VIDEO: Spojenci sčítají ztráty a krvavá sezona v Afghánistánu teprve začíná

  • 1
Británie, Austrálie a další spojenci sčítají padlé v boji proti povstalcům Talibanu. Letošní červen je pro mezinárodní jednotky v Afghánistánu nejtragičtějším měsícem od svržení talibanské vlády v roce 2001. Přitom nejtvrdší střety s povstalci velitelé teprve očekávají v následujících měsících.

Od počátku června v Afghánistánu zahynulo 79 vojáků mezinárodních sil, tedy nejvíc od spojenecké invaze a svržení Talibanu v roce 2001.

Jen dnes přišli o život čtyři vojáci, ve středu jich zahynulo deset. Doposud nejtragičtějším obdobím za celou dobu trvání operace byl přelom loňského léta a podzimu. V červenci tehdy zahynulo 76 zahraničních vojáků, v srpnu 77, v září 70 a v říjnu 74.

Britské ministerstvo obrany tento týden oznámilo, že od roku 2001 na afghánském území přišlo o 300 vojáků. "Tito vojáci a jejich kamarádi z 45 zemí, kteří slouží v misi, pomohli zajistit, že Afghánistán už není bezpečným útočištěm pro teroristy, kteří mohou ohrozit naše ulice, letiště a metro. Bezpečnější Afghánistán znamená bezpečnější svět," uvedl v kondolenčním prohlášení na adresu britských vojáků generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Smutná statistika se ovšem nezastavila a Britové přišli za dva dny při různých incidentech o dalších sedm mužů. Za devět let trvání mise v Afghánistánu padlo už 1 868 vojáků, z toho 1 133 Američanů. V tragické statistice následuje 307 britských, 148 kanadských, 44 francouzských, 43 německých, 33 dánských, 28 španělských, 24 italských a stejný počet nizozemských vojáků.

Britové volají po stažení

Dánský premiér Lars Loekke Rasmussen, který před několika dny přiletěl na neohlášenou návštěvu Afghánistánu, v reakci na rostoucí počet obětí řekl, že mezinárodní síly musejí "vzdorovat ofenzivě povstaleckého hnutí Taliban, aby mohly doufat v úspěšný průlom v boji".

McChrystal skončil jako MacArthur před 59 lety

Americký prezident odvolal velitele sil ISAF v Afghánistánu za kritiku některých členů Obamova kabinetu.

Experti i vrchní velitelé přitom očekávají, že počet útoků povstalců na mezinárodní a místní afghánské jednotky ještě vzroste. Zvýšení násilí očekává i dnes již bývalý velitel sil ISAF Stanley McChrystal, kterého ve středu americký prezident Barack Obama odvolal kvůli kritice některých členů kabinetu. (čtěte Obama odvolal velitele afghánského tažení za kritiku vlády)

V reakci na smutné zprávy z Afghánistánu zažívá Británie vlnu nevole s další účastí vojáků v misi a část veřejnosti požaduje stažení britských jednotek zpět domů. Ministr obrany Liam Fox k tomu uvedl, že vláda učiní vše potřebné "k nalezení jazyka, který by přesvědčil britské občany, že setrvání v afghánské válce má zásadní význam pro bezpečnost Británie".

Samotná Severoatlantická aliance tvrdí, že spojenci mají v Afghánistánu ještě zhruba rok na to, aby povstalce oslabili tak, že si s nimi později budou schopné poradit afghánské bezpečnostní jednotky. Spojené státy totiž plánují, že začnou stahovat své vojáky z Afghánistánu v létě 2011. Své muže stáhne ze země třeba i Nizozemsko a uvažuje o tom i Kanada.

V současnosti je v Afghánistánu 142 tisíc příslušníků spojeneckých sil, z toho 120 tisíc pod velením NATO. V srpnu jich zde bude po příjezdu zbytku amerických posil již 150 tisíc.

Jednotky ISAF připravují na letní měsíce masivní ofenzivu proti ozbrojencům v provincii Kandahár. Právě až dopady tvrdé vojenské operace v tradiční baště Talibanu by mohly podle analytiků přinutit některé povstalce k tomu, aby na smír s afghánskou vládou přistoupili, složili zbraně a začali nový život.

, natoaktual.cz

Video