V příštím zlomku vteřiny dopadne míč půl metru za brankovou čáru, německý

V příštím zlomku vteřiny dopadne míč půl metru za brankovou čáru, německý gólman Neuer je bezmocný, ale rozhodčí regulérní branku anglického záložníka Lamparda neuznali; momentka je z mistrovství světa 2010. | foto: Alessandra TarantinoAP

Neuznaný gól Angličanů, jinak jasná záležitost vítězů: Německo - Anglie 4:1

• 624
Rozdílem třídy se fotbalisté Německa vypořádali s Angličany a v osmifinále světového šampionátu je porazili 4:1. Za stavu 2:1 však sudí Angličanům upřeli regulérní gól...

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

O branky vítězů se postarali Klose, Podolski a po přestávce skóroval dvakrát Müller.

Za poražené se trefil v prvním poločase Upson.

Minutu po Upsonově brance střílel Lampard do břevna, míč se odrazil přibližně půl metru za brankovou čáru, ale hrálo se dál. Gól neviděl pomezní ani hlavní rozhodčí.

Němce v sobotním čtvrtfinále čeká Argentina.

První půlhodinu režírovali Němci, kteří přesnou a rychlou kombinací hladce procházeli anglickou obranou. James se už v páté minutě zapotil při nepříjemné ráně Özila a kolmá akce ukázala, co na ostrovního rivala bude platit.

Německo převahu přetavilo v gól o čtvrthodinu později, když výkop
brankáře Neuera propadl středem anglické defenzívy až ke Klosemu, který v pádu špičkou nohy vstřelil svůj padesátý gól v německém dresu a už dvanáctý gól na mistrovstvích světa.

Klose měl po kolmici Müllera šanci i na druhý gól, ale James byl tentokrát lepší. Už o minutu později ale další blesková kombinace na jeden dotek vyústila v branku, kdy opakovanou pobídku agilního Müllera napálil levačkou z úhlu do sítě Podolski.

Angličané pak přechodně převzali iniciativu a první šance Lamparda, kterou se štěstím zhatil Neuer, jim dodala kuráž.

Snížení přišlo vzápětí ze vzduchu: Gerrardův centr trkl hlavou do sítě z malého vápna Upson.

Vzrušující pasáž zápasu mohl vzápětí ještě přiživit vyrovnávací gól.
Lampardova střela z dálky se odrazila od břevna a podle televizního záznamu byl míč téměř půl metru za brankovou čárou. Ale uruguayští sudí to neviděli.

Nechtěně tak oživili vzpomínky na podobnou situaci ve finále mistrovství světa v roce 1966, kdy se tehdy o podobném uznaném, ale sporném gólu Angličanů v zápase s Německem diskutovalo ještě desetiletí.

Výsledkem počáteční aktivity svěřenců italského kouče Fabia Capella po přestávce bylo jen břevno, které nastřelil znovu Lampard, tentokrát z přímého kopu.

Pak už začali Němci soupeře deptat fantastickými brejky.

Po dalším z přímých kopů Lamparda, který však zblokovala zeď, dokonale vyšachovali nezformovanou anglickou obranu Schweinsteiger s Müllerem, jenž prostřelil Jamese bombou k bližší tyči.

Těžká zbraň Němců promluvila ještě jednou. Na dvě přihrávky přešli v 70.
minutě celé hřiště a Özil naservíroval Müllerovi na druhý gól.

Nejtěžší porážku v historii vzájemných soubojů na mistrovství světa nezmírnil už ani Gerrard, jehož střelu v 81. minutě Neuer bravurně vyrazil.

"Je to neuvěřitelné, že se v dnešní době plné technologií musíme bavit o takových věcech. Máme pět rozhodčích a ti nejsou schopni rozhodnout, jestli to byl gól," zlobil se trenér anglických fotbalistů Capello a dodal, že zápas by se za stavu 2:2 nejspíš vyvíjel jinak. "My jsme udělali chyby, ale tu největší udělali rozhodčí."

Německý útočník Klose prohlásil: "Vždycky jsem tvrdil, že máme výborný tým, který dokáže stejně dobře bránit jako útočit. Od první minuty jsme šli důrazně do soubojů a vyplatilo se. Naším cílem zůstává semifinále."