednoduší a nejrychlejší způsob, jak oklamat rozhodčího, aby si myslel, že to za čárou nebylo," podotkl Neuer.

Oklamal ho. Angličané měli vyrovnat na 2:2, ale neuznaný gól mužstva poslal do přestávky za stavu 2:1 pro Němce. A ti pak ve druhém poločasu přidali další dvě branky. Angličané totiž museli otevřít obranu, hráli jinak, než by museli za nerozhodného výsledku.

"Po zápase jsem byl na dopingové kontrole a v televizi pak viděl, co se skutečně stalo. Samozřejmě, že Anglie dala gól, míč byl jasně za čárou," řekl německý gólman.

Neuer vydělal na tom, že vládcové světového fotbalu tvrdošíjně odmítají zásah moderní techniky do fotbalu, byť například v ragby o sporných položeních (ve fotbale gólech) video rozhodovalo už na mistrovství světa v roce 2003 v Austrálii.

"Je to ostuda fotbalu," prohlásil bývalý slavný německý útočník i reprezentační kouč Jürgen Klinsman.

"Ve fotbale nastal čas pro video. Každý viděl, že to byl gól, jen rozhodčí ne," zlobil se Lampard. "Před mistrovstvím světa jsme měli schůzku, kde nám říkali o změnách spousty pravidel. Ale to jsou pravidla, která stěží hru ovlivní. A pak to hlavní pravidlo, které ji opravdu může ovlivnit, se nezmění."

Paradoxní je, že den před utkáním Německa s Anglií generální sekretář Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Jerome Valcke na jedné z tiskových konferencí řekl, že by mohli situace hlídat brankoví rozhodčí. "Ale ne video," zdůraznil.