VIDEO: Nosálové na povel balancují na laně i na větvi, přidržují se ocasem

  • 0
Třikrát týdně cvičí s nosály v pražské zoo před zraky užaslých návštěvníků věci, které jsou jim v podstatě přirozené. Pacičkou si musí pomoci, aby se dostali k něčemu dobrému na zub, balancují na větvích i na lanech. Není to cirkusové přestavení, jen aktivizace zvířat.
V pražské zoo se cvičí mimo jiné i s lachtany či s lemury (viz předchozí článek) a jen jejich trenéři přesně znají specifika daného živočišného druhu či jednotlivých zvířat. Právě nosálové například na všechno reagují jako "smečka", tedy všichni naráz.

Nosálové cvičí třikrát týdně

Má-li jeden z nich nějaký problém, projeví se to ve stejný den u všech. Jsou mezi sebou neustále v kontaktu jemným pískáním a každá změna nálady jednoho zvířete se hned odrazí v chování celé skupiny. "Pokud by mláděti, které leze na lano, uklouzla packa a ono spadlo, bude se mě od té chvíle bát celá skupina, protože ono je bude okamžitě zvukově varovat," uvádí příklad František Šusta, který nosály v pražské zoo trénuje.

Nosál červenýNosál červený

Navíc jsou nosálové šelmy, takže jsou například oproti lemurům o něco rychlejší, dravější a mohou citelněji kousnout. Zato vztahová hierarchie u nosálů zvláštní roli nehraje, i když se mění. Na jaře a v létě, kdy jsou ve skupině malá mláďata, je samice mnohem agresivnější vůči dospělému samci a on se raději drží stranou. Během podzimu zase vládne on.

"Letos to ovšem neplatí, protože teď jsou ve výběhu jen loňská mláďata a jejich otec už je starý a slabý a drží se stranou," popisuje momentální situaci trenér nosálů Šusta. "Tady se diplomacií jako u lemurů tolik nezabýváme, je to moc rychlé; během cvičení se jen snažíme každého dostatečně zaměstnat," dodává.

Mládě nosála Mláďata nosálů v pražské zoo

První podobu cvičení s nosály v pražské zoo vytvořili v létě 2008 čistě jako zajímavou ukázku pro školní výpravy. O rok později už měl jejich trénink i chovatelský efekt. "To jsem přímo dostal za úkol naučit tři měsíce stará mláďata v co nejkratší době vstoupit samostatně do bedny, nechat se tam zavřít a odnést z výběhu nebo sedět v klidu na rukavici," popisuje vývoj cvičení s nosály jejich trenér.

Tyto získané dovednosti mláďatům zůstaly až do dospělosti, proto je také dodnes v představení nosálů můžete vidět. Po celý srpen cvičí třikrát týdně: ve středu, v sobotu a v neděli vždy od 11 hodin. Mimo sezónu také cvičí zhruba třikrát týdně, ale už to bývá spíše pro školní výpravy nebo v rámci tréninku.

Cvičení s nosály samozřejmě umožňuje být zvířatům co nejblíže, takže se případně dají vypozorovat zdravotní problémy jednotlivých zvířat. "I když u nosálů na toto pozorování stačí i krmení, protože opravdu reagují celá skupina jako jeden muž, když se něco stane byť jednomu zvířeti," doplňuje Šusta.

Nosálové v pražské zoo

Chovatelsky je tedy trénink nosálů zajímavý především pro možnost odchycení mláďat, kontroly zblízka nebo přímo prohmatání. "Bude-li třeba, můžu konkrétním zvířatům dávkovat z ruky léky, protože budu přesně vědět, kolik jsem komu dal," uvádí trenér jeden z důvodů, proč se v zoologických zahradách se zvířaty cvičí.