CO JSEM TO PROVEDL? Anglický brankář Green nemůže uvěřit tomu, jaké chyby se dopustil a nechal tak vyrovnat Spojené státy na 1:1. | foto: AP

• 100
Opakuje se to tak často. Angličtí fotbalisté mají obrovské ambice, ale nakonec je srazí hloupá chyba gólmana. Připomeňte si pět největších trapasů anglických brankářů v posledních letech.

Naposled Angličany nepodržel v sobotu Robert Green. Kvůli jeho minele svěřenci trenéra Capella jen remizovali s USA 1:1. Gólman tím ale pouze navázal na své předchůdce v brance Anglie.

David Seaman

V roce 2002 hráli Angličané čtvrtfinále mistrovství světa proti Brazílii. Od třiadvacáté minuty vedli, ale těsně před koncem prvního poločasu srovnal Rivaldo. A pět minut po přestávce vzal Beckhamovi a spol. naděje na postup Ronaldinho.

Ale jak!

Zahrával přímý volný kop z 35 metrů a anglického gólmana s typickým culíkem lišácky přehodil. Seaman se natahoval marně. Po zápase, když bylo jasné, že Anglie na mistrovství končí, plakal a utěšovat ho musel kapitán Beckham.

David James

Tolik chyb David "Calamity" James během kariéry vyprodukoval a stejně ho trenér Capello nominoval na šampionát i letos. Asi největšího trapasu v národním dresu se dnes devětatřicetiletý gólman dopustil v roce 2004.

Anglie tehdy hrála kvalifikační zápas o mistrovství světa s Rakouskem. Andreas Ivanschitz na něj vypálil z dálky, vypadalo to na rutinní zákrok, přesto James pustil míč do sítě. Britští novináři si z gólmana utahovali na titulních stránkách novin, tehdejší kouč Eriksson ho i tak podržel.

Paul Robinson

Angličané v roce 2006 hráli v Chorvatsku kvalifikaci o mistrovství Evropy. Po gólu Eduarda prohrávali, a tak se hnali za vyrovnáním. Místo toho ze sebe ale udělali šašky.

Obránce Gary Neville pod tlakem poslal míč gólmanu Robinsonovi. Ten ho chtěl vší silou napálit a dostat co nejdál od branky. Jenže minul a balón se dokutálel až do branky.

Scott Carson

A znovu ti Chorvaté... Ve stejné kvalifikaci se proti Chorvatsku ztrapnil ještě brankář Carson. V důležitém zápasu pustil ránu ze třiceti metrů a následně nestačil ani na střelu k tyči.

Angličané na EURO 2008 nepostoupili. I kvůli chybám gólmanů.

Robert Green

Zatím nejdiskutovanější gól právě probíhajícího šampionátu. Američan Dempsey vypálil z dvaceti pěti metrů - tohle přeci musí brankář Green chytit! Jenomže ne, míč proklouzl do branky.

Angličané nakonec s USA remizovali 1:1 a hned na startu světového šampionátu ztratili důležité dva body.

Kdo z uvedených brankářů pustil nejhloupější gól?