Nikita Michalkov převezme v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos kinematografii. | foto: Profimedia.cz

Pro glóbus si do Varů jede Michalkov, Depp s Vanessou Paradis se omluvili

  • 7
Jubilejní 45. ročník karlovarského filmového festivalu ozdobí svou přítomností režisér Nikita Michalkov. V průběhu přehlídky, která se koná od 2. do 10. července, převezme Křišťálový glóbus za celoživotní umělecký přínos.

Pořadatelé oslovili i hvězdný pár Vanessu Paradis a Johnnyho Deppa, nicméně zpěvačka a herečka má v programu vystoupení, kvůli němuž se do Česka nedostane. O dalším hostu se ještě jedná, jeho jméno by mělo podle pořadatelů ohromit.

Michalkov cenu převezme při projekci filmu Unaveni sluncem 2, nesoucím podtitul Odpor. Film navazuje na "jedničku" z roku 1994 a na plátno opět přivádí všechny hlavní postavy, které - v příběhu posunutém o pět let do roku 1941 - čelí postupujícím německým vojákům (více o filmu ZDE).

Nikita Michalkov

Připravila Mirka Spáčilová

Ruský herec, scenárista a filmový režisér se narodil 21. října 1945 v Moskvě.

Nikita MichalkovPochází z umělecké rodiny, jeho děd a praděd byli známými ruskými malíři, otec Sergej Michalkov byl ruský spisovatel, dramatik a překladatel, matka Natalie Končalovská básnířka a překladatelka, bratr Andrej Končalovskij je rovněž uznávaný filmový režisér. Nikita Michalkov hrál od svých čtrnácti let divadlo, ve filmu vystupoval poprvé coby patnáctiletý. V letech 1963–1966 vystudoval herectví, v letech 1968–1971 studoval filmovou režii.

Z více než čtyřiceti filmů, které natočil, jsou kromě oscarového snímku Unaveni sluncem nejznámější Chodím po Moskvě, Otrokyně lásky, Oči černé, Krutá romance, Urga či Lazebník sibiřský.

Michalkov měl do Karlových Varů přijet již před dvěma lety, svou účast ovšem zrušil na poslední chvíli kvůli změně v natáčecím plánu.

Moskevský rodák doplní v seznamu hostů již dříve ohlášeného herce Juda Lawa. Sedmatřicetiletý Londýňan, jenž byl dvakrát nominovaný na Oscara a pyšní se titulem Rytíř umění a literatury Francouzské republiky, získá Cenu prezidenta festivalu (více zde).

Jude Law

Jude Law

Juraj Herz

Juraj Herz

Stejnou cenu jako Michalkov si z lázeňského města odveze režisér Juraj Herz, jenž loni na festivalu uvedl horor T.M.A. (připomeňte si).

Růžový medvídek i Eskymák

Festival zahájí česká premiéra filmu Crazy Heart režiséra Scotta Coopera v Jeffem Bridgesem v hlavní roli. Americký herec a hudebník za tento výkon získal Oscara i Zlatý glóbus. Na konci přehlídky bude uvedena komedie (K)lamač srdcí, který zdobí zmíněná manželka Johnnyho Deppa Vanessa Paradis a francouzský idol Romain Duris.

Jan Svěrák
ve Varech

Svěrákův předchozí film Vratné lahve získal v roce 2007 ve Varech Cenu diváků a Zvláštní uznání za scénář. Za nízkorozpočtový snímek Jízda tu Svěrák převzal v roce 1995 hlavní cenu Křišťálový glóbus.

"V hlavní soutěži je letos méně snímků proto, abychom je stihli odpromítat častěji než dvakrát. Nabízíme ale víc světových premiér, bude jich přes padesát," uvedla umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová s tím, že k již oznámeným titulům přibyl ještě čínský, korejský a ruský snímek a pak také mystifikace s názvem Hitler v Hollywoodu. "To je film, který bude diváky nejspíš trochu mást. Občas se v něm totiž těžko rozlišuje, kde končí pravda a začíná fikce," uvedla Zaoralová.

