Suverenita zpochybnila volby. Poškodila nás ČT, tvrdí Bobošíková

  • 594
Nejvyšší správní soud se bude zabývat žalobami na neplatnost voleb. Suverenita Jany Bobošíkové si stěžuje na údajné poškození Českou televizí, v jejíchž průzkumech preference strany výrazně zaostávaly za volebním ziskem, a na nesrovnalosti na webu Českého statistického úřadu.

Suverenita ve volbách na konci května získala 3,67 % hlasů. Do Sněmovny partaj vedená Janou Bobošíkovou nepronikla, ale získala nárok na státní příspěvek za získané hlasy a na činnost. Dohromady jí volby přinesou 48 milionů korun. (Více o financích pro Suverenitu zde)

Jenže lidé ze Suverenity soudí, že v ještě větším úspěchu jim zabránila zejména Česká televize. Ta zvala do krajských debat politiky, jejichž strany po zprůměrování průzkumů SC&C a STEM měly ve volebním modelu alespoň pět procent.

Suverenita tvrdí, že zatímco průzkumy pro ČT jí třeba v Moravskoslezském kraji předvídaly dvě procenta, ve skutečnosti zde získala dvojnásobek - 4,08 %. Ve Středočeském kraji této straně hlas dalo 4,35 % voličů.

ČT dělala, jako bychom neexistovali

Stanice při předvolební debatě ze Středočeského kraje neuvedla Suverenitu jako formaci, která nezískala pět procent, ale neztrácela na ně mnoho. Přitom KDU-ČSL, SPOZ a SZ takto televize zmínila. "To je skandální," řekla Bobošíková. (Více o středočeské debatě zde)

Strana podává celkem dvě žaloby na neplatnost voleb, s nimiž se nyní bude muset vypořádat Nejvyšší správní soud. Bobošíková si stěžuje jednak na to, že je Česká televize poškodila. Další žaloba se týká rozdílu mezi obdrženými hlasy a čísly na webu Českého statistického úřadu. V jednom z okrsků prý Suverenita dostala 42 hlasů, na webu ČSÚ ale svítilo číslo 18.

"Musíme dostat podrobnější informace, jinak se k tomu nejde vyjádřit. Musí být specifikováno místo, abychom se na to mohli podívat. Uvidíme, jak bude vypadat žaloba. Podle mě tam chyba být nemůže," komentoval krok Suverenity mluvčí statistického úřadu Ladislav Pištora.

Suverenita také zaslala podněty Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě České televize. "Strana, která získala více než Strana zelených, nedostala možnost vyjádřit se živě v ČT. Stanice neudávala její preference, dělali, jako bychom neexistovali," zaznělo na tiskové konferenci Suverenity.

"Česká televize trvá na tom, že její volební vysílání bylo vyvážené a občanům přineslo veškeré důležité informace. Budeme rádi, když o tom rozhodne nezávislá instituce, například soud," sdělil Ladislav Šticha, tiskový mluvčí České televize.

Průzkumy se před volbami mýlily u mnoha stran. Vůbec nikdo neočekával "jen" 22,1 % pro ČSSD, stejně tak nikdo nepředvídal 16,7 % pro TOP 09. U menších formací ale u průzkumů jde kromě suchých čísel i o to, jestli volič dostane signál "tato strana má šanci, hlas pro ni nepropadne". Přiblížení se pětiprocentní hranici je proto magický okamžik.

STÍŽNOSTI NA VOLBY LETOS A V ROCE 2006

Nejvyšší správní soud zatím obdržel devět stížností na neplatnost voleb, a to od fyzických osob. Od stran dosud nepřevzal žádnou, stížnost Suverenity je "na cestě".

"Mezi těmi devíti stížnostmi je třeba zpochybnění součtu preferenčních hlasů nebo to, že někomu nebyl voličský průkaz zaslán do vlastních rukou," řekl iDNES.cz mluvčí NSS František Emmert. Některé stížnosti ale dorazily před začátkem zákonné lhůty, a tak je NSS odmítne. Lhůta končí 11. června v 16 hodin.

I kdyby soud dal stěžovateli za pravdu a uznal porušení volebního zákona, může se usnést, že pochybení nemohlo ovlivnit výsledek voleb. V tom případě nebude mít verdikt soudu právní důsledek (například opakování voleb v okrsku).

Před čtyřmi lety se soud zabýval ohledně výsledku voleb celkem 70 stížnostmi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue