Vést Sněmovnu má zástupce vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných

  • 1642
Pozici předsedy Sněmovny by podle dohody lídrů stran vznikající vládní koalice měl získat zástupce vládní většiny ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Spíše se kloníme k tomu, že předseda Sněmovny by měl reprezentovat sněmovní většinu," řekl lídr ODS Petr Nečas po schůzce, která trvala zhruba dvě a půl hodiny.

O pozici ve vedení Sněmovny má stále zájem i ČSSD, ale pokud se občanští demokraté, TOP 09 a Věci veřejné o vládě dohodnou, mají dostatečnou sílu prosadit i "svého" předsedu Sněmovny.

Sociálním demokratům se to nelíbí. "ODS, Věci veřejné a TOP 09 popírají svá původní prohlášení a nerespektují fakt, že volby vyhrála sociální demokracie a má i největší klub ve Sněmovně," prohlásil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Dodal, že zásada "většina bere vše" nezlepší politickou kulturu.

V souvislosti s obsazením předsednického křesla TOP 09 se mluví například o exministryni Vlastě Parkanové. Ta se ke kandidatuře vyjádřila zatím zdrženlivě. "Na to bych dala odpověď až poté, co bych se o tom dozvěděla," odpověděla MF DNES.

Křesla ve vládě? Zatím ne, říkají lídři stran

Podle zástupců ODS, Věcí veřejných a TOP 09 se na jednání vůbec neřešilo, kdo by mohl být ve vládě či jaký by měl být poměr rozdělovaných křesel. "Nepadlo žádné jméno, k tomu jsme vůbec nedošli," prohlásil po jednání jeden z vyjednavačů ODS, první místopředseda strany David Vodrážka.

"Nejdříve musíme sladit náš program, pak teprve mohou přijít na řadu jména," uvedl po schůzce lídrů předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle informací MF DNES přišli zástupci Věcí veřejných, s tichou podporou spřízněné pražské ODS, s prvním nápadem na rozdělení křesel ve vládě. Jde o poměr 7 ministerstev pro ODS, 4 pro TOP 09 a 4 pro Věci veřejné. S tím, že TOP 09 by navíc měla šanci získat pozici šéfa Sněmovny.

Lídři ODS Petr Nečas a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to však striktně odmítli. "Žádná křesla si nedělíme," řekl Nečas. Hlavním důvodem návrhu zřejmě bylo přitlačit ke zdi TOP 09.

Jednání o nové vládě jsou podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna teprve v začátku a není tedy ani možné říkat, že někdo ustoupil. Lídři stran rodící se trojkoalice se sešli v sídle poslaneckého klubu ODS, aby zrekapitulovali dosavadní jednání.

PŘEHLEDNĚ: Největší boj je o křeslo ministra financí, otloukánek je kultura

Kdo má zájem o jednotlivá ministerstva

Blízko je dohoda o školném. Omezena má být imunita

Velmi se strany přiblížily dohodě v oblasti školství - o osudu státních maturit rozhodne říjnová generální zkouška a ODS, TOP 09 a Věci veřejné se shodují na tom, že by v nějaké formě mělo být zavedeno školné na vysokých školách, se stropem do 10 tisíc korun za semestr (viz Školné bude do 10 tisíc za semestr, shodli se vyjednavači o vládě).

"V oblasti školného budeme schopni dosáhnout kompromisního řešení," uvedl Nečas. To, že dohoda je možná a je blízko, potvrdil i předseda Věcí veřejných Radek John. Frekvence jednání mezi stranami se teď zvýší - obden budou jednat expertní skupinky, lídři stran říkali, že budou jednat i v šest hodin ráno - protože mají přes den velmi nabitý program.

Lídři stran dnes zopakovali, že budou trvat na omezení imunity, na níž by měli poslanci nárok jen na počínání související s výkonem funkce.

Zatímco ODS a TOP 09 mají na většinu věcí podobný názor, "vévéčka" přinesla do dosavadních jednání o vládě některé požadavky, které jsou pro partnery těžko přijatelné.

Chtějí například zvýšení daní firmám i lidem s nejvyššími příjmy, převedení deseti miliard z rozpočtu obrany do školství na platy učitelů, škrtnutí poplatků za položku na receptu či výraznou redukci počtu zdravotních pojišťoven. Mezi konfliktní body patří také obří státní zakázka na likvidaci ekologických škod, kterou prosazuje TOP 09, ale ODS a Věci veřejné k ní mají výhrady.

John: Kdo byl na vojně, ví, že škrty v armádě jsou možné

"Armádní škrty jsme dnes řešili velmi dlouho. Budou se tím zabývat dál experti. To nevyřešíme zítra mezi šestou a osmou hodinou ráno," řekl dnes John. Kdo byl na vojně, dobře podle něj ví, že škrty v armádním rozpočtu jsou možné.

Straničtí experti se už v minulých dnech dohodli, že by neměly být prolomeny limity těžby uhlí. V oblasti boje s korupcí zatím jednání vypadá tak, že namísto agenta-provokatéra by mohly být zavedeny "testy korupční odolnosti" v případě, že existuje reálné podezření na korupci u politiků či úředníků.

O průběžných výsledcích jednání má lídr ODS Petr Nečas informovat prezidenta Václava Klause, který ho pověřil jednáním o sestavení nové vlády, do příštího pátku, tedy těsně před volebním kongresem občanských demokratů, na němž se Nečas bude ucházet o funkci předsedy.

Poprvé se devítka zástupců tří stran možné budoucí koalice sešla přesně před týdnem. Pokud se ODS, TOP 09 a Věci veřejné na společné vládě dohodnou, vláda by se opírala o podporu 118 poslanců.

Věci veřejné od začátku jednání mluví o tom, že za rovnocennou variantu považují i to, že by pouze tolerovaly menšinový kabinet ODS a TOP 09. Tyto dvě strany mají dohromady v dolní komoře parlamentu 94 křesel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue