Fico čelí před volbami skandálu. Jeho strana prý proprala 75 milionů

  • 214
Pouhé dva dny před slovenskými parlamentními volbami se v redakci tamního deníku Sme objevila nahrávka, která by mohla znesnadnit cestu za vítězstvím favorita voleb. Dokazuje prý, že tajní sponzoři nalili před osmi lety do strany Smer-SD Roberta Fica nejméně 75 milionů slovenských korun.

Existenci nahrávky, která prý dokazuje, že strana premiéra Fica v minulosti proprala v černých fondech desítky milionů od sponzorů, potvrdil místopředseda slovenských křesťanských demokratů (KDH) Daniel Lipšic.

"Dostal jsem k dispozici audiozáznam, který potvrzuje podezření, že Smer byl financovaný nezákonným způsobem," uvedl Lipšic s tím, že věc předal generálnímu prokurátorovi.

STRANY, KTERÉ MOHOU USPĚT

Podle průzkumů veřejného mínění má ve volbách šanci hlavně těchto osm stran (řazeno abecedně):

- Konzervativní KDH (Křesťanskodemokratické hnutí), kterou vede Ján Figeľ.

LS-HZDS (Lidová strana- Hnutí za demokratické Slovensko) středová strana kladoucí důraz na sociální a křesťanské hodnoty. V čele stojí Vladimir Mečiar.

MOST-HÍD jedno ze dvou pravicových uskupení, které hájí zájmy maďarské menšiny. Stranu řídí Béla Bugár.

SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana) nejsilnější opoziční strana ve slovenském parlamentu. Předsedkyní je někdejší prezidentská kandidátka Iveta Radičová.

SNS (Slovenská národní strana) nacionalisticky orientovaná strana s populistickým lídrem Jánem Slotou. Sází na vlastenectví a tradiční hodnoty.

SMER-SD (Smer - Sociální demokracie) Ficova vládní sociálnědomokratická strana je favoritem.

SMK (Strana maďarké koalice) pravicová výrazně promaďarská strana, kterou vede Pál Csáky.

SaS (Svoboda a Solidarita) jedno z nejčerstvějších uskupení, které založil ekonom a někdejší poradce několika ministrů financí Richard Sulík.

Podle deníku Sme, do jehož redakce kdosi kopii nahrávky donesl před dvěma dny, tak Slovensko zřejmě čelí největšímu skandálu s financováním politických stran v porevoluční historii.

V utajovaných fondech totiž před volbami v roce 2002 skončilo minimálně 75 milionů slovenských korun, napsal server sme.sk. (celý článek zde)

A současný premiér a předseda strany Smer Robert Fico prý o všem věděl, vznik fondů sám inicioval a dokonce se na 65sekundovém záznamu podle serveru chválí, že peníze "sehnal vlastní hlavou".

Jenže dosud se neprokázalo, že hlas z nahrávky je opravdu Ficův, i když je mu velmi podobný.

"Mohu jen říct, že jsem zabezpečil, a to mohu říct, doufám, že to nikdo neposlouchá, zabezpečil jsem na tento rok třicet pět a na příští asi čtyřicet. Plus teda další věci," cituje server slova z nahrávky.

Kdo poskytl straně peníze, které využila hlavně v tehdejší předvolební kampani, není jasné. V letech 2001 až 2002 ale strana oficiálně vykázala jen necelých pět milionů korun od sponzorů.

Je to naprostý nesmysl, brání se Fico

Premiér Fico nahrávku označil "za absolutní podvrh, který lze technicky zvládnout za tři minuty".

"Ti, kteří se nedokážou smířit s tím, že Slovensko má dobrá čísla, klesá nezaměstnanost, nemají jinou možnost, jinou šanci, než se vydat cestou podvrhů a lží. Zdá se, že jsou dobře připraveni," uvedl Fico na mimořádné tiskové konferenci.

"Přiznám se, že nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Protikampaň, která se spustila proti Smeru, je taková, že to snad nemá obdobu v celé historii slovenské politiky," dodal s tím, že tuto "špinavou, špinavou, špinavou kampaň" pouhé dva dny do voleb podá na slovenský deník Sme trestní oznámení.

Podobnému skandálu ohledně praní špinavých peněz čelila začátkem roku i opoziční SDKÚ s někdejším předsedou Mikulášem Dzurindou v čele. Na pochybné financování tehdy upozornil právě premiér Robert Fico a Dzurinda kvůli skandálu odstoupil z volební kandidátky. Nyní druhou nejsilnější stranu vede Iveta Radičová, která loni kandidovala na prezidentku.

DVA DNY DO VOLEB, FAVORIT LEHCE ZTRÁCÍ

- Podle průzkumu agentury Focus favorizovaná strana Smer-SD Roberta Fica několik dnů před volbami zaznamenala propad preferencí. Pravicovým a středopravovým stranám se daří stahovat náskok vládní koalice (Smer-SD společně se Slovenskou národní stranou Jána Sloty a Mečiarovou LS-HZDS)

- Mečiarova LS-HZDS by se podle průzkumů poprvé po letech vůbec do parlamentu nemusela dostat. To by Ficovi mohlo výrazně uškodit při hledání nových koaličních partnerů.

- Nárůst příznivců pociťuje především nová formace Svoboda a Solidarita (SaS), kterou založil ekonom Richard Sulík. Body si připisuje i nová promaďarská strana Most-Híd. Získaly si totiž hlavně sympatie prvovoličů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video