Chodci, na přechodu mávejte na řidiče, žádají Věci veřejné. Podívejte se jak

  • 1475
Dopravní expert a čerstvý poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml navrhuje, aby zákon dal chodcům povinnost řidiče předem upozornit, že chtějí přecházet. To by odstranilo nedorozumění kolem přednosti chodců na přechodech.

Řidiči sice mají povinnost chodce pustit, ale pokud ji poruší a nezastaví, chodec by do silnice vstupovat neměl.

Návrh, aby lidé před přechodem na řidiče mávali, může snížit počet nehod. Chodci jich na českých přechodech zaviní měsíčně přes sto. Už 11 lidí letos kvůli neopatrnosti zemřelo. Často si totiž myslí, že mají při přecházení absolutní přednost před auty, což není pravda.

Huml se chce inspirovat v Rakousku. "Tady nesmí chodec vstoupit do vozovky v případě, že se k němu blíží auto a pro řidiče by to bylo překvapující. Chodec musí dát jasné znamení máváním ruky, že chce přejít, a řidič je povinen mu umožnit bezpečný přechod," popsal právník z rakouského autoklubu ÖAMTC Martin Hoffer.

Řidiči mají zároveň povinnost se k přechodům blížit takovou rychlostí, aby stihli zastavit, kdyby spatřili chodce.

"Vybavují se a nechtějí přejít"

Odborníci, kteří se problémy v dopravě zabývají, by podobnou změnu zákona uvítali. "Chodci si myslí, že mají absolutní přednost, a to skutečně zapříčinilo mnoho nehod," potvrzuje dopravní analytik Jindřich Šachl ze znaleckého ústavu ADN-consult.

ODS by návrh zřejmě podpořila. "Ale potřebovali bychom vidět konkrétní podobu," řekl Petr Bendl, který za stranu vyjednává o dopravě.

"Je pravda, že v některých případech řidič nemůže poznat, jestli chodec chce přejít, nebo ne, protože jeho znamení nejsou srozumitelná," myslí si šéf dopravní policie Leoš Tržil. O změně zákona by také rád debatoval. Přidává se i šéf dopravní policie v Praze Pavel Švrčula. "Kdyby chodec musel dávat jasné znamení, bylo by to dobré. Nyní se stávají zbytečné nehody," uvedl.

Blog: Raději používejme obyčejný selský rozum

Změna zákona by nepomohla jen chodcům, ale i řidičům, které často rozčílí, že lidé stojící u přechodu vlastně vůbec přejít nechtějí. "Jen se tam vybavují, ale řidič přesto musí zastavit," říká Tržil.

"Kolikrát se mi stalo, že jsem v dobré víře zastavil, ale lidé na přechodu zůstali stát a klábosili. A když mě viděli, jak čekám, ještě se smáli," popisuje řidič Michal Sadař, který se silnicemi Prahy prodírá denně.

Čtyřikrát více mrtvých

Zákon o pozemních komunikacích, který chodcům zakazuje jen "skok pod rozjeté auto", platí od ledna roku 2001. A statistiky úmrtnosti na přechodech jednoznačně zhoršil. Z nich plyne, že zatímco od ledna do května v roce 2000 zavinili chodci 205 nehod na přechodech a tři zemřeli, o rok později, když už platil zákon, to bylo za stejnou dobu 372 kolizí, po kterých zemřelo 12 chodců. Tedy čtyřikrát tolik.

Podle dopravních expertů si už však lidé zvykli alespoň na to, že nemají přednost před tramvají.

Považujete za rozumný nápad, aby chodci museli před přechodem dát řidičům znamení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 13. července 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 12136
NE
NE 4879

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video