Trojice bývalých vězňů z Guantánama na Slovensku údajně drží hladovku

  • 53
Trojice bývalých vězňů z americké základny Guantánamo zahájila v uprchlickém táboře Medveďov na jihozápadě Slovenska hladovku. Bývalí vězni jsou nespokojení s podmínkami v táboře. Slovensko trojici přijalo v lednu, vláda do současnosti místo jejich pobytu tajila.

Novináře o stížnostech bývalých vězňů informoval ředitel slovenské pobočky Amnesty International Branislav Tichý, kterého jeden z bývalých vězňů údajně telefonicky kontaktoval. Egypťan zástupce organizace kontaktoval dnes ráno prostřednictvím telefonu, který zřejmě použil nedovoleně, napsal server Aktuálne.sk.

Podle Tichého trápí bývalé vězně špatné podmínky v táboře. Žijí v izolaci, v kontaktu jsou jen s právníkem a personálem.

"Kromě postele a umyvadla nemají k dispozici prakticky nic," řekl podle deníku SME Tichý. Nespokojení jsou prý také se stravou, která nevyhovuje jejich náboženskému přesvědčení.

Trojice žije v táboře ve zvláštním režimu izolovaná od ostatních běženců, místnost prý mohou opustit jen na hodinu denně. "Za pět měsíců se nedověděli, jaký je jejich právní status a co se děje s jejich případem," řekl Tichý. Jeden z trojice prý má na Slovensku i ženu a děti, s nimiž se ale zatím nesměl setkat.

Slovensko přijalo trojici bývalých vězňů v lednu s tím, že se budou učit slovensky a za rok a půl by se měli začlenit do běžného života. Měli dostat ubytování i práci. Slovenská vláda ale až do současnosti místo pobytu bývalých vězňů tajila.

Medveďov, Slovensko

UZAVŘENÍ GUANTÁNAMA

- Věznice na kubánské základně Guantánamo funguje od roku 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

- Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

- I proto loni v lednu rozhodl americký prezident Barack Obama kontroverzní věznici do roka uzavřít. To se mu nepodařilo, na Kubě stále zůstává přes dvě stě vězňů. Americká vláda nyní řeší, kam je umístit. Některým by totiž v jejich zemích mohlo hrozit pronásledování.

- Američané požádali zejména evropské státy o přijetí některých vězňů. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko, Irsko a Maďarsko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádné vězně přijmout nechystá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video