Záblesk a rádiové ticho. Jihokorejská raketa explodovala po startu

  • 75
Jižní Koreji se nepodařilo vyslat do vesmíru bezpilotní družici na sledování klimatických změn. Raketa, jež ji měla vynést, po 137 sekundách letu explodovala. Palubní kamera ukázala záblesk těsně před tím, než se raketa odmlčela.

Havárie při startu znamená značné zdržení jihokorejského kosmického programu, konstatuje agentura Reuters.

Samotný start muselo řídicí středisko kvůli technickým problémům o den odložit. Na start se upínala pozornost ze dvou důvodů: jednak je jih a východ Asie vesmírným kolbištěm, na němž bojují o prestiž Indové, Číňané, obě Koreje a Japonsko - a za druhé, poslední podobný pokus Soulu se rovněž nezdařil. (čtěte Jihokorejský satelit shořel v atmosféře)

Nynější let ale skončil ještě dříve než ten předešlý. Po 137 sekundách letu řídicí středisko ztratilo s raketou, která byla ve výši 70 kilometrů, kontakt.

"Soudě podle jasného záblesku na záběru palubní kamery se zdá, že raketa Naro explodovala během činnosti prvního raketového stupně," citovala agentura Reuters ministra pro vědu An Bjong-mana. Trosky rakety pravděpodobně spadly do moře asi 470 kilometrů od ostrova Enaro, na němž leží vesmírné středisko.

Start jihokorejské rakety Naro (10. června 2010)

Start jihokorejské rakety Naro očekávali Korejci napjatě. O to větší pak bylo zklamání, když raketa vybuchla. (10. června 2010)

Jižní Korea se snaží dohnat ztrátu na regionální kosmické rivaly za použití ruských technologií. Její počínání s nelibostí sleduje komunistický režim na severu poloostrova - když se o start rakety pokusili Severokorejci (čtěte zde), odpovědí byly sankce Rady bezpečnosti OSN.

Velmoci totiž došly k závěru, že údajný kosmický let byl zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu tohoto diktátorského režimu. Sever zase obviňuje z příprav války kvůli testu rakety Jihokorejce.

Pravdou je, že poznatky načerpané v kosmonautice obecně lze uplatnit při vyvíjení zbraní a naopak.

KOREJSKÝ VESMÍRNÝ PROGRAM

Třiatřicetimetrová raketa Naro-1 byla dvoustupňovým strojem, který stál 451 milionů dolarů (téměř deset miliard korun). Její první stupeň je ruské výroby.

Jižní Korea je dosud v dopravě satelitů na oběžnou dráhu závislá na jiných zemích. Její vesmírný program, který počítá s komerčním vypouštěním satelitů a bezpilotním letem k Měsíci do patnácti let, se nyní ocitl v nejistotě, úvahy jeho pozastavení ale zatím nic nenaznačuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video