Místo, kde bývala plošina Deepwater Horizon (19. června 2010)

Místo, kde bývala plošina Deepwater Horizon (19. června 2010) | foto: AP

Dávno před explozí jsme našli vadu v bezpečnostním ventilu, tvrdí těžař

  • 34
Jeden z pracovníků na plošině Deepwater Horizon zaznamenal týdny před dubnovou explozí v nejdůležitějším bezpečnostním zařízení podmořského vrtu závadu. Těžaři zařízení odstavili a spoléhali na druhé, řekl Tyrone Benton televizi BBC s tím, že neví, zda byla vadná součástka opět uvedena do provozu před výbuchem.

Těžař objevil vadu na kontrolní části takzvaného bezpečnostního ventilu (Blowout preventer). Ten je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních zařízení v podmořských vrtech. Jeho úkolem je v případě nouze vrt uzavřít a zabránit úniku ropy. Po explozi na plošině Deepwater Horizon 20. dubna se tak ale nestalo.

Tyrone Benton nyní tvrdí, že objevil závadu na kontrolním zařízení bezpečnostního ventilu už týdny před explozí. A spolu s kolegy vše nahlásili svým šéfům. Dodal, že jeho nadřízení poté informovali e-mailem o vadě firmu BP, která vrt provozovala, i společnost Transocean, jež zařízení vyrobila.

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (14. června 2010)

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (14. června 2010)

Louisianské mokřady poté, co je zasáhla ropná skvrna (19. června 2010)

Louisianské mokřady poté, co je zasáhla ropná skvrna (19. června 2010)

Oprava kontrolního zařízení by ovšem podle něj znamenala dočasně zastavit vrtné práce v době, kdy společnost BP stál den provozu plošiny Deepwater Horizon v přepočtu přes deset milionů korun.

Těžaři podle něj zařízení odstavili a spoléhali se na druhé. Zda bylo to vadné opět zprovozněno před explozí, už Benton netuší. V každém případě za obrovskou ropnou havárii může kromě exploze právě to, že bezpečnostní ventil v kritickém okamžiku selhal.

Podle už dříve zveřejněného vyšetřování měl závadu na hydraulickém systému, a zařízení tak nemělo dostatečnou sílu na proříznutí vrtného potrubí a jeho utěsnění. Roli sehrálo také použití nekvalitního betonu pro utěsnění vrtu (čtěte Ventil na vrtu Deepwater byl vadný, zjistilo vyšetřování Kongresu).

Záchranáři loví ropou obaleného pelikána v louisianské zátoce Barataria  (4. června 2010)

Záchranáři loví ropou obaleného pelikána v louisianské zátoce Barataria

Mrtvá želva u pobřeží Lousiany (8. června 2010)

Mrtvá želva u pobřeží Louisiany (8. června 2010)

Zodpovědnost za nefunkční bezpečnostní ventil nechce přijmout ani jedna ze zmíněných společností - BP tvrdí, že Transocean byla zodpovědná za funkčnost a údržbu tohoto zařízení a Transocean se hájí, že zařízení před nehodou prošlo kontrolou a žádné vady na něm neshledala.

Těžaři tajili černý scénář

Do moře by mohlo unikat až 16 milionů litrů ropy denně

Společnost BP čelí rostoucí kritice a tlaku ze strany Američanů. Například podle šéfa sněmovního výboru pro energii a obchod Henryho Waxmana se firma před výbuchem málo starala o bezpečnost a extrémně riskovala. "Šetřili jste, kde to šlo, a nyní platí celé pobřeží Mexického zálivu," vmetl minulý týden šéfovi BP Tonymu Haywardovi při slyšení v americkém Kongresu.

Někteří těžaři televizi BBC popsali, jak na ně firma vyvíjela v dubnu tlak, aby pracovali co nejrychleji. Nedodržel se totiž časový plán. "Příliš mnoho věcí se dělalo najednou. Mělo se zpomalit a dělat jednu věc za druhou, aby bylo jisté, že je vše uděláno tak, jak má," dodal Benton.

Mračna se stahují i nad samotným šéfem těžařů Tonym Haywardem, kterého o víkendu média načapala při projížďce na jachtě u anglických břehů a okamžitě se na jeho hlavu snesla vlna kritiky.

Zároveň pronikla na veřejnost interní zpráva BP, podle níž by v krajním případě mohlo z poškozeného vrtu společnosti unikat až 15,9 milionu litrů ropy denně. Vláda USA dosud odhadovala, že z vrtu by mohlo unikat nanejvýš 9,5 milionu litrů denně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue