Horko z auta vyžene klimatizace. Naučte se ji ale používat

  • 722
Nastavit teplotu na minimum a nastavit výdechy na obličej, do kterého vám paří slunce. To je nejlepší recept, jak si pořídit nachlazení. Klimatizace totiž umí nejen pomoci, ale i uškodit. A málokdo ji umí používat správně.

Dnes už si málokdo dovede představit jízdu letním horkem bez zapnuté klimatizace. Před sezonou ji nechte překontrolovat a vyčistit, hodně servisů má v čase před letními dovolenými na její údržbu speciální akce. Něco zvládnete i sami.

servis klimatizace

zatuchlinu vyžene sprej - čtěte ZDE

Hlavní je dezinfekce, na kterou seženete v autopotřebách speciální spreje. V klimatizaci se zachytávají prachové částice a mikroby. "Zachytávání mikroorganismů je nejnebezpečnějším zdravotním úskalím," říká lékařka Bohumila Svačinová. "Zachytávání prachových částic může dráždit rovněž alergiky," dodává.

"Plísně a bakterie ovšem nejsou jediným problémem, který může nastat," pokračuje Magda Pančochová ze sítě servisů BestDrive. Mezi nejčastější závady podle ní patří úniky chladicího média z okruhu klimatizace.

Vzhledem k zátěži, kterou běžný provoz pro klimatizaci znamená (vibrace, rázy, vysoké teploty v motorovém prostoru, agresivní prostředí přesolených zimních komunikací) je nemožné vyrobit okruh zcela těsný. "Proto k drobným únikům chladiva dochází u každého vozidla. Většina výrobců automobilů uvádí jako přijatelný únik asi 15 % hmotnosti chladiva za rok," vysvětluje Magda Pančochová.

Další významnou kategorií poruch jsou závady kompresoru, u kterého dochází k opotřebení vlivem tření. "Nesprávné množství nebo viskozita speciálního oleje toto opotřebení jen urychluje," varuje Pančochová.

Neklimatizujte moc

Nejzrádnější na klimatizaci je její používání. Dejte si pozor na střídání teplot, na přechody z horkého prostředí do studeného. Střídání teplot vede často k nachlazení. Vyvarujte se také příliš dlouhého pobytu v klimatizovaném prostředí. Rozhodně si nenastavujte klimatizaci na příliš chladnou teplotu.

Klimatizace také vysušuje sliznice, často se objevuje chrapot a kašel. Je-li klimatizace nastavena často o hodně níž než venkovní teplota, může se podle lékařů vyvinout i revma. Také může docházet vlivem chladu k zatuhnutí trapézových svalů, bolestem krční páteře a hlavy. Může dojít i k zablokování páteře.

jak správně používat klimatizaci

  • před jízdou v interiéru důkladně vyvětrejte
  • lidský organismus nejlépe snáší teplotu mezi 21°C a 23°C
  • rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl přesáhnout 5°C
  • u manuální klimatizace pro rychlé vychlazení interiéru zapněte větrák naplno a na první minutu zapněte vnitřní cirkulaci vzduchu
  • po dosažení příjemné teploty zapínejte a vypínejte klimatizaci podle potřeby, je možné také přimíchat trochu teplého vzduchu
  • před koncem cesty je dobré klimatizaci, dříve než auto zastaví, vypnout, aby se ze systému dostala ven vlhkost. Její zbytky jsou příčinou vzniku nepříjemného zápachu ve voze.
  • postupným srovnáváním teplot mezi interiérem a venkovními podmínkami předejdete před cílem jízdy teplotnímu šoku organismu.

Zdroj: BestDrive