Milada Emmerová (65 let), ČSSD, Plzeňský kraj

Plzeňská hejtmanka Emmerová rezignovala, chce být pouze poslankyní

  • 269
Milada Emmerová se jako první z hejtmanů ČSSD zvolených do Sněmovny rozhodla rezignovat na svou funkci hejtmanky Plzeňského kraje. Po složení poslaneckého slibu se bude věnovat pouze práci ve Sněmovně, v krajském zastupitelstvu nadále zůstane. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky by si i další hejtmani, kteří se stali poslanci, měli vybrat, co chtějí dělat.

Vyměnit hejtmanské křeslo za poslanecké se Emmerová rozhodla na základě volebního úspěchu v Plzeňském kraji a vysokého počtu preferenčních hlasů. Rozhodnutí oznámila na krajské výkonné radě ČSSD.

"Obrovská důvěra občanů, kterou svými hlasy vyjádřili, mne potěšila a zavazuje mne k tomu, abych volila funkci poslankyně. Děkuji voličům za preferenční hlasy a svým kolegům a zaměstnancům krajského úřadu za spolupráci," vzkázala Emmerová.

Poslankyní se stane 22. června po složení poslaneckého slibu. Do té doby chce svůj post předat svému nástupci.

"Vždy se předpokládá, že půjde o nejbližšího spolupracovníka, tedy o prvního náměstka hejtmanky. Nicméně krajská rada vybere jednoho ze svých členů, kterého navrhne a který musí projít schvalovacím procesem," uvedla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

"V zastupitelstvu paní Emmerová zůstává. Tento post jí umožní spojení mezi Sněmovnou a krajem," doplnila mluvčí. Funkci hejtmanky Plzeňského kraje vykonávala Emmerová od listopadu 2008.

Sobotka: Skloubit práci poslance a hejtmana dlouho nejde

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz řekl, že o úmyslu Emmerové rezignovat byl předem informován a s jejím rozhodnutím souhlasí.

"Je obtížné spojit funkci poslance s prací hejtmana, pokud to nejsou z hejtmanství do Sněmovny tři nebo čtyři zastávky tramvají," řekl Sobotka. Narážel tím na středočeského hejtmana Davida Ratha, který jako jediný může skloubit tyto dvě pozice, protože může za pár minut přejet z dolní komory parlamentu do sídla Středočeského kraje.

Sobotka tak fakticky vzkázal ještě dalším dvěma hejtmanům za ČSSD - Josefu Novotnému v Karlovarském kraji a Michalu Haškovi na jižní Moravě - že i oni by si měli vybrat. Sociální demokracie je ale k tomu nebude nutit. "Nebudeme uplatňovat jednotnou šablonu", řekl Sobotka.

Zejména v případě Haška musí Sobotka s výzvami, ať si vybere, volit opatrná slova. Dalo by se to totiž vnímat i jako útok na vnitrostranického rivala. Hašek chce totiž stejně jako Sobotka kandidovat na předsedu sociální demokracie. ( - více o válce dvou místopředsedů o post lídra ČSSD čtěte zde)

MILADA EMMEROVÁ

Milada Emmerová byla v listopadu 2008 zvolena vůbec první ženou v hejtmanském křesle, je známá také jako bývalá ministryně zdravotnictví za ČSSD. Ve sněmovních volbách letos uspěla díky preferenčním hlasům z osmého místa kandidátky.
Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1967 působí ve Fakultní nemocnici v Plzni, v letech 1993 až 1996 byla docentkou vnitřního lékařství na I. interní klinice FN. V srpnu 2004 ji tehdejší premiér Stanislav Gross jmenoval ministryní zdravotnictví a do svého kabinetu ji zařadil i premiér Jiří Paroubek v dubnu 2005. Zdravotnictví se Emmerová věnovala i v Poslanecké sněmovně, kde působila od roku 1996 do září 2004, kdy se po jmenování ministryní vzdala mandátu. V listopadu 2004 neúspěšně kandidovala v Plzni do Senátu. Do ČSSD vstoupila v roce 1994, v minulosti byla 22 let v komunistické straně, z níž vystoupila v prosinci 1989.
Emmerová se narodila 4. listopadu 1944 v Plzni. Je rozvedená, má syna Jiřího a dceru Helenu. Jejím partnerem je podle médií bývalý senátor za ČSSD František Jirava. Některá média Emmerovou nedávno kritizovala za to, že Jiravu údajně zaměstnala jako svého poradce.

ČTK

Měli by všichni hejtmani zvolení do Sněmovny vykonávat jen jednu funkci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. června 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 4380
NE
NE 174
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video