Upozornila i na to, že je letos v jednotlivých kategoriích obzvláště silné zastoupení české kinematografie.

Vše o filmu 3 SEZÓNY V PEKLE na iDNES.cz

Mezi celovečerními filmy budou za národní barvy bojovat debut Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle a příběh o putování malého plyšáka zpět ke svému "pánovi" Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka (vše o filmu zde).

Reprezentanty ovšem máme i v soutěži dokumentů (divácký hit Katka z dílny Heleny Třeštíkové) či v sekci Na východ od Západu (generační komedie Jitky Rudolfové Zoufalci). České filmy uvedou, byť nesoutěžně, také Fórum nezávislých (roadmovie Dvojka režiséra Jaroslava Fuita) či Dny kritiků Variety (Muži v říji).

Češi navíc tradičně zasednou i v porotách: režisér Bohdan Sláma v hlavní, Alena Činčerová v dokumentární.

Celkem se v programu objeví 180 titulů. Chybět nebudou laureáti z nejprestižnějších festivalů v čele s Berlinale a Cannes (turecký snímek Med neboli držitel Zlatého medvěda, izraelský Libanon oceněný na benátském Bienále či třeba vítěz Velké ceny poroty z Cannes, francouzský film O bozích a lidech).

Zároveň se však můžeme těšit na pro Vary typické kuriozity a "fajnšmekrovštiny". K vidění bude například vůbec první grónský snímek Muž z Nuuku nebo filmy z Ázerbajdžánu či Arménie. Milovníky klasiky zase potěší restaurovaná kopie méně známého Felliniho filmu Podvodník, Nebeských dnů od Terrence Malicka či Gepard Luchina Viscontiho - to vše pod hlavičkou Poklady filmových archivů.

Z filmu Muž z Nuuku

Vedle takzvaných celebrit se navíc ve Varech objeví i hosté méně zvučných, avšak nikoli nedůležitých jmen. Do čela hlavní poroty zasedne Ron Yerxa, americký filmový poducent, pod jehož vedením vzniklo například i drama Návrat do Cold Mountain - Jude Law, který v něm hrál, se tak na festivalu setká s dávným přítelem.

Všímejte si nenápadných

Zajímavá bude i návštěva Thelmy Shoomakerové (proslulé střihačky Martina Scorseseho a držitelky tří Oscarů) a bratrů Andrewa a Kevina Macdonaldových aneb producenta přelomových filmů Dannyho Boyla Trainspotting a Pláž a oscarový dokumentarista a režisér dramatu Poslední skotský král

Oscar 2008 - Britský režisér Danny Boyle s Oscarem za film Milionář z chatrče

Oscar 2008 - Britský režisér Danny Boyle s Oscarem za film Milionář z chatrče

Z filmu Trainspotting

Z filmu Trainspotting

Ti všichni se do Varů vypraví jen proto, aby představili tvorbu uznávané dvojice Michaela Powella a Emerica Pressburgera, jejichž Červené střevíčky v nové podobě budou mít na festivalu českou premiéru.

Chystají se i osvědčené dílny se zajímavými tvůrci, tzv. masterclass, kde by se měli o své zkušenosti se zájemci podělit právě Macdonaldové a pak také renomovaný francouzský kritik Michel Ciment.

Z filmu Červené střevíčky

"Ač může setkání s kritikem znít neatraktivně, fanouškům ho doporučuji: Ciment je ze skupiny lidí, kteří nepromlouvají jen k úzké skupině intelektuálů, právě naopak, jeho názory jsou srozumitelné širokému spektru čtenářů. Navíc je to velký odborník nejen na evropskou, ale i na americkou kinematografii," zve návštěvníky Zaoralová.

Podle programového ředitele Karla Ocha zase stojí za pozornost účast na první pohled nenápadných osobností, jako je jedna z nejvýznamnějších hollywoodských právniček či australští hosté k sekci Půlnoční filmy.

Vstupenky na jednotlivé filmy budou uvolněny doprodeje v noci z 28. na 29. června, jejich ceny ani ceny akreditací se od loňska nezměnily: 65 korun za vstupenku a 150 korun za denní pas.

,