Fanoušek Jižní Afriky troubí na svou vuvuzelu už před zápasem s Uruguayí. | foto: AP

Jak potlačit otravné vuvuzely? Experti radí: ekvalizér, software, pivo

  • 150
Přenosy z fotbalového mistrovství světa vysílají do celého světa hlasitý zvuk jihoafrických trubek zvaných vuvuzela. Vedení šampionátu se za tento nástroj postavilo, ale mnoho diváků je rušivým zvukem znechuceno. Na internetu lze nalézt způsoby, jak nechtěný zvuk odfiltrovat, ale žádný z nich není dokonalý.

Vuvuzely se staly symbolem pro jihoafrický šampionát. A také zdrojem mnoha stížností, jen BBC jich obdrželo několik stovek. Vznikají články na obranu vuvuzel i proti nim, a když se vedení šampionátu rozhodlo, že tyto zvukometače nezakáží, obrátily se dychtivé zraky diváků k technickým řešením.

Ano, není žádným tajemstvím, že hardwarové nebo softwarové řešení dokáže jakýkoli zvuk upravit, vyladit a proměnit k nepoznání. Vuvuzela se ale ukázala býti oříškem.

Vuvuzela

Ekvalizér - jde to, ale utrpí komentář i atmosféra

Německého fotbalového fanouška vystupujícího pod přezdívkou Tube iritoval zvuk vuvuzel natolik, že se rozhodl jejich reprodukci aktivně potlačit. Pomocí spektrálního analyzátoru zjistil, že základní frekvence vyluzované vuvuzelou se pohybují kolem 233 Hz a jejich harmonických násobků, tedy 466, 932 a 1864 Hz. Selektivním potlačením (alespoň -20 dB) těchto frekvenčních pásem se tedy lze troubení zbavit.

Metod je mnoho. Pokud je váš televizor vybaven dostatečně jemným ekvalizérem, můžete tyto frekvenci potlačit s jeho pomocí. Stejným způsobem lze využít AV receiveru nebo systému domácího kina - důležitá je přítomnost pásmového ekvalizéru.

Má to však háček. Zvuk vuvuzely se nachází ve stejné oblasti frekvenčního spektra a stejných tóninách jako lidský hlas. Pokud pomocí ekvalizéru frekvence vuvuzely jednoduše odfiltrujeme, ztratíme i část hlasu komentátorů a ruchy a výkřiky diváků.

Software - spojte TV s počítačem

Na prakticky stejném principu, jako ekvalizérové řešení, funguje i aktivní softwarový filtr. Přestože výsledek zdaleka není dokonalý, podle některých zdrojů jde o zatím nejlepší zdarma dostupné řešení.

Simon Hogg, produktový manažer LabView a autor utilitky "Vuvuzela Filter", říká, že jde o jediné podobné řešení, které si mohou lidé doma snadno nainstalovat. Pod pojmem snadno je ale nutné si představit následující: výstup z TV vedete do audio vstupu počítače, zvukový výstup z počítače pak do sluchátek nebo reproduktorů. Software vyžaduje LabView Run-Time Engine, takže pokud jej nemáte, celkově budete stahovat více než 100 MB.

FANDÍ SE I V INDII. Brazilští fotbalisté mají své fanoušky i v indické Calcuttě. Vuvuzelu tohoto fandy ale nejspíš neuslyší.

Další možností je instalace softwarového ekvalizéru, poslouží například volně stažitelný RealTime Equalizer 4.0. Zapojení počítače se nemění, nastavení ekvalizéru je stejné jako u předchozí rady - potlačte frekvenční pásma kolem 233, 466, 932 a 1864 Hz.

Falešná řešení - pozor na "všemocné" mp3

Kde je poptávka, tam je nabídka. Velmi hbitě zareagovala na tužby rozhořčených fanoušků třeba stránka antivuvuzelafilter.com. Nabízí nejjednodušší řešení, jaké si lze představit. Nazývá jej "active noice cancellation". Jenže když zaplatíte požadované dvě eura 95 centů, dostanete ke stažení "vysoce profesionálně navrženou" 45 minut dlouhou MP3.

Stačí ji prý spustit během utkání a ona vyruší otravné zvuky pomocí "geniální redukce hluku". Geniální je ale jen způsob, jak na sebe tato stránka strhla pozornost.

Ve skutečnosti jsou to MP3 soubory o délce 45 minut, na kterých je nahrán zvuk vuvuzel v opačné fázi. Sloučením živého zvuku vuvzely s tímto "protizvukem vuvuzely" by teoreticky mohlo dojít ke vzájemnému potlačení zvuků, tedy tichu.

Nápad vychází z principu, na kterém pracují sluchátka s aktivním potlačením hluku. Mikrofony ve sluchátkách snímají okolní hluk, elektronika tento signál otočí do protifáze a sluchátka tento protihluk hrají posluchači do uší. Hlukové a protihlukové zvukové vlny se vzájemně vyruší a posluchače tak může nerušeně poslouchat hudbu. A v tomto případě to opravdu funguje.

Bohužel to neplatí u vuvuzely. "Sbor vuvuzel sice možná zní jako jeden konstantní zvuk, ale ve skutečnosti je to několik stovek jednotlivých instrumentů, které troubí v různé časy a v různých tóninách. Ačkoli zní monotónně, je zvuk vuvuzely příliš proměnný. Aktivní redukce hluku závisí na přesné imitaci vln, které chcete vyrušit, a to se v tomto případě zdá nemožné." tvrdí profesor Cox, ředitel Institute of Acoustics.

FANOUŠCI A VUVUZELA. Obrázek, který bude k vidění a slyšení během následujícího měsíce.

Pro správnou funkčnost aktivního hluku je totiž potřeba splnit několik kritérií. "Protizvuk" musí být přesně opačný zvuku, který má potlačovat. Jakékoli časové zpoždění, frekvenční posunutí či odchylka hlasitosti tento efekt tlumí.

Experti radí - napijte se a zvykejte si

Moc s tím nemohou udělat ani televizní zvukaři. "Zvukaři mohou změnit vyvážení mezi ruchy stadionu a komentátorskými stanovišti, kde mají samostatné mikrofony. Ale samozřejmě nemohou utlumit ruchy úplně, protože by pak nezbyla přenosu žádná atmosféra," vysvětluje problém profesor Cox.

"Fanoušci, buďte nad věcí a dejte si další pivo."

Přesto má pro frustrované fanoušky radu: "Buďte nad věcí, přijměte vuvuzely jako součást turnaje a dejte si další pivo."

Otravnost, co se skvěle prodává

Prodeje vuvuzel mezitím utěšeně rostou. Možná je to jen pomíjivá senzace, ale v současné době jdou tyto trubky na odbyt třicetkrát rychleji než obvykle, říká prodejce Clinton Currie z Johannesburgu. Do výroby už se pustilo i několik čínských společností a zájem o vuvuzely roste i mimo JAR: britské Sainsbury's jich prodalo 22 tisíc během 12 hodin.

Starosta Londýna, který se netajil tím, že jej ohlušující hluk nijak netěší, pro BusinessWeek řekl, že, přestože už proti vuvuzelám není tak zaujatý jako předtím a bere je jako nedílnou součást místní atmosféry, domnívá se, že "je to nejspíš něco, co se nedá přenést do dalších zemí." To ukáže až čas.

RÁdIO VUVUZELA.FM

Komu by ale zvuk vuvuzel po skončení šampionátu chyběl, pro toho je tady vuvuzela.fm. Internetové rádio, které si jistě zamilujete.

,
Témata: FIFA, Hluk, Pivo, software