Zachránění pelikáni čekají na pěnovou koupel, při které by měli být očištěni od ropy.

Zachránění pelikáni čekají na pěnovou koupel, při které by měli být očištěni od ropy. | foto: Getty Images

Pelikáni jako smutný symbol Louisiany. Před ropou je hubily pesticidy

  • 7
V minulém století je téměř vyhubily pesticidy, nyní je zabíjí ropná skvrna. Osudem pelikánů hnědých v Louisianě je zřejmě být neustále symbolem - nejprve tohoto amerického státu, poté symbolem boje o přežití a nyní i ekologické katastrofy v Mexickém zálivu.

Pelikány si jako symbol nového domova zvolili už evropští osadníci Louisiany - na opeřencích se jim líbila hlavně láskyplná péče o mláďata. Časem se dokonce ptáci dostali i na vlajku amerického státu.

Pelikáni na vlajce amerického státu Louisiana.Jenže ve druhé polovině 20. století se začal řekou Mississippi šířit do Mexického zálivu pesticid DDT, který se mimo jiné dostal i do těl tří ptačích druhů - mezi nimi pelikánů hnědých, uvedla televize CNN na svém webu.

Opeřenci pak prakticky ztratili schopnost se rozmnožovat, respektive vysedět mladé. Skořápky vajíček byly totiž kvůli chemikálii příliš tenké a ptačí rodiče je při zasednutí nechtěně ničili. Hrozilo, že symbol státu nakonec v oblasti vymře a tamní pelikáni hnědí putovali na začátku 70. let na seznam ohrožených živočišných druhů.

Ze seznamu ohrožených druhů vypadli teprve loni

V roce 1972 ale USA zakázaly používání nebezpečného pesticidu, což místním úředníkům a ochráncům přírody výrazně pomohlo ve snaze opět vrátit pelikány hnědé do louisianských mokřadů. Po desetiletích se jim to i díky převozům ptáků z Floridy podařilo a opeřenci se tam začali opět přirozeně rozmnožovat.

DDT

Dichlordifenyltrichlormethyl-methan je jedním z nejstarších a nejznámějších insekticidů, které byly určené k likvidaci hmyzu.

zdroj: wikipedia

Loni v listopadu pak americký ministr vnitra Ken Salazar slavnostně prohlásil: "V době, kdy je příliš mnoho živočišných druhů ohroženo, máme jen jednou za čas příležitost oslavit neuvěřitelně úspěšný příběh. Dnes je ten den. Pelikán hnědý je zpátky."

Pelikáni opět symbolem

Jenže 20. dubna 2010 potopila exploze ropnou plošinu Deepwater Horizon a sotva zotavené ptáky ohrožuje na pobřeží Louisiany další toxické nebezpečí: ropa. V oblasti kromě mnoha druhů ptáků umírají i stovky dalších živočichů, třeba delfíni či želvy. Ty nemají proti ropě takřka žádnou šanci, říkají vědci (vše o ropné katastrofě v Mexickém zálivu).

Symbolem se ale opět stali pelikáni hnědí. Záběry mazlavou tekutinou obalených opeřenců obletěly už celý svět (čtěte Média zveřejnila šokující záběry ropou obalených ptáků).

Proč je vlastně ropa pro ptáky tak nebezpečná? Pobřežní ptactvo při hledání potravy polyká jedovatou ropu nebo si ušpiní peří. Při pokusu vyčistit peří zobákem se zvířata také otráví. Kromě toho ropa zničí tepelnou izolaci ptáků, takže mohou umrznout. A když uhynou dospělí ptáci, mláďata hladoví.

Je smysluplné ptáky zachraňovat? Ptají se ochránci zvířat

Záchranářům se v Lousisianě zatím podařilo zachránit stovky ptáků, včetně pelikánů. Je to ale nesmírně namáhavé a zvířata trpí dalším stresem. "Jediná možnost, jak chytit ptáka (pokud není kompletně obalený ropou a může létat), je nahánět ho tak dlouho, až se unaví," popsal louisianský ornitolog Michael Seymour.

A navíc je čištění ropou obalených ptáků velmi nákladné a dokonce i někteří ochránci přírody se prý přou o to, zda je to vůbec smysluplné, uvedla agentura DPA. Šance na přežití ptáků jsou i po vyčištění podle ní malé. Spolknutá ropa se rychle usazuje v játrech nebo ledvinách. A mnoho vyčištěných ptáků se prý vrací do znečištěných oblastí.

Jak se čistí ropou obalení ptáci

V USA se k čištění ptáků už desítky let užívá běžný prostředek na mytí nádobí. Používají ho i mezinárodní odborníci, protože rozpouští mastnotu i špínu, aniž poškodí citlivou ptačí kůži. O jednoho ptáka se vždy starají dva až čtyři ochránci přírody. U pelikánů, kteří se často brání, to zpravidla bývají tři lidé.

Nejprochladlejší zvířata se nejprve zahřívají a dostanou živný roztok. Když se vzpamatují z prvotního stresu, ochránci je prohlédnou. Teprve potom začíná samotné čištění ve vlažné vodě. Lidé ponoří ptáka až patnáctkrát do vany s velmi naředěným mycím prostředkem. Když už nejsou ve vodě vidět žádné zbytky ropy, záchranáři pomocí hadice propláchnou zvíře mýdlovou vodou.

Záchranáři čistí pelikána zasaženého ropnou skvrnou v Mexickém zálivuPracovníci záchraného centra v Burasu očišťují pelikána pokrytého ropou.

Po uschnutí se zvíře nakrmí a ochránci přírody je pozorují, jak plave v bazénku. Pokud má poté pták na sobě nějaká mokrá místa, je třeba je ještě dočistit. Čištění musí být co nejrychlejší. Zvířata při něm trpí tak velkým stresem, že by mohla zemřít na zástavu srdce. Úspěšně vyčištěné ptáky je možné vrátit do volné přírody až ve chvíli, kdy se jim obnoví přirozená mastná vrstva, která chrání peří před vodou.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video