VIDEO: Vuvuzely vydělávají obchodníkům miliony. Jsou i v Česku

  • 150
Ten muž se jmenuje Neil van Schalkwyk, pochází z Kapského Města a může za to, že vám teď v televizi tak často bzučí roj včel. To on totiž před devíti lety rozjel firmu, která začala vyrábět plastové vuvuzely a jež jen během měsíc trvajícího fotbalového šampionátu vydělá 60 milionů korun!

"I špatná publicita je pro nás dobrá. Cokoliv vyrobíme, je druhý den pryč," přiznal Schalkwyk. "A to každý den zvládneme udělat deset tisíc kusů."

Co je to vuvuzela


Plastová trubka, do níž se fouká, bývá 60 až 100 cm dlouhá, váží okolo 100 gramů, může mít různé barvy a vzory.

Název vuvuzela není zcela jasný, podle jedné verze pochází z jazyka zulu a znamená "vyluzovat zvuk vuvu", podle jiné ze slangového výrazu pro sprchu.

Nejlevnější vuvuzela, tedy bez potisku a bílá, stojí zhruba 100 randů (asi 250 korun), pomalovaná i dvojnásobek.

Starší modely byly schopny vydávat zvuk o hlasitosti až 130 decibelů, což je více, než vydává letadlo při startu (123 decibelů) – hvizd píšťalky rozhodčího (122), průměrný rockový koncert (120), klakson (110) nebo sekačka na trávu (107). Práh bolesti člověka je přitom okolo 125–130 decibelů.

V JAR se konalo referendum, zda vuvuzely na stadionech během MS používat; 71 procent lidí hlasovalo pro trubky.

Vuvuzely jsou prostě skvělý byznys. Tak například Schalkwykova společnost už za celou dobu své působnosti vydělala 134 milionů korun, teď se navíc tlačí i na evropský trh.

Od loňského října sem dodala už 1,5 milionu trubek a nyní blázinec vrcholí. Tak třeba supermarket v anglickém Sainsbury prodal před zápasem své reprezentace s USA během půl dne 22 tisíc vuvuzel, internetový obchod Amazon u nich zaznamenal tisíciprocentní nárůst. A například anglický obránce Jamie Carragher po duelu pro list Times přiznal: "Když jsem si telefonoval s dětmi, tak chtěly, abych jim je přivezl. Proto už mám dvě v tašce."

Duo německých podnikatelů Frank Urbas a Gerd Kehrberg si zase už před rokem a čtvrt pořídilo od jihoafrické firmy práva na vuvuzely pro Evropskou unii. Prodávají je v supermarketech či na benzinkách a tvrdí: "Vyděláváme velmi slušně. Byl to dobrý tah." Teď jedna důležitá zpráva: bzukot se řítí i na Česko. I tady se totiž už trubky, které vycházejí z tradičního hudebního nástroje vyrobeného z antilopího rohu, prodávají.

A prodávají se slušně.

"Nejdřív jsem objednal sto kusů, po těch se ale doslova zaprášilo. Nyní mám objednáno dalších pět set, ale předobjednávek na ně je neuvěřitelné množství," řekl sport.cz prodejce Tomáš Zeman. Cena se pohybuje okolo 400 korun.

FANOUŠCI A VUVUZELA. Obrázek, který bude k vidění a slyšení během následujícího měsíce.Fanoušci troubí na plastové trubky, kterým se říká vuvuzely

Mimochodem – díky vuvuzelám se slušně napakují i v jiných oblastech. Třeba v Kapském Městě i Johannesburgu se v žádné zdejší lékárně nedají sehnat špunty do uší. Jsou vyprodány. "A každý den se po nich ptají stovky lidí," popsal pro News24 jeden z lékárníků.

Hlasitost vuvuzel dosahuje ke 130 decibelům, což je hranice, která může poškodit sluch. "Vynálezce" van Schalkwyk proto už přišel s inovací, že jeho firma teď začne vyrábět trubky, které budou o dvacet decibelů tišší. "Modifikovali jsme náustek, takže už vuvuzely nebudou tak hlučné."

Troubím! Vuvuzela je u afrických fanoušků nesmírně populární. Slyšeli ji i Slováci při prvním tréninku.Také řečtí fanoušci si oblíbili troubení na vuvuzely.

Třeba to ocení i dánští fotbalisté, kteří si před pondělním zápasem s Nizozemskem vytvořili vlastní znakovou řeč, aby mohli v rámusu vůbec komunikovat.

"Musíte spoléhat na oční kontakt a gesta. Cokoli bych se snažil na obránce křičet, by neslyšeli," řekl brankář Thomas Sörensen. Nejspíše však tým nevychytal počáteční mouchy, neboť prohrál 0:2.

Jeden podnikatel z Mnichova, kterého hluk štval při televizních přenosech, zase nabízí 45 minutovou nahrávku, jež se prý se zvukem vuvuzel vzájemně vyruší.

"Zkusil jsem to při zápase Německa s Austrálií a bylo to perfektní," uvedl Celerence Schlieweis.

Podle odborníků zřejmě půjde o podvod, navíc společnost, která vyrábí přenosy, zdvojnásobila zvukové filtry, aby se rámus snížil.

Vuvuzely však neohrožují jen sluch. Studie lékařky Ruth McNerneyové z londýnské školy hygieny a tropické medicíny prokázala, že kvůli nim se víc šíří chřipka a rýma.

"Přes vuvuzely prochází hodně vydechnutého vzduchu, což způsobuje, že nákaza může doletět k lidem na větší vzdálenost, než je tomu při běžném kašlání nebo křiku," řekla McNerneyová.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko