VĚČNÁ SLÁVA. Pro vítěze Stanley Cupu. Radují se hokejisté Chicaga.

VĚČNÁ SLÁVA. Pro vítěze Stanley Cupu. Radují se hokejisté Chicaga. | foto: AP

Kane se trefil v prodloužení a Chicago po 49 letech slaví Stanley Cup

• 147
Hokejisté Chicaga v šestém finálovém zápase play-off NHL prolomili dosavadní nadvládu domácích celků a po vítězství na ledě Philadelphie 4:3 z prodloužení slaví zisk Stanley Cupu. Rozhodující gól vsítil v 65. minutě americký útočník Patrick Kane. V kádru Blackhawks slaví triumf také dva Slováci, Marián Hossa a Tomáš Kopecký.

Ve všech z pěti úvodních konfrontací finále Stanley Cupu 2010 mezi Chicagem a Philadelphií si připsaly vítězství domácí celky.

V případě, že by Blackhawks v pořadí šestém duelu jako první prolomili výhodu vlastního ledu, automaticky by již slavili zisk poháru, a to po dlouhých 49 letech.

Do středečního finálového zápasu však hokejisté Philadelphie nastupovali se sérií sedmi domácích výher v řadě. Číslo osm již nicméně do své sbírky nepřidali, o čemž rozhodl v prodloužení americký forvard Chicaga Patrick Kane.

Mladíci Kane s Toewsem tak dotáhli Blackhawks k triumfu a navázali na své slavné předchůdce Bobbyho Hulla a Stana Mikitu.

V první třetině měli navrch hosté

Chicago vlétlo do zápasu na ledě arény Wachovia Center s velkým odhodláním ukončit celou sérii. Blackhawks na svém výkonu nedali vůbec poznat, že hrají na ledě soupeře a v dané části přestříleli Philadelphii 17:7.

První velkou šanci skórovat měl v 10. minutě při přesilové hře bek Duncan Keith, jehož tečovaná střela skončila na tyči domácího gólmana Michaela Leightona. V 17. minutě byl podruhé vyloučen Chris Pronger a tentokrát už Chicago udeřilo. Jonathan Toews z rohu kluziště dostal puk před branku na hůl Dustina Byfugliena a ten si s pohotovým zakončením dokázal poradit.

Krátce po vedoucím gólu ale Philadelphia disponovala dvěma početními výhodami. Faul Brenta Seabrooka ještě zůstal nepotrestán, ovšem následný přestupek Brenta Sopela už proměnil ve vyrovnání na 1:1 bojovník Scott Hartnell.

Produktivní útočník se v prostoru před brankou pomalu sbíral z ledu po tvrdém zákroku bránícího Keitha, když se k němu odrazil vyražený puk po střele Dannyho Brierea. Bekhendová dorážka Hartnella si pak našla cestu do sítě pod chrániči Antti Niemiho.

Chicago si udrželo převahu a utrhlo se do vedení

Nejdůležitější momenty prostřední dvacetiminutovky zahájily velké šance domácího Simona Gagneho a chicagského Andrew Ladda. Ani jeden ovšem samostatný únik neproměnil.

Skóre se potřetí v utkání měnilo až v 28. minutě, kdy aktivní Hartnell na modré čáře bruslí zavadil o obránce Keitha. Ten souboj neustál a upadl, čehož využili útočnou akci zakládající Ville Leino a Danny Briere. Prvně jmenovaný Fin jako již několikrát ve finále zkušeně podržel puk a v pravý čas přihrál. Briere pak zakončil pohlednou akci svým 12. zásahem v play-off - 2:1.

V polovině duelu se po faulech Coburna a Hossy hrálo krátce ve čtyřech na obou stranách. Philadelphia nejprve na chvíli zamkla hosty v obranném pásmu, z rychlého protiútoku však následně udeřil Patrick Sharp a za stavu 2:2 se začínalo od znova.

Na hráčích obou týmů se ke konci střídání již značně projevovala velká únava. Chicago ale přesto dokázalo zmobilizovat své síly a po vyhraném buly v útočném pásmu v 38. minutě udeřilo potřetí a otočilo vývoj ve svůj prospěch. Z prostoru za levým kruhem pro vhazování pálil bek Niklas Hjalmarsson a puk tečoval mimo dosah Leightona útočník Andrew Ladd.

Čekání na vyrovnávající branku ukončil Hartnell

Blackhawks si v třetí třetině dlouho hlídali výsledek. Philadelphia vyslala v dané hrací části první puk na branku Antti Niemiho až po sedmi minutách hry.

První opravdovou gólovou šanci si ale vytvořila až necelých pět minut před vypršením řádné hrací doby, kdy se k volnému puku před Niemim dostal kapitán Mike Richards. Hned v dalším střídání zahrozil pro změnu Claude Giroux, Chicago však vedení uhájilo.

Kýžený vyrovnávající gól pro domácí přišel až v 57. minutě. Ville Leino zatáhl puk po pravém křídle a jeho přihrávku bek Brent Seabrook srazil do Mariána Hossy, od něhož puk doskákal ke Scottu Hartnellovi a skončil až v síti Niemiho branky.

Povzbuzené Flyers rozesmutněl Kane

V úvodu nastavení se hrálo téměř na jednu branku. Flyers povzbuzeni vyrovnáním Hartnella usilovali o vítězný gól, jemuž byl blízko zejména Giroux po přihrávce Richardse z rohu kluziště.

V 65. minutě se ovšem po levém křídle přes Kimmo Timonena uvolnil hostující útočník Patrick Kane a střelou z ostrého úhlu překvapil brankáře Leightona.

Puk zapadl ke vzdálenější tyči a v prvních vteřinách o jeho pozici věděl pouze autor rozhodující střely. Radující se Kane projel celým kluzištěm a postupně za ním naskákali všichni hráči Chicaga. Gól přitom ještě zkoumal videorozhodčí, jeho regulérnost ovšem byla nezpochybnitelná.

Výsledek play-off

Finále Stanley Cupu - 6. zápas:

Philadelphia-Chicago 3:4PP (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Hartnell (Briere, Pronger), 28. Briere (Leino, Krajíček), 57. Hartnell (Leino, Briere) - 17. Byfuglien (Toews, Kane), 30. Sharp (Bolland, Keith), 38. Ladd (Hjalmarsson, Kane), 65. Kane (Campbell). Rozhodčí: Walkom, Sutherland - Morin, Miller. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Střely na branku: 24:41. Diváci: 20.327. Konečný stav série: 2:4.

Philadelphia: Leighton - Pronger, Carle, Timonen, Coburn, Krajíček, Bartulis - Carter, Richards, Gagne - Hartnell, Briere, Leino - Giroux, Asham, van Riemsdyk - Laperriere, Betts, Powe. Trenér: Peter Laviolette.
Chicago: Niemi - Keith, Seabrook, Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Boynton - Hossa, Toews, Kopecký - Kane, Sharp, Ladd - Versteeg, Bolland, Byfuglien - Brouwer, Madden, Eager. Trenér: Joel Quenneville.